"Jest ręka z mieczem! A tu głowa!". Zamek Królewski w Poznaniu zdradza swoje tajemnice

Źródło:
TVN24
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?TVN24
wideo 2/2
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła?TVN24

Zamkową wieżę na Górze Przemysła widać z daleka. Ale to rekonstrukcja. Prawdziwy zamek znajduje się kilka metrów pod ziemią. A raczej to, co z niego zostało. Dzięki żmudnej pracy archeologów udało się właśnie odsłonić pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytków. Od srebrnych monet po armatnią kulę.

Od kilku ostatnich tygodni pracownicy Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu do pracy chodzą po kładce. Kładka to nie byle jaka, bo z widokiem na średniowiecze, a dokładnie na przełom XIII i XIV wieku, kiedy na Górze Przemysła powstawał królewski zamek. Patrząc w dół można dostrzec pokaźnych rozmiarów mur z cegły i kamieni, nad którym wznoszą się ściany współczesnego budynku administracyjnego. Laik powie, że to mur jakich wiele. Jednak archeolog na pierwszy rzut oka rozpozna w nim ponad siedemsetletnią robotę.

Będzie król zadowolony

- Poznajemy to nie tylko po dużych gotyckich cegłach, ale też po charakterystycznym sposobie w jaki są ułożone - mówi prof. Artur Różański z Wydziału Archeologii UAM, który kieruje badaniami na Górze Przemysła - Odsłonięte relikty to mur obwodowy zamkowej kuchni który łączył się z murami obronnymi miasta - wyjaśnia.

Gdy parzymy na mur w oczy rzuca się sporych rozmiarów pęknięcie. Mogło powstać w rezultacie niestabilnego gruntu albo wstrząsów związanych z budową schronów przeciwlotniczych w czasie II wojny światowej. A być może swoje mieli za uszami średniowieczni fachowcy, którzy pracowali w myśl zasady "jako tako i fajrant".

Średniowieczny mur odsłaniały min. studentki archeologii UAMAleksander Przybylski

- Murarze którzy stawiali Przemysłowi II i jego następcom kuchnię zamkową nie byli najwyższej klasy rzemieślnikami. Miejscami to jest fuszerka, co widać po błędach w prowadzeniu wątku - śmieje się Różański - Do naszych czasów zachowała się w zasadzie tylko część piwnic. Mur, który odsłoniliśmy prawie w całości znajdował się pod powierzchnią ówczesnego gruntu - wyjaśnia archeolog.

Zostało niewiele, bo historia z Górą Przemysła nie obchodziła się łaskawie. Gotycki zamek najpierw strawił pożar, a potem odbudowaną w renesansowym stylu rezydencję zniszczyli Szwedzi podczas Potopu. Pamiątką po nich może być kamienna kula armatnia, którą archeolodzy odnaleźli, przekopując kolejne metry sześcienne gruntu.

Prof. Artur Różański z wydobytą kulą armatniąAleksander Przybylski

Kucharze i rycerze

Oczywiście nie brakuje również zabytków średniowiecznych i to takich, które automatycznie kojarzymy z funkcjonowaniem kuchni. To kości zwierzęce i tysiące fragmentów naczyń, w których gotowano jedzenie dla króla i dworzan, a w późniejszym okresie także dla jego starostów rezydujących w zamku. Pojawiają się również naczynia bardziej luksusowe, a raczej ich pozostałości. Mowa o drobnych fragmentach szklanych pucharów fletowatych czy imitacjach naczyń kamionkowych. Co jakiś czas spośród tego masowego materiału ceramicznego archeolodzy wyławiają pojedyncze zabytki żelazne.

- Mamy ostrogi i podkowy oraz coś, co może być resztką puginału. Czy tak jest, dowiemy się dopiero po konserwacji tego mocno skorodowanego zabytku. W każdym razie są to przedmioty związane z kulturą rycerską, czyli taką, której spodziewalibyśmy się na zamku - mówi Artur Różański.

Wybór zabytków znalezionych na Zamku Królewskim w PoznaniuAleksander Przybylski

Wszystkie zabytki są sortowane przez studentów pierwszego roku archeologii poznańskiego uniwersytetu. Ciekawostką jest fakt, że razem z dwudziestolatkami pracuje ramię w ramię (a raczej łopata w łopatę) 77 letni Zenon Lenczewski. Pan Zenon zasłynął jako najstarszy polski student. Gdy w zeszłym roku obronił magisterkę z filologii chorwackiej uznał, że teraz czas na przygodę z archeologią. Okazuje się, że oczy ma równie bystre co jego młodsze koleżanki i koledzy. To on w ziemi wyrzuconej z wykopu znalazł nowożytny dzwonek od końskiej uprzęży.

Archeolodzy odkryli pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytków
Archeolodzy odkryli pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytkówTVN24
Ważnym elementem wykopalisk były dokładne pomiary odsłoniętej architekturyAleksander Przybylski

Laserem po zabytku

Z profilu wykopu wystaje zielona szklana butelka z charakterystycznym plastikowym korkiem. Aż chciałoby się za bohaterem filmu Seksmisja zawołać "Nasi tu byli!". "Sekcja Archeo" już na zamku kiedyś pracowała. Na początku lat 90. archeolodzy odsłonili fragment murów zamkowej kuchni. Jaki jest zatem sens ponownego otwierania starych wykopów i grzebania w przemieszanych warstwach, gdzie obok siebie znajdują się średniowieczne denary i folie po serku topionym? Okazuje się że spory.

- Po pierwsze w związku z izolacją fundamentów budynku administracyjnego i tak trzeba było to miejsce ponownie odkopać - mówi prof. Artur Różański - Po drugie my ten wykop znacznie poszerzamy i odkrywamy nowe partie muru, który łączy się z tym odkrytym wcześniej. Wreszcie dysponujemy niedostępną 30 lat temu techniką. Na przykład taką jak skaning laserowy, zdjęcia z drona i fotogrametria. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć trójwymiarowy obraz reliktów zamku i zastosować technologię VR. Po założeniu gogli będzie można poczuć się jak w wykopie i mieć tę architekturę dosłownie na wyciągnięcie ręki - konkluduje archeolog.

Skanowanie laserowe pozwoli stworzyć bardzo dokładny model zabytkuArtur Różański

Pojawiły się też wykrywacze metalu, które pozwalają lokalizować niewielkie przedmioty, na przykład takie jak monety. Tych póki co znaleziono podczas badań kilkadziesiąt. Są to głównie pospolite szelągi Jana Kazimierza czy bliższe naszym czasom żetony. Ale pojawiały się również monety średniowieczne pamiętające Władysława Jagiełłę. W tym szczególnie cenne półgrosze. Nie tylko za sprawą zawartego w nich srebra, ale też lokalizacji. Jako jedne z nielicznych numizmatów posiadały swój kontekst stratygraficzny. Pod tą uczoną nazwą kryje się po prostu fakt, że pochodziły z nienaruszonej warstwy rozbiórkowej pełnej zaprawy, kafli i cegieł. Obecność monet pozwoliła ją wydatować na drugą dekadę XV wieku. A co do samych półgroszy, to w przeciwieństwie do naszych współczesnych skojarzeń nie była to wcale moneta drobna.

- Mniejszymi nominałami były trzeciaki i denary - wyjaśnia dr Witold Garbaczewski, kustosz Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu - Z dokumentów wiemy, że dniówka czeladnika albo chłopa pracującego w polu to był jeden grosz. W codziennym handlu posługiwano się jednak głównie półgroszami i denarami. Za półgrosza można było kupić na przykład kilkanaście jaj - mówi numizmatyk.

Półgrosz Władysława Jagiełły. Na awersie widniał orzeł na rewersie korona pod którą umieszczono symbole mincerskieAleksander Przybylski

Niekiedy pracujący w wykopie archeolodzy i studenci zamieniali robocze rękawice na lateksowe rękawiczki. Wszystko po to, by nie zanieczyścić próbek. Fragmenty spalonego drewna wsadzane były do podwójnych woreczków strunowych i wysyłane do laboratorium. Obecnie datowanie radiowęglowe jest nie tylko bardziej dostępnie, ale też dokładniejsze niż 30 lat temu. Być może dzięki analizom zgromadzonych próbek pobranych z bezpośredniego sąsiedztwa zamkowego muru, uda się lepiej wydatować rozpoczęcie budowy

Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?TVN24

Święty w kaflu zaklęty

We wspomnianej warstwie rozbiórkowej pojawiło się także nieco potłuczonych kafli, które szczególnie ucieszyły archeologów. W późnym średniowieczu piec kaflowy nie tylko grzał. Miał również świadczyć o statusie jego posiadacza i przekazywać określony komunikat za sprawą kwadratowych obrazków. Coś jak Instagram, tyle że z kontentem wymienianym raz na pokolenie.

- Do najczęstszych przedstawień na kaflach gotyckich możemy zaliczyć wyobrażenia świętych, religijne alegorie czy herby. W oczywisty sposób demonstrowały one związek z wiarą chrześcijańską i konkretnym rodem lub terytorium - wylicza dr Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Ale trafiały się też przedstawienia ludyczne, groteskowe, albo wizerunki fantastycznych bestii - dodaje.

Kafel z herbem Nałęcz znaleziony w czasie badańAleksander Przybylski

Takiego pieca, a w zasadzie kilku okazałych pieców, nie mogło zabraknąć w siedzibie króla oraz jego starostów. Podczas tegorocznych badań na poznańskim zamku odkryto między innymi kafel z herbem Nałęcz. Ale największe poruszenie wśród studentów wywołała ceramiczna płytka z odciśniętą na niej sceną egzekucji. "Jest ręka z mieczem!", "Tu głowa!" "O, ten kawałek pasuje" - dało się słyszeć znad plastikowych koryt wypełnionych wodą, gdzie studenci myli i porządkowali ceramikę.

- Identyfikujemy to przedstawienie jako scenę męczeństwa biskupa Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski - mówi prof. Artur Różański - Zachowane kawałki kafla pozwalają nam rozpoznać wnętrze kościoła z krucyfiksem, postać biskupa w mitrze oraz kata zadającego cios mieczem. Nad głową Stanisława unosi się anioł zabierający duszę przyszłego świętego do nieba - opisuje zabytek naukowiec.

Relikty poznańskiego zamku na XVII wiecznej grafice Brauna i Hogenberga

Zwykle gdy archeolodzy znajdą coś nietypowego, to zaglądają do książek lub obdzwaniają kolegów w poszukiwaniu analogii, czyli podobnego zabytku, który ktoś już wcześniej znalazł i opracował. Tym razem jednak wstępna kwerenda nie przyniosła rezultatu. I w sumie bardzo dobrze.

- Z krakowskiego klasztoru dominikanów mamy matrycę do produkcji kafli z dokonanym przez Stanisława wskrzeszeniem rycerza Piotrowina. Jednak nie znaliśmy do tej pory kafla z samą sceną męczeństwa. To jest bardzo wstępna ocena, bo trzeba przejrzeć nieopracowany materiał z innych wykopalisk, ale być może mamy do czynienia z nieznanym wcześniej typem kafla, a to zawsze jest ciekawe - mówi doktor Magdalena Poklewska-Koziełł.

Niekompletny kafel z wyobrażeniem męki św. StanisławaAleksander Przybylski

Przeszłość na przyszłość

Badania związane są z remontem budynków administracyjnych Muzeum Sztuk Użytkowych i potrwają do końca roku. Być może czekają nas kolejne podobne odkrycia, bo archeolodzy niebawem otworzą kolejne wykopy posuwając się po zboczu w stronę Placu Wielkopolskiego. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia i zdaniem naukowców dobrze byłoby zbadać także to co znajduje się samym gmachem Muzeum Sztuk Użytkowych, a zwłaszcza jego północną częścią. W związku z kontrowersyjną odbudową zamku rozpoznano relikty wieży obronnej, a teraz badana jest kuchnia. Zagadką pozostaje to, co pośrodku, czyli część średniowieczna pałacowa przeznaczona do użytku władcy i jego gości.

- Na zamku poznańskim odbył się między innymi ważnymi wydarzeniami ślub Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską. Podobno najlepsze imprezy są w kuchni, ale nie sądzę żeby królewskie wesele mogło się tam odbywać - żartuje prof. Różański - Nie odbyło się także w relatywnie ciasnej wieży. Tutaj musiała istnieć jakaś reprezentacyjna sala i komnaty królewskie. Dlatego, jeśli będzie to możliwe, chcielibyśmy przebadać jeszcze muzealne piwnice - snuje plany na przyszłość archeolog.

Zabytki na bieżąco myto i segregowanoAleksander Przybylski

Autorka/Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Aleksander przybylski

Pozostałe wiadomości

Najemnicy rosyjskiej formacji Grupa Wagnera to "po prostu dzieci" w porównaniu z północnokoreańskimi żołnierzami - ocenia wojskowy 80 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej, walczącej w obwodzie kurskim w Rosji. Jego zdaniem żołnierze Kima są "wyjątkowo wytrzymali, mają bardzo dobre wyszkolenie fizyczne i są stabilni moralnie". Według szacunków szefa rady rezerwistów wojsk lądowych Iwana Tymoczki, rosyjskie zgrupowanie w tym przygranicznym regionie, gdzie trwa ofensywa Ukraińców, liczy już 50-60 tysięcy wojskowych.

