Poznań

Parafia z Poznania zgarnie fortunę. Ugoda z państwem, przelew na 72 mln zł

Poznań

Ugoda poznańskiej parafii ze Skarbem Państwa
TVN24 PoznańParafia dostanie od Państwa 72 mln złotych

Skarb Państwa zapłaci poznańskiej parafii 72 mln złotych odszkodowania za ziemie odebrane jej w PRL - to wynik ugody, zawartej w czwartek przed sądem. W zamian strona kościelna zrezygnowała z 12 mln złotych odsetek. - Zawarcie tej ugody jest pewnym sukcesem negocjacyjnym wojewody - powiedział po rozprawie radca strony państwowej.

Pod koniec stycznia zaplanowana była ostatnia rozprawa, podczas której sędzia Sądu Apelacyjnego miał ogłosić prawomocny wyrok. Nieoczekiwanie poinformował, że strony chcą się dogadać. Otworzył zamkniętą rozprawę i dał czas na negocjacje do 31 stycznia.

W czwartek w sądzie strony podpisały ugodę. Na jej mocy Skarb Państwa zapłaci parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego Za Murami 72 mln złotych odszkodowania. Pieniądze mają trafić na kościelne konto do końca lutego. Parafia w zamian zrzekła się 12 mln złotych odsetek.

- Zawarcie tej ugody jest pewnym sukcesem negocjacyjnym wojewody wielkopolskiego. Trzeba pamiętać, że suma roszczeń parafii przekraczała 98 milionów, więc kwota, która ostatecznie została przyznana parafii, jest najniższą kwotą jeśli chodzi o cały ten spór - powiedział Marek Jaślikowski, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Na tym kończy się spór o pieniądze.

Prawie 12 lat sporu

Z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań w 2005 roku wystąpiła Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Jerozolimskiego Za Murami, której w czasach PRL odebrano 15 ha gruntów w okolicach jeziora Malta w Poznaniu.

Kościół, na mocy ustawy o stosunkach z państwem z 1989 r., chciał odzyskać swoją ziemię, dostać grunty zamienne lub odszkodowanie. Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia 2015 roku Skarb Państwa został zobowiązany do zapłaty ponad 70 mln zł odszkodowania. Dotyczyło ono 13 ha gruntu - pozostałe ok. 2 hektary to obecnie część jeziora Maltańskiego.

Autor: ib//ec / Źródło: TVN24 Poznań/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości