TVN24 | Polska

Prymas Polski o pogrzebach i dniu Wszystkich Świętych podczas epidemii

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
kab
Źródło:
tvn24.pl
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii.

"Mając na uwadze nowe decyzje Rządu RP, które wchodzą w życie z dniem 17 października 2020 roku, przekazuję Rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii" - napisał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Przypomniał w rozporządzeniu, że zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii – w strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polaktvn24

"W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii" - głosi treść dokumentu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Wierni winni w kościele mieć zasłonięte usta i nos"

Prymas wskazał także, że "wierni powinni w kościele mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów", zaś "kapłani powinni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk".

CZYTAJ TAKŻE: Arcybiskup Gądecki apeluje do wiernych w związku z nowymi obostrzeniami >>>

Arcybiskup Wojciech Polak przypomniał, że "Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych".

"Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go, mając założoną maseczkę" - napisano w rozporządzeniu.

Prymas Polski o pogrzebach i dniu Wszystkich Świętych

Arcybiskup Wojciech Polak napisał także, że "w przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz".

Prymas wskazał, że wierni w kościele winni mieć zasłonięte usta i nosshutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Prymas Polski odniósł się także do zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. "Zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach, a nie na cmentarzach" - podkreślił abp Polak.

"Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się, pozostając przy grobach)" - napisał prymas.

Dyspensa w archidiecezji łódzkiej i warszawskiej

W czwartek metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta do 15 listopada wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

CZYTAJ: Metropolita łódzki wydał dyspensę od udziału w niedzielnych mszach. "Nieobecność nie jest grzechem"

Zachęcił jednak do udziału we mszy w dni powszednie, "z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych".

W piątek na podobny krok zdecydował się metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Autor:pp, kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości