Poznańscy urzędnicy zadbali, by mieszkańcy miasta nie zapomnieli o kultowym kinie Bałtyk. W miejscu, w którym funkcjonowało przez ponad siedemdziesiąt lat ustawili tablicę przypominającą jego historię.
- Podoba mi się ta tablica. Jest fajna treściowo, wszystkie najważniejsze informacje podaje w pigułce - chwali radny Mariusz Wiśniewski. Dodaje, że podobnych tablic powinno pojawić się więcej:
- W Poznaniu mamy sporo ciekawych miejsc, o których należałoby przypomnieć mieszkańcom i turystom - mówi, wymieniając między innymi mury miejskie czy osadę św. Gotarda, jedną z pierwszych osad na terenie Poznania. - Oczywiście nie można zasypać całego miasta takimi tablicami, trzeba to robić z umiarem - dodaje.
Treść ok, gorzej z miejscem
Tablica stanęła za przejściem dla pieszych przy ul. Bukowskiej. Niestety obrócona jest tyłem do dawnego budynku, przez co nie można stanąć i popatrzeć jednocześnie na stare kino i to co obecnie sie w tym miejscu znajduje. - Z tego co wiem były trzy propozycje lokalizacji. Oprócz obecnej, w grę wchodziło zawieszenie tablicy na elewacji hotelu Sheraton oraz ustawienie tablicy przy zejściu pod Kaponierę. Na pierwszy wariant podobno nie zgodził się hotel. Dziwię się, bo mógł to wykorzystać w promocji. Z drugiej koncepcji zrezygnowano w związku z tym, że za chwilę rozpocznie się remont ronda - wyjaśnia Wiśniewski.
- Uważam, że docelowo tablicę można byłoby przenieść na elewację nowego budynku, który stanie dokładnie w miejscu starego kina - mówi Wiśniewski. Nowy obiekt ma nawiązywać do Bałtyku - odtworzony ma być na nim stary neon, który kiedyś znajdował się nad wejściem do kina.
10 lat od zamknięcia
Kino Bałtyk zlikwidowano dokładnie 19 lipca 2002r. Funkcjonowało ono 73 lata. Otwarto je jako Kino Stylowe 8 lipca 1929r., by w 1933r. przemianować na "Kino Oświatowe". Nazwę "Bałtyk" zyskało po II wojnie światowej. Przez lata było najważniejszym kinem w Poznaniu. Nie tylko z racji najlepszej lokalizacji, ale także premier filmów, jakie się tu odbywały oraz największego ekranu jakie wówczas posiadało.
Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Magdalena Kącka