Proponują bezpłatne czyszczenie grobów. By tylko starsze osoby zostały w domach

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN24 Poznań
Poznań: wesołe jest życie staruszkatvn24
wideo 2/7
tvn24Poznań: wesołe jest życie staruszka

Władze Poznania apelują do seniorów o pozostanie w domach. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zachęcają do skorzystania z usługi bezpłatnego porządkowania nagrobków bliskich osób. Możliwe jest to na dwóch największych miejskich cmentarzach.

Oferta skierowana jest do najstarszych mieszkańców Poznania. Mogą z niej skorzystać seniorzy, którzy ukończyli 80. rok życia i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają razem z osobą z niepełnosprawnością, długotrwale chorą bądź niesamodzielną. Usługa jest darmowa. 

- Ta pomoc zawsze była przydatna, ale teraz, podczas pandemii, staje się podwójnie ważna. Pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale przede wszystkim zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Zbliża się Wszystkich Świętych - to moment, gdy wielu z nas chce uporządkować groby bliskich. Zachęcam seniorów, by skorzystali z miejskiego wsparcia - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Prymas Polski o pogrzebach i dniu Wszystkich Świętych podczas epidemii.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44.

Numer poznańskiego call centerUrząd Miasta Poznania

Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien też dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje.

Co z wyjazdami na Wszystkich Świętych?TVN24

Umyją, wyrzucą stare kwiaty, wypielą chwasty

Osoba sprzątająca może umyć tablicę i płytę nagrobka, a także krzyż. Może zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze i zostawić je przed nagrobkiem lub wynieść je na śmietnik, jeśli tego zażyczy sobie senior. Możliwe jest też wypielenie chwastów wokół grobu (w promieniu 15 cm), zebranie liści i zagrabienie piachu. Jeśli temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte, dostępne będzie natomiast odśnieżanie płyty nagrobka i krzyża.

Usługa jest wykonywana przez cały rok, pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, a czas oczekiwania jest uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń. Firma porządkująca dysponuje własnym przenośnym sprzętem i środkami gwarantującymi prawidłowe i bezpieczne uporządkowanie nagrobka.

Usługa wykonywana jest na dwóch miejskich cmentarzach: na Junikowie i na Miłostowie.

Pełny pakiet darmowych usług

To niejedyne darmowe usługi dla seniorów w Poznaniu. Najstarsi mieszkańcy za darmo dojadą taksówką do lekarza, książkę dowiezie im do domu bibliotekarz, a zepsuty kran naprawi "złota rączka". Mogą też się zapisać na pedicure i poprosić o umycie okien.

DARMOWE USŁUGI DLA SENIORÓW W POZNANIU ZNAJDZIESZ TUTAJ

Autor:FC/gp

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock