Rada Miasta Poznania zgodziła się, by kopia figury Chrystusa z nieistniejącego Pomnika Wdzięczności - na dwa tygodnie - stanęła obok pomnika Ofiar Czerwca 1956, na placu Mickiewicza. Uchwała przeszła, bo radni SLD nie zdążyli wrócić z przerwy.
O przegłosowaniu kontrowersyjnej uchwały poinformował radny Prawa do Miasta Tomasz Wierzbicki.
Szykuje się nam kolejna światopoglądowa wojenka w Poznaniu. Rada Miasta na dzisiejszej sesji przegłosowała... http://t.co/8qaLPnsNgT
— Tomasz Wierzbicki (@TomekWierzbicki) maj 5, 2015
Projekt przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w komplecie zagłosowali "za". Sojuszników znaleźli w radnych Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego (klubu Ryszarda Grobelnego). Uchwałę poparł także Tomasz Lipiński (PO).
Na sali zabrakło radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Spóźniona lewica
- Projekt dodano do programu sesji po 9. punkcie obrad. Przedstawił go bardzo ogólnie radny Szymon Szynkowski vel Sęk, mówiąc o wystawie, ale nie wspominając o Pomniku Wdzięczności. Radni udali się na przerwę, po czym po powrocie na salę odbyło się głosowanie, na którym zabrakło radnych SLD, którzy nie zdążyli wrócić na salę. Jak twierdzi Katarzyna Kretkowska (SLD), cała ich piątka zagłosowałaby przeciwko - relacjonuje obecny na sesji rady miasta Sebastian Borkowski z miastopoznaj.pl.
Uchwalony projekt zakłada organizację wystawy, opisującej losy zburzonego przez niemieckich okupantów Pomnika Wdzięczności. W ramach wystawy na dwa tygodnie na plac Mickiewicza ma wrócić figura Chrystusa.
"Wspomniana figura jest jednym z najbardziej wymownych symboli odzyskania przez Wielkopolan niepodległości po zwycięskim powstaniu. Po wejściu niemieckich okupantów do Poznania w 1939 roku i zburzeniu Pomnika Wdzięczności, figura została wywleczona na stalowej linie za ciężarówką na śmietnik miejski i po kilku dniach przetopiona na kule armatnie. To haniebne, poniżające poznaniaków potraktowanie figury Chrystusa jednocześnie symbolu religijnego i symbolu wielkopolskich starań o odzyskanie niepodległości było głębokim upokorzeniem społeczności Poznania i Wielkopolski i miało odebrać Polakom jakąkolwiek nadzieję na wolność w przyszłości" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Kwestia odbudowy Pomnika Wdzięczności od lat dzieli poznaniaków. Kontrowersje budzi przede wszystkim proponowana przez komitet jego odbudowy niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lokalizacja na Malcie.
W podziękowaniu za wolność
Pomnik Wdzięczności powstał w 1932 r. jako wyraz wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Powstał ze środków zebranych przez mieszkańców miasta. Monument stanął na placu Mickiewicza, miał formę gigantycznego łuku triumfalnego z 4-metrową figurą Chrystusa.
Przetrwał zaledwie siedem lat. W 1939 r. zniszczyli go Niemcy w czasie II wojny światowej. Dziś w miejscu, gdzie stał pomnik, znajduje się Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Autor: fc/r/kwoj / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / NAC | Radomil