Podczas II wojny światowej Niemcy założyli tu pierwszy na polskich ziemiach obóz zagłady i po raz pierwszy mordowali uwięzionych przy użyciu gazu. Życie w Forcie VII straciło 20 tysięcy osób. W piątek po godzinie 4 rano przez to miejsce kaźni przeszła droga krzyżowa.
W Forcie VII na poznańskich Ogrodach w czasie II wojny światowej życie straciło ponad 20 tysięcy osób. Funkcjonował tu pierwszy założony przez Niemców obóz koncentracyjny na polskich ziemiach.
Polaków rozstrzeliwano, wieszano, torturowano. Wielu zmarło z wycieńczenia. Ginęli też w komorach gazowych. To właśnie tu, w październiku 1939 r. Niemcy zastosowali po raz pierwszy w historii cyklon B do mordowania ludzi, mordując na początku pacjentów i personel szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego ze szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu.
Obóz zlikwidowano w 1944 r. Dziś funkcjonuje tu Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
Symboliczne nawiązanie
I właśnie przez to miejsce po godzinie 4 rano przeszła droga krzyżowa. - Co roku tutaj się spotykamy i przeżywamy tę drogę krzyżową. To szczególne miejsce, jest na terenie naszej parafii, więc trudno nie wykorzystać jej na przeżycia duchowe - tłumaczył ks. Tomasz Morasz, proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu.
W tym roku po raz pierwszy zaprosił na procesje nie tylko swoich parafian, ale wszystkich poznaniaków. W procesji wzięły też udział rodziny ofiar Fortu VII.
Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań