Poznań buduje zamek. Otwarcie znów opóźnione

Zamek od strony budowlanej jest już niemal ukończony
Zamek od strony budowlanej jest już niemal ukończony
Źródło: Wikipeda (CC-BY-SA 3.0) | MOs810

Nie 29 czerwca a najwcześniej późną jesienią zostanie otwarty dla zwiedzających Zamek Przemysła w Poznaniu. W jego pomieszczeniach funkcjonować będzie Muzeum Sztuk Użytkowych. Na wieży zamkowej znajdzie się taras widokowy.

- Zamek jest już całkowicie skończony, razem z wnętrzami. Pracujemy obecnie nad ekspozycją i czekamy na odbiór budowlany - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu, do którego należeć będzie Muzeum Sztuk Użytkowych.

Muzeum nadal nie ma pełnej dokumentacji dotyczącej zamku, która pozwoliłaby na odbiór budynku przez nadzór budowlany. - Nie otrzymaliśmy od projektanta dokumentacji uzupełniającej, zawierającej wszelkie zmiany, jakie wprowadzono w projekcie podczas budowy - tłumaczy Sobocińska.

Zapełniają magazyny, urządzają wnętrza

Obecnie Muzeum Narodowe przygotowuje wewnątrz budynku gabloty oraz scenografię. - Toczą się też przygotowania do zakupów multimediów oraz zapełniamy magazyny muzeum. Zapełniony jest już magazyn obiektów z metalu, kończymy zapełniać magazyn szkła i ceramiki, w dalszej zabierzemy się za magazyn tkanin - podaje Sobocińska.

Muzeum po odbiorze zamku, planuje pokazać mieszkańcom magazyny. - Może uda się to podczas Nocy Muzeów? - zastanawia się Sobocińska.

Będzie sala poświęcona historii

W Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu znajdzie się ponad 10 tysięcy eksponatów złotniczych, jubilerskich, ceramicznych, wykonanych ze szkła i metalu. Muzeum już wcześniej funkcjonowało na Wzgórzu Przemysława, zostało jednak zamknięte z powodu budowy zamku w styczniu 2011 roku. Teraz będzie dysponować powierzchnią dwukrotnie większą. W 16 przestrzeniach ekspozycyjnych, liczących łącznie 1,8 tys. mkw. zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty sztuki użytkowej pochodzącej nie tylko z Polski i Europy, ale również m.in. z Dalekiego Wschodu.

Muzeum Sztuk Użytkowych zajmie niemal wszystkie sale odbudowanego zamku. W jednej z sal znajdzie się ekspozycja poświęcona historii Góry Przemysła. Na wieży zamkowej znajdzie się taras widokowy.

Jak z bajki

Odbudowany Zamek Królewski w Poznaniu nawiązuje do historycznej siedziby Przemysła II. Został zaprojektowany przez znanego poznańskiego architekta Witolda Milewskiego, współautora m.in. domu studenckiego "Jowita" czy czerwonego wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pawilon Raczyńskiego przed renowacją
Pawilon Raczyńskiego przed renowacją
Źródło: fotoportal.poznan.pl

Obok tzw. pawilonu Raczyńskiego, który został odnowiony, powstało dodatkowe skrzydło oraz wieża zamkowa. Inwestycja budziła spore kontrowersje w Poznaniu - zarzucano jej ahistoryczność (nie zachowały się bowiem plany dawnego zamku) oraz podobieństwo do zamku z bajek Disneya. Prześmiewczo nazywany jest "Zamkiem Gargamela".

Inwestycja warta w sumie 29 mln zł sfinansowana została ze środków samorządowych miasta Poznania, województwa wielkopolskiego oraz resortu kultury.

Zamek Przemysła w Poznaniu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/kv / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: