Najpierw na skrzyżowaniu alei Marcinkowskiego i Placu Wolności, teraz na zbiegu ulic Fredry i Kościuszki. Poznańscy urzędnicy wyłączają w centrum miasta sygnalizacje świetlne. Zmiany poprzedziły testy, które pokazały, że w ten sposób zyskują zarówno kierowcy, motorniczy, rowerzyści jak i piesi.
Wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Fredry wprowadzono na dwa i pół miesiąca - do 31 stycznia 2016 r. Na ten okres przed wspomnianym skrzyżowaniem zwężona do jednego pasa ruchu będzie ulica Kościuszki. To efekt sierpniowych testów, podczas których okazało się, że bez świateł ruch wygląda tu lepiej, a bezpieczeństwo ruchu drogowego nie uległo pogorszeniu.
Piesi zyskiwali nawet minutę!
Czas pokonywania trasy przez poszczególnych uczestników ruchu na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich, zbadała firma zewnętrzna. Okazało się, że przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej, kierowcy - zależnie od kierunku jazdy - oszczędzali średnio 31 i 48 sekund, tramwaje od 4 do 11 sekund, rowerzyści - średnio 19 sekund a piesi nawet minutę!
Sierpniowe testy pozytywnie ocenili także wszyscy uczestnicy ruchu oraz jednostki miejskie. Przedstawiciele MPK Poznań stwierdzili, że w tym czasie znacznie szybciej skrzyżowanie pokonywały tramwaje i nie dochodziło do ich kumulacji. Zarząd Transportu Miejskiego zauważył z kolei, że przy włączonej sygnalizacji piesi często przekraczali przejście dla pieszych na czerwonym świetle z uwagi na długi czas oczekiwania na "zielone", co powodowało dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa ruchu oraz obniżało komfort poruszania się.
Zbadają ruch "w sezonie"
Od wydania jednoznacznej opinii wstrzymała się straż miejska: "W trakcie obserwacji nie dostrzeżono sytuacji niebezpiecznych dla uczestników ruchu. Jednocześnie stwierdzono, że z uwagi na okres wakacyjny występuje zmniejszone natężenie ruchu pieszego oraz kołowego, przez co wyniki obserwacji nie obrazują potencjalnych zagrożeń" - czytamy w raporcie.
Z uwagi na obniżony ruch latem, policja wydanie pozytywnej opinii uzależniła właśnie od trwających testów jesienno-zimowych. Właśnie z tego powodu, zmiany znów wprowadzono na okres próbny.
Jeśli zmiany zostaną wprowadzone na stałe, ZDM planuje przebudować skrzyżowanie i na stałe zawęzić jezdnię na ul. Kościuszki do jednego pasa przed skrzyżowaniem z ul. Fredry.
W wakacje Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu wyłączał na tydzień trzy sygnalizacje świetlne w centrum. Testy przeprowadzono na skrzyżowaniach al. Marcinkowskiego z pl. Wolności oraz ul. Kościuszki z ulicami Libelta i Fredry. Na pierwszym ze skrzyżowań od początku października światła wyłączono już na stałe.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska w Poznaniu