Najmniejsza jest Anastazja, największy Maksymilian. W Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu. "W cztery minuty się urodziły!"TVN 24
wideo 2/10
TVN 24Pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu. "W cztery minuty się urodziły!"

W poznańskim szpitalu na świat przyszły pięcioraczki. To cztery dziewczynki i chłopiec: Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian. Maluchy są w dobrej kondycji. To pierwsze takie narodziny w Poznaniu od 14 lat.

Pięcioraczki urodziły się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego przy ulicy Polnej w Poznaniu.

Na świat przyszły cztery dziewczynki i chłopiec. Do rozwiązania ciąży doszło w niedzielę, w 29. tygodniu, czyli 11 tygodni wcześniej niż przy standardowym porodzie. Ale, jak uspokajają medycy, w przypadku ciąż mnogich jest to normalna sytuacja. Poród odbierało aż 30 osób.

- W cztery minuty się urodziły – mówi Hanna Sobolewska, mama pięcioraczków.

Maluchy są w dobrej kondycji, po narodzinach każde z nich miało przynajmniej siedem punktów w skali Apgar. Ważą po około 700 gramów, najbliższe tygodnie spędzą w inkubatorach.

"Pasażerowie pociągu" zostaną w szpitalu

- Wyjazd w tych wózeczkach takich, nosidełkach noworodkowych z sal operacyjnych to wyglądało jak pociąg – śmieje się prof. Stefan Sajdak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

We wtorek na konferencji medycy podali imiona dzieci. To: Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian. Rodzice pięcioraczków na razie ich nie rozpoznają. Pomagają opaski z imionami. 

Jak mówili lekarze, mama dzieci jest szczęśliwa, popłakała się ze szczęścia po porodzie.

Najmniejsza z grona jest Anastazja, która waży niecałe 700 gramów, najcięższy jest chłopiec. - Dwie dziewczynki i chłopiec są powyżej kilograma – mówi Mikołaj Białecki, ojciec dzieci.

Pierwszy ze szpitala wypisany ma zostać Maksymilian. - Mam nadzieję, że będzie taki waleczny, że będzie pilnował swoich sióstr i nie pozwoli ich skrzywdzić – liczy tata pięcioraczków.

Najmniejsza z sióstr - Anastazja - była dla rodziców prawdziwym prezentem. - Wyszło, że są cztery serduszka. Piąte serduszko pojawiło się dopiero po miesiącu – zdradza Białecki.

Dla rodziców to wielkie szczęście i wielkie wyzwanie. Zdają sobie z tego sprawę między innymi samorządowcy. Prezydent Gniezna, skąd pochodzi mama i gdzie mieszka rodzina, pogratulował rodzicom i obiecał im pomoc. Jaką konkretnie – tego jeszcze nie wiadomo.

Mama dzieci wcześniej leczyła bezpłodność. - Cieszyliśmy się jak nigdy. Marzyliśmy o dziecku, a spotkała nas piątka szczęść – mówi tata maluchów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pierwszy taki przypadek w Poznaniu od 2007 roku

To pierwszy przypadek narodzin pięcioraczków w Poznaniu od 14 lat. 15 lutego 2007 roku na świat przyszły: Emilia, Kamil, Karol, Maja i Wiktoria Górkowie z Brzeska.

Dzieci państwa Katarzyny i Grzegorza Górków (wideo z 2007 r.)18.01.TVN 24

Trzy miesiące wcześniej, 2 listopada 2006 roku urodziły się pięcioraczki: Natalia, Ola, Adam, Sebastian i Bartek z Pławców koło Środy Wielkopolskiej.

Narodziny pięcioraczków w Poznaniu (wideo z 2006 r.)Fakty TVN

Statystycznie, narodziny pięcioraczków zdarzają się raz na 50 milionów porodów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela – tak nazywają się sześcioraczki, które przyszły na świat w Krakowie. Maluchy i ich mama czują się dobrze.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu