W ramach Dni Twierdzy Poznań wszyscy chętni mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 w warunkach szpitala polowego, pamiętającego czasy pandemii grypy hiszpanki sprzed stu lat. Zainteresowanym podawany jest preparat Johnson & Johnson.
Akcja szczepień przeciw COVID-19 odbywa się w Forcie VI przy ulicy Lutyckiej, przy okazji Dni Twierdzy Poznań. Szczepionkę podają pracownicy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Medycy przebrani są w stroje z epoki.
- Czekający na podanie preparatu dostają, na pamiątkę, skierowania na szczepienia przeciwko hiszpance - mówi Marcin Walkowiak, administrator Fortu VI.
W forcie są też... przeciwnicy szczepień przed wieku. - Zachęcają do innych rozwiązań. Mają kurację domową oraz zachęcają do zażywania chininy zamiast szczepionek - przyznaje siostra Anna.
Szpital polowy w Forcie VI jest już od kilku lat. - Cały czas zdobywamy do niego kolejne elementy wyposażenia – mówi Marcin Walkowiak, administrator Fortu VI.
Na ekspozycję składa się obecnie siedem łóżek, meble i sprzęt medyczny, m.in. z czasów I i II wojny światowej. Goście, którzy chcą się zaszczepić, mogą usiąść na zabytkowym fotelu dentystycznym. Poczekalnia została z kolei urządzona z wykorzystaniem wojskowych łóżek piętrowych – w razie potrzeby można się na nich nawet położyć.
Szczepienia w szpitalu polowym zorganizowanym w XIX-wiecznym forcie będą prowadzone do końca dnia. Zainteresowanym podawany jest preparat Johnson & Johnson. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Zobaczyć "Rudego" i schron Greisera
Poza akcją szczepień, na zwiedzających Fort VI czeka szereg innych atrakcji. Można m.in. pojeździć zabytkowymi pojazdami wojskowymi, obejrzeć wystawę broni, zwiedzić fort z przewodnikiem i postrzelać na strzelnicy.
IX Dni Twierdzy Poznań odbywają się w całym mieście. Największymi obiektami - organizowanej od dziewięciu lat imprezy - są pruskie forty pierścienia zewnętrznego z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowano ich 18, a siedem z nich jest w ten weekend udostępnionych zainteresowanym. W tym roku po raz pierwszy w imprezie bierze udział Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Do siebie zaprasza także Muzeum Broni Pancernej, które gromadzi jedne z najciekawszych zbiorów broni pancernej w Europie. W muzeum tym stoi m.in. czołg Rudy 102 - gwiazda serialu "Czterej pancerni i pies". W programie Dni Twierdzy Poznań znalazły się rekonstrukcje historyczne i wystawy. Rezerwat Archeologiczny Genius loci przybliża życie w średniowiecznym grodzie, a w schronach w parku Wilsona i w parku Sołackim są zainscenizowane polowe szpitale.
Na Cytadeli, kiedyś forcie centralny Twierdzy Poznań, zajrzeć można do Muzeum Uzbrojenia, które prezentuje między innymi kolekcję broni z okresu drugiej wojny światowej oraz do Muzeum Armii Poznań. Wśród udostępnionych obiektów jest także remontowany obecnie Fort VII - Muzeum Martyrologii Wielkopolan, gdzie mieścił się pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce. Chętni mogą zwiedzić schron Arthura Greisera, namiestnika III Rzeszy w Kraju Warty. Schron znajduje się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego, w której obecnie mieści się siedziba Radia Poznań. W Forcie Va można zobaczyć aż stu rekonstruktorów prezentujących różne epoki. Między innymi tam, a także w Fortach VI i VIIa podawana jest wojskowa grochówka.
Źródło: PAP, TVN 24 Poznań