"Jest ręka z mieczem! A tu głowa!". Zamek Królewski w Poznaniu zdradza swoje tajemnice

Źródło:
TVN24
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?TVN24
wideo 2/2
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła?TVN24

Zamkową wieżę na Górze Przemysła widać z daleka. Ale to rekonstrukcja. Prawdziwy zamek znajduje się kilka metrów pod ziemią. A raczej to, co z niego zostało. Dzięki żmudnej pracy archeologów udało się właśnie odsłonić pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytków. Od srebrnych monet po armatnią kulę.

Od kilku ostatnich tygodni pracownicy Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu do pracy chodzą po kładce. Kładka to nie byle jaka, bo z widokiem na średniowiecze, a dokładnie na przełom XIII i XIV wieku, kiedy na Górze Przemysła powstawał królewski zamek. Patrząc w dół można dostrzec pokaźnych rozmiarów mur z cegły i kamieni, nad którym wznoszą się ściany współczesnego budynku administracyjnego. Laik powie, że to mur jakich wiele. Jednak archeolog na pierwszy rzut oka rozpozna w nim ponad siedemsetletnią robotę.

Będzie król zadowolony

- Poznajemy to nie tylko po dużych gotyckich cegłach, ale też po charakterystycznym sposobie w jaki są ułożone - mówi prof. Artur Różański z Wydziału Archeologii UAM, który kieruje badaniami na Górze Przemysła - Odsłonięte relikty to mur obwodowy zamkowej kuchni który łączył się z murami obronnymi miasta - wyjaśnia.

Gdy parzymy na mur w oczy rzuca się sporych rozmiarów pęknięcie. Mogło powstać w rezultacie niestabilnego gruntu albo wstrząsów związanych z budową schronów przeciwlotniczych w czasie II wojny światowej. A być może swoje mieli za uszami średniowieczni fachowcy, którzy pracowali w myśl zasady "jako tako i fajrant".

Średniowieczny mur odsłaniały min. studentki archeologii UAMAleksander Przybylski

- Murarze którzy stawiali Przemysłowi II i jego następcom kuchnię zamkową nie byli najwyższej klasy rzemieślnikami. Miejscami to jest fuszerka, co widać po błędach w prowadzeniu wątku - śmieje się Różański - Do naszych czasów zachowała się w zasadzie tylko część piwnic. Mur, który odsłoniliśmy prawie w całości znajdował się pod powierzchnią ówczesnego gruntu - wyjaśnia archeolog.

Zostało niewiele, bo historia z Górą Przemysła nie obchodziła się łaskawie. Gotycki zamek najpierw strawił pożar, a potem odbudowaną w renesansowym stylu rezydencję zniszczyli Szwedzi podczas Potopu. Pamiątką po nich może być kamienna kula armatnia, którą archeolodzy odnaleźli, przekopując kolejne metry sześcienne gruntu.

Prof. Artur Różański z wydobytą kulą armatniąAleksander Przybylski

Kucharze i rycerze

Oczywiście nie brakuje również zabytków średniowiecznych i to takich, które automatycznie kojarzymy z funkcjonowaniem kuchni. To kości zwierzęce i tysiące fragmentów naczyń, w których gotowano jedzenie dla króla i dworzan, a w późniejszym okresie także dla jego starostów rezydujących w zamku. Pojawiają się również naczynia bardziej luksusowe, a raczej ich pozostałości. Mowa o drobnych fragmentach szklanych pucharów fletowatych czy imitacjach naczyń kamionkowych. Co jakiś czas spośród tego masowego materiału ceramicznego archeolodzy wyławiają pojedyncze zabytki żelazne.

- Mamy ostrogi i podkowy oraz coś, co może być resztką puginału. Czy tak jest, dowiemy się dopiero po konserwacji tego mocno skorodowanego zabytku. W każdym razie są to przedmioty związane z kulturą rycerską, czyli taką, której spodziewalibyśmy się na zamku - mówi Artur Różański.

Wybór zabytków znalezionych na Zamku Królewskim w PoznaniuAleksander Przybylski

Wszystkie zabytki są sortowane przez studentów pierwszego roku archeologii poznańskiego uniwersytetu. Ciekawostką jest fakt, że razem z dwudziestolatkami pracuje ramię w ramię (a raczej łopata w łopatę) 77 letni Zenon Lenczewski. Pan Zenon zasłynął jako najstarszy polski student. Gdy w zeszłym roku obronił magisterkę z filologii chorwackiej uznał, że teraz czas na przygodę z archeologią. Okazuje się, że oczy ma równie bystre co jego młodsze koleżanki i koledzy. To on w ziemi wyrzuconej z wykopu znalazł nowożytny dzwonek od końskiej uprzęży.

Archeolodzy odkryli pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytków
Archeolodzy odkryli pokaźną partię jego murów i znaleźć tysiące zabytkówTVN24
Ważnym elementem wykopalisk były dokładne pomiary odsłoniętej architekturyAleksander Przybylski

Laserem po zabytku

Z profilu wykopu wystaje zielona szklana butelka z charakterystycznym plastikowym korkiem. Aż chciałoby się za bohaterem filmu Seksmisja zawołać "Nasi tu byli!". "Sekcja Archeo" już na zamku kiedyś pracowała. Na początku lat 90. archeolodzy odsłonili fragment murów zamkowej kuchni. Jaki jest zatem sens ponownego otwierania starych wykopów i grzebania w przemieszanych warstwach, gdzie obok siebie znajdują się średniowieczne denary i folie po serku topionym? Okazuje się że spory.

- Po pierwsze w związku z izolacją fundamentów budynku administracyjnego i tak trzeba było to miejsce ponownie odkopać - mówi prof. Artur Różański - Po drugie my ten wykop znacznie poszerzamy i odkrywamy nowe partie muru, który łączy się z tym odkrytym wcześniej. Wreszcie dysponujemy niedostępną 30 lat temu techniką. Na przykład taką jak skaning laserowy, zdjęcia z drona i fotogrametria. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć trójwymiarowy obraz reliktów zamku i zastosować technologię VR. Po założeniu gogli będzie można poczuć się jak w wykopie i mieć tę architekturę dosłownie na wyciągnięcie ręki - konkluduje archeolog.

Skanowanie laserowe pozwoli stworzyć bardzo dokładny model zabytkuArtur Różański

Pojawiły się też wykrywacze metalu, które pozwalają lokalizować niewielkie przedmioty, na przykład takie jak monety. Tych póki co znaleziono podczas badań kilkadziesiąt. Są to głównie pospolite szelągi Jana Kazimierza czy bliższe naszym czasom żetony. Ale pojawiały się również monety średniowieczne pamiętające Władysława Jagiełłę. W tym szczególnie cenne półgrosze. Nie tylko za sprawą zawartego w nich srebra, ale też lokalizacji. Jako jedne z nielicznych numizmatów posiadały swój kontekst stratygraficzny. Pod tą uczoną nazwą kryje się po prostu fakt, że pochodziły z nienaruszonej warstwy rozbiórkowej pełnej zaprawy, kafli i cegieł. Obecność monet pozwoliła ją wydatować na drugą dekadę XV wieku. A co do samych półgroszy, to w przeciwieństwie do naszych współczesnych skojarzeń nie była to wcale moneta drobna.

- Mniejszymi nominałami były trzeciaki i denary - wyjaśnia dr Witold Garbaczewski, kustosz Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu - Z dokumentów wiemy, że dniówka czeladnika albo chłopa pracującego w polu to był jeden grosz. W codziennym handlu posługiwano się jednak głównie półgroszami i denarami. Za półgrosza można było kupić na przykład kilkanaście jaj - mówi numizmatyk.

Półgrosz Władysława Jagiełły. Na awersie widniał orzeł na rewersie korona pod którą umieszczono symbole mincerskieAleksander Przybylski

Niekiedy pracujący w wykopie archeolodzy i studenci zamieniali robocze rękawice na lateksowe rękawiczki. Wszystko po to, by nie zanieczyścić próbek. Fragmenty spalonego drewna wsadzane były do podwójnych woreczków strunowych i wysyłane do laboratorium. Obecnie datowanie radiowęglowe jest nie tylko bardziej dostępnie, ale też dokładniejsze niż 30 lat temu. Być może dzięki analizom zgromadzonych próbek pobranych z bezpośredniego sąsiedztwa zamkowego muru, uda się lepiej wydatować rozpoczęcie budowy

Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?
Czego archeolodzy szukają w Poznaniu na Górze Przemysła?TVN24

Święty w kaflu zaklęty

We wspomnianej warstwie rozbiórkowej pojawiło się także nieco potłuczonych kafli, które szczególnie ucieszyły archeologów. W późnym średniowieczu piec kaflowy nie tylko grzał. Miał również świadczyć o statusie jego posiadacza i przekazywać określony komunikat za sprawą kwadratowych obrazków. Coś jak Instagram, tyle że z kontentem wymienianym raz na pokolenie.

- Do najczęstszych przedstawień na kaflach gotyckich możemy zaliczyć wyobrażenia świętych, religijne alegorie czy herby. W oczywisty sposób demonstrowały one związek z wiarą chrześcijańską i konkretnym rodem lub terytorium - wylicza dr Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Ale trafiały się też przedstawienia ludyczne, groteskowe, albo wizerunki fantastycznych bestii - dodaje.

Kafel z herbem Nałęcz znaleziony w czasie badańAleksander Przybylski

Takiego pieca, a w zasadzie kilku okazałych pieców, nie mogło zabraknąć w siedzibie króla oraz jego starostów. Podczas tegorocznych badań na poznańskim zamku odkryto między innymi kafel z herbem Nałęcz. Ale największe poruszenie wśród studentów wywołała ceramiczna płytka z odciśniętą na niej sceną egzekucji. "Jest ręka z mieczem!", "Tu głowa!" "O, ten kawałek pasuje" - dało się słyszeć znad plastikowych koryt wypełnionych wodą, gdzie studenci myli i porządkowali ceramikę.

- Identyfikujemy to przedstawienie jako scenę męczeństwa biskupa Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski - mówi prof. Artur Różański - Zachowane kawałki kafla pozwalają nam rozpoznać wnętrze kościoła z krucyfiksem, postać biskupa w mitrze oraz kata zadającego cios mieczem. Nad głową Stanisława unosi się anioł zabierający duszę przyszłego świętego do nieba - opisuje zabytek naukowiec.

Relikty poznańskiego zamku na XVII wiecznej grafice Brauna i Hogenberga

Zwykle gdy archeolodzy znajdą coś nietypowego, to zaglądają do książek lub obdzwaniają kolegów w poszukiwaniu analogii, czyli podobnego zabytku, który ktoś już wcześniej znalazł i opracował. Tym razem jednak wstępna kwerenda nie przyniosła rezultatu. I w sumie bardzo dobrze.

- Z krakowskiego klasztoru dominikanów mamy matrycę do produkcji kafli z dokonanym przez Stanisława wskrzeszeniem rycerza Piotrowina. Jednak nie znaliśmy do tej pory kafla z samą sceną męczeństwa. To jest bardzo wstępna ocena, bo trzeba przejrzeć nieopracowany materiał z innych wykopalisk, ale być może mamy do czynienia z nieznanym wcześniej typem kafla, a to zawsze jest ciekawe - mówi doktor Magdalena Poklewska-Koziełł.

Niekompletny kafel z wyobrażeniem męki św. StanisławaAleksander Przybylski

Przeszłość na przyszłość

Badania związane są z remontem budynków administracyjnych Muzeum Sztuk Użytkowych i potrwają do końca roku. Być może czekają nas kolejne podobne odkrycia, bo archeolodzy niebawem otworzą kolejne wykopy posuwając się po zboczu w stronę Placu Wielkopolskiego. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia i zdaniem naukowców dobrze byłoby zbadać także to co znajduje się samym gmachem Muzeum Sztuk Użytkowych, a zwłaszcza jego północną częścią. W związku z kontrowersyjną odbudową zamku rozpoznano relikty wieży obronnej, a teraz badana jest kuchnia. Zagadką pozostaje to, co pośrodku, czyli część średniowieczna pałacowa przeznaczona do użytku władcy i jego gości.

- Na zamku poznańskim odbył się między innymi ważnymi wydarzeniami ślub Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską. Podobno najlepsze imprezy są w kuchni, ale nie sądzę żeby królewskie wesele mogło się tam odbywać - żartuje prof. Różański - Nie odbyło się także w relatywnie ciasnej wieży. Tutaj musiała istnieć jakaś reprezentacyjna sala i komnaty królewskie. Dlatego, jeśli będzie to możliwe, chcielibyśmy przebadać jeszcze muzealne piwnice - snuje plany na przyszłość archeolog.

Zabytki na bieżąco myto i segregowanoAleksander Przybylski

Autorka/Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Aleksander przybylski

Pozostałe wiadomości

Zmarł słynny francuski aktor Alain Delon - poinformowało w niedzielę rano jego troje dzieci. Miał 88 lat.

Nie żyje Alain Delon

Nie żyje Alain Delon

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Kolejne pół miliona dla spółki BERM wyprowadzone na bezprawną kampanię Jacka Sasina i PiS" - napisał w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych europoseł PO Michał Szczerba. Poinformował, że KGHM podpisał 25 września umowę z firmą BERM na sponsoring imprezy, która odbyła się kilka dni wcześniej. Poseł PiS i były minister aktywów państwowych zapewnia, że nie korzystał z usług spółki.

Szczerba o pół milionie złotych "wyprowadzonych na bezprawną kampanię Sasina i PiS"

Szczerba o pół milionie złotych "wyprowadzonych na bezprawną kampanię Sasina i PiS"

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert RCB ogłoszono w niedzielę na terenie 14 województw.

Alert RCB dla niemal całej Polski

Alert RCB dla niemal całej Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W nocy z soboty na niedzielę płonęła oficyna dworska, wchodząca w skład zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Piekarach pod Krakowem. Nikt nie ucierpiał, ale zniszczenia są poważne.

Zawalony dach, zapadnięty strop. Pożar zabytkowej oficyny pałacu w Piekarach

Zawalony dach, zapadnięty strop. Pożar zabytkowej oficyny pałacu w Piekarach

Źródło:
PAP

Tragiczna sobota na Jeziorku Czerniakowskim. W godzinach popołudniowych utonął tam 45-letni mężczyzna. Zaledwie godzinę później służby otrzymały zgłoszenie, że w wodzie zaginęła kolejna osoba. Trwają jej poszukiwania.

Chciał przepłynąć jezioro, utonął. Szukają drugiego

Chciał przepłynąć jezioro, utonął. Szukają drugiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elon Musk ogłosił w sobotę, że platforma społecznościowa X zaprzestanie działalności biura w Brazylii "ze skutkiem natychmiastowym". Powodem ma być między innymi "nielegalna cenzura" treści. Jednocześnie - poinformowała firma - sama usługa korzystania z platformy pozostaje dostępna dla mieszkańców Brazylii.

X zamyka biuro w wielkim kraju. Decyzja Muska "ze skutkiem natychmiastowym"

X zamyka biuro w wielkim kraju. Decyzja Muska "ze skutkiem natychmiastowym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawałnice przechodziły w sobotę przez Polskę. Strażacy interweniowali prawie 390 razy, najczęściej w województwie śląskim. W Kikitach w powiecie olsztyńskim (Warmińsko-Mazurskie) drzewo spadło na wiatę, pod którą znajdowały się trzy osoby, ranna kobieta trafiła do szpitala.

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Wiatr łamał drzewa, jedna osoba ranna

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24
"Tata Ameryki" kontra "dziwni goście"

"Tata Ameryki" kontra "dziwni goście"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zaapelował do Rosji i Ukrainy o "maksymalną powściągliwość" po rosyjskich doniesieniach o rzekomym uderzeniu ukraińskiego drona w drogę dojazdową prowadzącą do elektrowni jądrowej w Zaporożu. Tymczasem ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało oskarżenia Moskwy "falą szalonej rosyjskiej propagandy".

"Widzimy eskalację". Apelują o "maksymalną powściągliwość" wokół elektrowni atomowej

"Widzimy eskalację". Apelują o "maksymalną powściągliwość" wokół elektrowni atomowej

Źródło:
PAP

Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb w kluczowych, wahających się stanach - wynika z najnowszych sondaży przed wyborami prezydenckimi w USA. Urzędująca wiceprezydent zmniejszyła różnicę, która dzieliła Trumpa i prezydenta Joe Bidena, a w niektórych stanach wyprzedziła konkurenta. 

Te stany zdecydują. W sondażach widać zmianę

Te stany zdecydują. W sondażach widać zmianę

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Dla niemal całej Polski wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Synoptycy przewidują ulewne opady deszczu i bardzo silny wiatr. Na dużym obszarze kraju w niedzielę obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałem. Temperatura w niektórych miejscach może przekraczać w cieniu 30 stopni Celsjusza.

Porywy wiatru do 90 km/h i "bardzo silne opady". IMGW ostrzega

Porywy wiatru do 90 km/h i "bardzo silne opady". IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Niemcy są w stanie podwyższonej gotowości wobec możliwych aktów sabotażu ze względu na ciągłe wsparcie militarne Berlina dla Kijowa - pisze BBC. Jak dodaje portal brytyjskiego nadawcy, podczas gdy trwa konflikt w Ukrainie, pojawiają się obawy, że Europa pogrążyła się w nowej zimnej wojnie.

To nie powieść szpiegowska, lecz nowa rzeczywistość. Jak poradzi sobie "wiotka potęga"?

To nie powieść szpiegowska, lecz nowa rzeczywistość. Jak poradzi sobie "wiotka potęga"?

Źródło:
BBC

W sobotę po południu doszło do pożaru lasu na terenie gminy Niechanowo (woj. wielkopolskie). Spłonęło około 25 hektarów lasu. Wieczorem strażakom udało się opanować pożar, ale trwa jeszcze akcja dogaszania, użyto także trzech samolotów gaśniczych typu Dromader. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu podała, że żywioł strawił głównie drzewa zasadzone kilka lat temu w miejscu lasów zniszczonych przez nawałnicę z 2017 roku.

W 2017 roku nawałnica, teraz pożar. Spłonęło około 25 hektarów lasu

W 2017 roku nawałnica, teraz pożar. Spłonęło około 25 hektarów lasu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 18.08 rano nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin będzie ich przybywać. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po niespokojnym weekendzie, pełnym burz i ulewnych opadów deszczu, nastanie spokój. Od nowego tygodnia aurę w Polsce kształtował będzie wyż, któremu będziemy zawdzięczać oddech od upałów i gwałtownych zjawisk.

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas nocnej blokady autostrady A4 policjanci z psami szukali śladów zaginięcia Izabeli Parzyszek. Kobieta zaginęła 9 sierpnia, gdy zepsuł się jej samochód w drodze do szpitala, z którego miała odebrać tatę. Rodzina pani Izabeli odnalazła samochód i telefon. Policja nie wyklucza kilku hipotez, ale na razie nie zdradza szczegółów.

Policja bada różne hipotezy, konkretnych odpowiedzi brak. Co się stało z Izabelą Parzyszek?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ile może kosztować kapelusz? Ponad 600 tysięcy dolarów, bo właśnie taką kwotę osiągnęło na aukcji nakrycie głowy, jakie nosił Harrison Ford w filmie "Indiana Jones i Świątynia Zagłady".

Zawrotna kwota za kapelusz Indiany Jonesa

Zawrotna kwota za kapelusz Indiany Jonesa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto oraz Lotto Plus nie padły główne wygrane. Oznacza to, że w kolejnym losowaniu można będzie wygrać czternaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 17 sierpnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Włosi wypłacają z bankomatów około miliard euro dziennie - wynika z danych Unii Biznesu. Jak zauważono, choć coraz więcej transakcji dokonywanych jest kartami, to mieszkańcy Włoch nadal lubią płacić gotówką, a wśród państw strefy euro Italia jest na ostatnim miejscu pod względem użycia innych narzędzi płatniczych.

Tu króluje gotówka. "Nie należy narzucać rezygnacji"

Tu króluje gotówka. "Nie należy narzucać rezygnacji"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy nagranie, na którym widać niebezpieczną sytuację. Na filmie widać, że za sterami jadącego z dużą prędkością skutera siedziało małe dziecko, za nim siedział dorosły, który w czasie jazdy trzymał ręce w górze.

Ruchliwa droga, duża prędkość i małe dziecko za kierownicą skutera

Ruchliwa droga, duża prędkość i małe dziecko za kierownicą skutera

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Za kilka dni najwięksi sprzedawcy prądu będą mieli obowiązek wprowadzenia tak zwanych taryf dynamicznych. Może to pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Dla części odbiorców nowa taryfa może okazać się jednak pułapką - ostrzega "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach za prąd

Rewolucja w rachunkach za prąd

Źródło:
tvn24.pl

Ogień trawi środkową część Madery. W związku z pożarem z miejscowości Curral das Freiras ewakuowano kilkaset osób. W sobotę rano ogień wdarł się do tej portugalskiej gminy.

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Źródło:
PAP, publico.pt

W piątek w Meksyku opublikowano obszerny raport Komisji Prawdy, powołanej w 2021 roku w celu zbadania ciężkich przypadków łamania prawa w kraju. Opisano w nim praktyki stosowane przez meksykańskie wojsko i policję w latach 1965-1990 w walce z ruchami opozycyjnymi oraz "procedurę pozbywania się przeciwników", tzw. lotów śmierci.

Raport o "lotach śmierci". "Każdy dostawał kulę w tył głowy. Ciała wyrzucano do oceanu"

Raport o "lotach śmierci". "Każdy dostawał kulę w tył głowy. Ciała wyrzucano do oceanu"

Źródło:
PAP

Z muzyką symfoniczną połączy się rap, a 30-lecie płyty "Sen" świętować będzie Edyta Bartosiewicz. Nie zabraknie też konkursu o Bursztynowego Słowika. To wszystko podczas Top of The Top Sopot Festival. Impreza potrwa cztery dni, a wszystko rozpocznie się w poniedziałek.

Ponadczasowe przeboje i hity w nowych aranżacjach. Top of the Top Sopot Festival już w poniedziałek

Ponadczasowe przeboje i hity w nowych aranżacjach. Top of the Top Sopot Festival już w poniedziałek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że jest jakaś moda na powrót do lat 90., piosenki z tamtego czasu przedostały się już do kolejnych pokoleń - mówiła w TVN24 piosenkarka Natalia Kukulska, która wystąpi podczas drugiego dnia Top of the Top Sopot Festival 2024, na koncercie "Cudowne Lata '90". Natomiast w poniedziałek na koncercie "Gorączka sopockiej nocy" zagra Golden Life. Wokalista zespołu Adam Wolski mówił, że Opera Leśna jest dla niego "bardzo szczególna", bo pod koniec lat 80. pierwszy raz na niej występował. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo na antenie TVN.

Kukulska: nastała moda na muzyczny powrót do lat 90., bardzo to czuję

Kukulska: nastała moda na muzyczny powrót do lat 90., bardzo to czuję

Źródło:
TVN24

Plejada gwiazd, nowe hity i przeboje w zaskakujących aranżacjach - fanów muzyki czeka prawdziwa uczta podczas tegorocznego Top of the Top Sopot Festival. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia, będzie transmitowane na antenie TVN. W tym roku będzie również okazja zajrzeć za kulisy festiwalu.

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Źródło:
tvn24.pl

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl