W dworku w Koszutach koło Środy Wielkopolskiej rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o Hipolicie Cegielskim. Premiera telewizyjna filmu "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868" planowana jest na styczeń 2013 r.
- Cegielski był wybitnym przemysłowcem, przywódcą społeczeństwa wielkopolskiego, profesorem literatury. Zbliża się dwusetna rocznica jego urodzin. Nasz film będzie elementem planowanych obchodów - powiedział Jacek Kubiak, reżyser filmu. Sceny rekonstruujące fragmenty z życia przemysłowca i obrazujące przebieg kariery oraz wątki osobiste, powstają w autentycznych miejscach związanych z bohaterem. Będą opatrzone komentarzami znawców postaci i epoki.
Najpierw pomnik, teraz film
Zdjęcia do filmu potrwają przez miesiąc. Premiera telewizyjna filmu planowana jest na styczeń 2013 r. - w roku obchodów 200 rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego.
W postaci głównego bohatera oraz jego żonę wcielają się aktorzy Teatru Wolandejskiego w Warszawie: młodego Hipolita gra Andrzej Kacperski, dojrzałego - Bartłomiej Burtea, a Walentynę Cegielską - Agata Maczkowska. Narratorem i jednym z bohaterów filmu jest Michał Grudziński z poznańskiego Teatru Nowego.
Producentami filmu są: Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, z którego inicjatywy trzy lata temu na placu Wiosny Ludów stanął pomnik słynnego Poznaniaka.
Od warsztatu do fabryki
Hipolit Cegielski (1813-1868) karierę zaczynał od założenia w 1850 r. w Poznaniu warsztatu, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Cegielski w latach 1848-1850 wydawał Gazetę Polską - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 Dziennik Poznański. W 1849 r. był posłem do sejmu pruskiego. Jest współzałożycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857).
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: poznan.wikia.com (CC BY 3.0)