Inspektorzy nadzoru budowlanego z Poznania skontrolowali nośniki reklamowe w mieście. Okazało się, że wśród 123 reklam tylko dwie były legalne.
Jak informuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, takie kontrole to norma. Inspektorzy przeprowadzają je co roku już od 14 lat. - Każdego roku okazuje się, że inwestorzy wielu reklamowych nośników, pomimo wiedzy o naszej walce z reklamową samowolą, ciągle podejmują ryzyko ich budowy lub instalowania bez uzyskania zgody Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania - mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.
W 2021 roku inspektorzy pod lupę wzięli 123 tablice i urządzenia reklamowe.
Jak wylicza Łukaszewski, 72 z nich to wolnostojące urządzenia i tablice trwale związane z gruntem. Zgodnie z prawem traktowane są one jako budowle i jako takie wymagają pozwolenia na budowę. Pozostałe 51 nośników to tablice na budynkach bądź ogrodzeniach. Na ich powieszenie pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, ale wymagają one zgłoszenia.
Nadzór budowlany: 121 nośników to samowole, tylko dwa były legalne
Wyniki kontroli są zatrważające. 121 nośników wykonano samowolnie, a tylko dwa były legalne.
Do końca 2021 roku udało się doprowadzić do rozbiórki 28 z nich - 14 wolnostojących tablic i urządzeń oraz 14 wiszących tablic.
- Aktualnie inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego prowadzą 51 postępowań administracyjnych, dotyczących legalności skontrolowanych już nośników reklamowych. Postępowania te, wobec nieokazania przez inwestorów pozwolenia na budowę nośnika wolnostojącego bądź niepotwierdzenia dokonania skutecznego zgłoszenia instalacji reklamy na obiekcie, najprawdopodobniej zakończą się wydaniem decyzji nakazujących rozbiórkę kolejnych, nielegalnych nośników - wyjaśnia Łukaszewski.
Nielegalne nośniki na celowniku urzędników
Wyniki kontroli, choć szokujące, nie są przypadkowe. Jak podkreśla Łukaszewski, kontrolowane nośniki w zdecydowanej większości to te, na których nielegalność wskazywały już wstępne ustalenia w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania bądź w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
- Oprócz kwestii dotyczących bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych, ogromną wagę przywiązujemy do zapewnienia w Poznaniu ładu przestrzennego, dlatego należy mieć pewność, że kontrole legalności reklamowych nośników będą kontynuowane - zaznacza inspektor.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania