Bębny, konfetti, kolorowe przebrania - ulica Święty Marcin stała się w niedzielę centrum poznańskich obchodów uroczystości 11 listopada. W Poznaniu to nie tylko rocznica odzyskania niepodległości, ale też imieniny jednej z głównych arterii miasta. Tłumy poznaniaków przyszły podziwiać kolorowy pochód 400 artystów - każdy z nich robił wszystko, by to własnie na nim zawiesić oko. Zaproszenie na huczne świętowanie przyjął też Bronisław Komorowski.
- Dziękuję, wszystkim za to, że Poznań może być stolicą polskiego radosnego świętowania naszej niepodległości. Dziękuję i proszę o jeszcze więcej - mówił Bronisław Komorowski ze sceny pod poznańskim Centrum Kultury Zamek.
Chwilę później razem z Jackiem Jaśkowiakiem przekazali klucze do miasta "Świętemu Marcinowi" - jednemu z przebierańców niedzielnego pochodu. Potem dołączyli do stoiska z gęsiną i rozdawali ją poznaniakom.
Kilka godzin wcześniej prezydent Komorowski odwiedził urząd miasta, gdzie Jaśkowiak poczęstował go świętomarcińskim rogalem.
Smartfony wycelowane w przebierańców
Najwięcej stoisk ze słynnymi rogalami można w niedzielę znaleźć w okolicy ulicy Święty Marcin - to tam do wieczora odbywa się wielki kiermasz słodyczy i innych regionalnych potraw.
Po godzinie 13 ulicą przemaszerowało ponad 400 ulicznych artystów, muzyków i animatorów - każdy na wymyślnej instalacji i w kolorowym przebraniu. Korowód wystartował z poznańskich targów, finiszował przy CK Zamek. Przy barierkach gromadziły się tłumy zachwyconych poznaniaków.
Kulminacyjnym momentem pochodu był przyjazd rycerza - aktor wcielający się w postać Świętego Marcina odebrał od Bronisława Komorowskiego i Jacka Jaśkowiaka klucze do miasta.
"Przydarzyło się coś wyjątkowego"
Oficjalne, wojewódzkie uroczystości związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości - "Piknik historyczny 1918-2018" - zorganizowano na placu Wolności w Poznaniu. Pojawili się na nich przedstawiciele lokalnych władz z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem.
Jak powiedział w swoim przemówieniu wojewoda Zbigniew Hoffmann, "wszyscy mamy poczucie, że tegoroczny 11 listopada nie jest zwyczajnym świętem". - Przydarzyło się nam coś absolutnie wyjątkowego: doczekaliśmy stulecia Niepodległej. Dziś w sposób szczególny splata się radość i duma, nadzieja i miłość, wdzięczność i zobowiązanie - mówił.
Wojewoda w trakcie uroczystości oddał salwę z armaty. Odczytany został apel poległych. W programie "Pikniku historycznego 1918-2018", obok oficjalnej części obchodów i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, znalazł się też koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i przygotowane specjalnie na stulecie prezentacje grup rekonstrukcyjnych.
Tłumy zgromadzone na placu i w jego okolicach mogły podziwiać defiladę oraz prezentację historycznego sprzętu wojskowego.
Na tym samym placu o godzinie 17 odbędzie się mapping (na budynku Arkadii) - widowisko multimedialne pod tytułem "Wielkopolska wiktoria" ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego.
Obchody zakończą się wieczorem na Placu Adama Mickiewicza: o godzinie 20 zagra zespół Lao Che, a o 21.30 odbędzie się pokaz laserowy.
Autor: ww/gp / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24