Prezydent Poznania zawiesił konkurs na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Miasto zdecydowało, że lepiej byłoby oddać ją w ręce organizacji pozarządowej. - Mamy wręcz zielone światło od ministra, aby iść w tym kierunku - mówi Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania.
Galeria od kilku miesięcy nie posiada dyrektora. Choć trwała rekrutacja na to stanowisko, konkurs zawieszono.
- Po zebraniu ofert przeprowadziliśmy wewnętrzną dyskusję i doszliśmy do wniosku, że być może najlepiej byłoby powierzyć prowadzenie Arsenału organizacji pozarządowej - wyjaśnia prezydent Poznania Ryszard Grobelny. - Na naszą decyzję wpłynął fakt, że aż 10 z 12 zgłoszonych kandydatów, ma doświadczenie w prowadzeniu organizacji pozarządowych. Wybór któregokolwiek z nich na stanowisko dyrektora galerii oznaczałby konieczność zerwania z dotychczasową działalnością w stowarzyszeniu lub fundacji i trudność w korzystaniu z jej potencjału - podkreśla prezydent.
Zdecydują radni
Zgodę na oddanie galerii w ręce organizacji pozarządowej musi wyrazić rada miasta. Ma to się stać we wrześniu. Wtedy bowiem radni mogą uchwalić decyzję o zamiarze likwidacji Galerii Arsenał w dzisiejszym kształcie.
Jeżeli tak się stanie, między wrześniem a kwietniem przyszłego roku będzie czas na konsultacje i dyskusje na temat ewentualnego przekształcenia placówki tak, aby mogła nią zarządzać organizacja pozarządowa.
Jak twierdzą urzędnicy, miastu zależy na połączeniu potencjałów: mobilności i elastyczności organizacji pozarządowej z infrastrukturą i dorobkiem samorządowej instytucji kultury.
- Poza tym wprowadzenie takiej formy zarządzania proponowano również podczas Poznańskiego Kongresu Kultury - dodaje prezydent.
- Organizacje pozarządowe mają większe możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych - dodaje Marek Sternalski, szef klubu radnych PO. Jednocześnie zwraca uwagę, że trzeba bardzo precyzyjnie określić zasady konkursowe i kwestie finansowania w nowej formie zarządczej.
Zielone światło dla poznańskiego projektu dał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Prezydent Grobelny nie wyklucza, że jeśli rozwiązanie z Arsenałem wejdzie w życie i sprawdzi się, podobne działania będą rozważane również w przypadku innych miejskich instytucji kultury.
Zmiana zarządzania
Zastępca prezydenta Poznania, Dariusz Jaworski podkreśla, że chodzi o zmianę sposobu zarządzania, ale nie samego Arsenału, który nie zniknie. - Proponujemy rozwiązanie, które ma dać lepsze efekty w funkcjonowaniu Galerii - mówi Jaworski.
- Będziemy szukali organizacji wiarygodnej, które może wnieść coś nowego do Arsenału - zapowiada Ryszard Grobelny.
Jeśli Rada Miasta zgodzi się na propozycję prezydenta, rozpisany zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych. W przypadku negatywnej decyzji radnych, miasto poszuka nowego dyrektora.
Galeria na rynku
Galeria Miejska Arsenał jest samorządową instytucją kultury. Funkcjonowała w Poznaniu pod wieloma nazwami i w wielu miejscach. Od 1997 roku nosi obecną nazwę. Od 1962 r. siedzibą galerii jest budynek w samym centrum Starego Rynku. Arsenał prowadzi zarówno działalność wystawienniczą jak i wydawniczą.
Galeria skupia się na sztuce współczesnej jednak nie jest to jedyny kierunek jej działania. Cały czas gromadzi też własną kolekcję dzieł sztuki. Na terenie Galerii prezentowane są głównie dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, rysunki ale także sztuka wideo i widowiska offowe. Wystawiani są tu zarówno artyści ze środowiska poznańskiego jak i wystawy ogólnopolskie i zagraniczne.
Autor: kk, ec, fc / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | MOs810