W porównaniu z nimi wagnerowcy to "po prostu dzieci"

W porównaniu z nimi wagnerowcy to "po prostu dzieci"

Źródło:
Kyiv Post, Kanał 24, tvn24.pl, PAP

Burmistrz Głogówka zaprosił Elona Muska do zakupu zabytkowego zamku o wielonarodowej historii. "Nawet jeżeli Musk nie będzie chciał kupić naszego zamku, odnieśliśmy sukces zwracając uwagę mediów na prawdziwy problem, jakim jest uratowanie tego typu obiektów przed zniszczeniem" – stwierdził Piotr Bujak.

Zaoferował Elonowi Muskowi kupno zabytkowego zamku na Opolszczyźnie. Burmistrz zwraca uwagę na problem

Zaoferował Elonowi Muskowi kupno zabytkowego zamku na Opolszczyźnie. Burmistrz zwraca uwagę na problem

Źródło:
PAP

Mąż Switłany ponad dwa lata temu został schwytany przez Rosjan. Niespodziewanie kobieta otrzymała telefon - rosyjscy agenci próbowali przekonać ją obietnicami uwolnienia męża do zdrady Ukrainy – pisze BBC. Według dziennikarzy służby specjalne Rosji próbują zwerbować około 50 procent członków rodzin ukraińskich jeńców.

Czekają na wieści o bliskich, dostają telefon. "Graj na czas, nagraj wszystko"

Czekają na wieści o bliskich, dostają telefon. "Graj na czas, nagraj wszystko"

Źródło:
PAP

Spółdzielnie obawiają się, że nie dostaną dotacji na budowę miejsc schronienia, a finansowanie ich ze środków własnych będzie oznaczać konieczność podwyższania czynszów - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

Źródło:
PAP

Zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem, które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje - napisał we wtorek w oświadczeniu przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski. To jego pierwszy komentarz do wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pielgrzymki kibiców z udziałem Karola Nawrockiego, kandydata PiS w wyborach prezydenckich.

Przeor Jasnej Góry pierwszy raz o pielgrzymce z udziałem Nawrockiego

Przeor Jasnej Góry pierwszy raz o pielgrzymce z udziałem Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały w nocy z wtorku na środę opóźnienia kilkudziesięciu pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. - Sytuacja pogodowa poprawia się, kolej w całej Polsce wraca na coraz mniej oblodzone tory - zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe.

Trudne warunki również na kolei. Ogromne opóźnienia

Trudne warunki również na kolei. Ogromne opóźnienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zwłoki co najmniej 60 osób wydobyto już na powierzchnię z opuszczonej kopalni złota w Republice Południowej Afryki - poinformowała policja. Uratowano również 106 żywych górników. Nie wiadomo, ile jeszcze osób może znajdować się pod ziemią, wcześniejsze szacunki mówiły o kilkuset pozostających w kopalni nielegalnych górnikach.

Co najmniej 60 ciał wyciągnięto z opuszczonej kopalni. Nie wiadomo, ile więcej jest pod ziemią

Co najmniej 60 ciał wyciągnięto z opuszczonej kopalni. Nie wiadomo, ile więcej jest pod ziemią

Źródło:
PAP, Reuters

Raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy ma skutkować tym, że opinia publiczna dowie się, co działo się w 200 sprawach, co do których są podejrzenia politycznego wpływu - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Jak stwierdził, raport potwierdza, że istniał wtedy parasol ochronny nad śledztwami.    

"Istniał parasol ochronny nad śledztwami"

"Istniał parasol ochronny nad śledztwami"

Źródło:
TVN24

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę rano o rosyjskich rakietach, lecących w kierunku wielu obwodów. W całym kraju ogłoszono alarm powietrzny. Media informują o wybuchach w Charkowie i w miastach na zachodzie kraju. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu samolotów wojskowych.

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Alarm w Ukrainie, Rosja wystrzeliła rakiety. Polska poderwała samoloty

Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, NV
Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejne włoskie restauracje oferują klientom usługę odwiezienia do domu po kolacji. To reakcja na wejście w życie we Włoszech zaostrzonego kodeksu drogowego i surowych kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak przyznają restauratorzy, wśród ich gości panuje strach z powodu nowych przepisów, a oni nie chcą stracić klientów.

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Źródło:
PAP

Madera wprowadza przepisy, które obligują turystów do pokrycia kosztów operacji ratowniczych na wyspie - wynika z przepisów zatwierdzonych przez władze tego autonomicznego regionu Portugalii. Dotyczy to podróżnych, którzy łamią zakazy, schodzą ze szlaków i doprowadzają tym samym do zagrożenia.

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Źródło:
PAP

Śledczy z Korei Południowej pojawili się w środę rano czasu lokalnego (wtorek wieczorem w Polsce) przed seulską rezydencją zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola, wobec którego toczy się dochodzenie w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Po kilkugodzinnym impasie dokonali aresztowania byłego prezydenta, według którego całe postępowanie jest "nielegalne".

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

Źródło:
Reuters, PAP

Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała kancelaria premiera.

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Tusk i Zełenski spotkają się w Warszawie    

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niebezpieczną jazdę 23-latki policjanci zarejestrowali z podwarszawskiego Piaseczna. Jak podali, kierująca wyprzedzała radiowóz na skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych. Okazało się, że za kierownicę wsiadła po alkoholu. Tak pożegnała się z prawem jazdy.

Wyprzedziła radiowóz na przejściu. Za kierownicę wsiadła po alkoholu

Wyprzedziła radiowóz na przejściu. Za kierownicę wsiadła po alkoholu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW nadal ostrzega przed bardzo niebezpiecznymi warunkami spowodowanymi gołoledzią. Po marznących opadach na chodnikach i drogach zrobi się szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na terenie ośmiu województw. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia o wartości ponad 760 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu - uważa ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Jego zdaniem do obniżek może dojść najwcześniej w trzecim kwartale tego roku. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP.

Rada Polityki Pieniężnej w akcji

Rada Polityki Pieniężnej w akcji

Źródło:
PAP

Słowacka delegacja, w której skład wchodzą szefowie parlamentu, spotkała się w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Według słowackiej agencji TASR deputowani usłyszeli, że Rosja nie widzi partnera, z którym mogłaby porozumieć się co do zakończenia konfliktu. Dialog z Moskwą i towarzysząca mu krytyka Kijowa wywołały falę demonstracji. W miniony piątek w Bratysławie protestowało 15 tysięcy osób.

Słowaccy parlamentarzyści wysłuchali w Moskwie Ławrowa

Słowaccy parlamentarzyści wysłuchali w Moskwie Ławrowa

Źródło:
PAP

Kandydat na szefa Pentagonu Pete Hegseth w Senacie zaprzeczał oskarżeniom o napaści i molestowanie seksualne oraz nadużywanie alkoholu w pracy. Zapowiadał, że skupi się na regionie Indo-Pacyfiku.

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Źródło:
PAP

Zawieszony prezydent Korei Jun Suk Jeol został aresztowany. Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Mateusz Morawiecki stanął na czele europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 stycznia.

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Wyczekiwany raport, nowa rola Morawieckiego

Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Simon Omanik, 19-letni uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie, odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Swój gest wytłumaczył później brakiem zgody na poglądy, jakie polityk promował w czasie kampanii. Głowa państwa nie zareagowała na gest ucznia.  

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Źródło:
PAP, Dennik N

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii trzech rodzajów herbatek ziołowych. W jednym przypadku stwierdzono wysoki poziom nadchloranów, a dwóch pozostałych wykryto alkaloidy pirolizydynowe. GIS podkreślił, że nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikatach.

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Trzy rodzaje herbatek ziołowych wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Paszporty "Polityki" 2024 rozdane. W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka. Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Źródło:
tvn24.pl

Kamala Harris złożyła hołd zmarłemu Jimmy'emu Carterowi, publikując w mediach społecznościowych wpis poświęcony byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Post cieszy się dużą popularnością, uwagę komentujących przykuło jednak przede wszystkim zdjęcie z pogrzebu Cartera i to, jak zostało wykadrowane.

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Fala komentarzy po zdjęciu zamieszczonym przez Kamalę Harris. "Kadrowanie stulecia"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Kate we wtorek przekazała informację o remisji jej choroby nowotworowej. Żona księcia Williama odwiedziła we wtorek szpital w Londynie, gdzie przeszła leczenie. Dziękowała lekarzom i personelowi placówki.

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Księżna Kate odwiedziła szpital i zabrała głos w sprawie swojej choroby

Źródło:
Reuters

W Indiach rozpoczęło się święto Kumbh Mela, które stanowi największe zgromadzenie religijne na świecie. W tegorocznych obchodach, które odbywają się przy szczególnych, występujących raz na 144 lata okolicznościach, weźmie udział ponad 400 milionów ludzi.

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

To się zdarza raz na 144 lata. Największe święto na świecie w szczególnych okolicznościach

Źródło:
"Guardian"

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

Dokładnie za miesiąc - 14 lutego poznamy zespół lub wykonawcę, który będzie reprezentował nasz kraj na 69. Konkursie Piosenki Eurowizji. Właśnie ogłoszono uczestników preselekcji, spośród których publiczność wybierze polskiego reprezentanta na finały w Bazylei.

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Kto będzie reprezentował Polskę na konkursie Eurowizji?

Źródło:
TVP, tvn24.pl

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl