"Groził pozbawieniem życia członkom rady miasta". Akt oskarżenia

TVN24 | Poznań

Autor:
FC
Źródło:
PAP, TVN 24 Poznań
Do zdarzenia doszło w Poznaniu Google Earth
wideo 2/8
Google EarthDo zdarzenia doszło w Poznaniu

Protestował przeciwko Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn, a gdy uchwała została przyjęta, nie wytrzymał. - Groził pozbawieniem życia członkom rady miasta, nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - podaje Łukasz Wawrzyniak z poznańskiej prokuratury. Piotr P. odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Do zdarzenia doszło w lutym podczas sesji Rady Miasta Poznania, na której przyjęto Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. Na sesję miejskiej rady przyszło wówczas kilkadziesiąt osób protestujących przeciwko przyjęciu uchwały. Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali rozległy się okrzyki: "hańba!", "zdrada!", "zdrajcy!". Jedna z osób na sali powiedziała: "Tu może być gorzej niż w Gdańsku", nawiązując w ten sposób do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz poprosił zgromadzoną na sali publiczność o "powściągnięcie emocji" i ogłosił przerwę. Po kilku dniach zawiadomił o sprawie prokuraturę.

Długo nie mogli go znaleźć

Początkowo śledztwo w tej sprawie zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy. Po opublikowaniu jego wizerunku udało się wytypować podejrzanego, któremu przedstawiono zarzut dotyczący stosowania gróźb karalnych.

- Teraz skierowano akt oskarżenia w tej sprawie – powiedział prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Podejrzany to 63-letni Piotr P., do tej pory niekarany mieszkaniec Poznania. - Groził pozbawieniem życia członkom rady miasta, nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – wyjaśnia Wawrzyniak.

Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Za kierowanie gróźb karalnych 63-latkowi grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Czym jest Europejska Karta Równości?

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn adresowana jest do samorządów lokalnych i regionalnych w Europie. Podpisanie karty jest formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklaracją wdrażania na własnym terenie wynikających z niej zobowiązań. 

Składa się ona z sześciu podstawowych zasad:

1) Równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo,

2) Zagwarantowanie, że równość kobiet i mężczyzn, różnorodne formy dyskryminacji i nierównego traktowania są brane pod uwagę,

3) Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie decyzyjnym jest warunkiem demokratycznego społeczeństwa,

4) Eliminacja stereotypów opartych na płci jest podstawą osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn,

5) Włączając kwestie płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych konieczne jest promowanie równości kobiet i mężczyzn,

6) Właściwie opracowane plany działania i programy są koniecznymi narzędziami do promowania równości kobiet i mężczyzn.

Poznań był drugim miastem po Nysie, które przyjęło tę kartę. Uchwałę poparło 23 radnych, przeciw było 10 – radni PiS i jeden radny Koalicji Obywatelskiej. Miesiąc po jej przyjęciu uchwałę unieważnił wojewoda wielkopolski, podając jako przyczynę brak podstawy prawnej. Decyzję zaskarżyła rada miasta. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił jednak tę skargę.

Autor:FC

Źródło: PAP, TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania