Funkcjonariusze CBŚP wpadli na trop międzynarodowej szajki, która przemycała prekursory, czyli składniki, które mogą posłużyć do produkcji narkotyków. Efekt: zlikwidowane dwa laboratoria w Holandii i zatrzymanie podejrzanych o kierowanie grupą. A śledczy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec.
Na trop grupy przemycającej prekursory na teren Europy Zachodniej wpadli policjanci z bydgoskiego CBŚP.
Sprawa zaczęła się blisko dwa lata temu, gdy podczas kontroli policjanci przejęli substancje chemiczne. Wyjaśniając okoliczności zdarzenia ustalili, że transporty miały charakter cykliczny, a ich docelowym miejscem nie są adresy wskazane w dokumentach przewozowych.
Prekursory narkotyków to substancje chemiczne posiadające szereg legalnych zastosowań, takich jak wytwarzanie tworzyw sztucznych, produktów farmaceutycznych, kosmetyków, perfum, detergentów lub środków aromatyzujących. Są one również przedmiotem obrotu na potrzeby legalnych zastosowań na rynkach regionalnych i światowych, ale niektóre z nich mogą zostać wykorzystane do produkcji narkotyków.
Dwa śledztwa, międzynarodowa współpraca
- Policjanci z CBŚP z Zarządu w Bydgoszczy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu podjęli, za pośrednictwem Europolu i Eurojustu, współpracę z policją i prokuraturą z Niderlandów. Równolegle wszczęto dwa śledztwa i rozpoczęto zorganizowane działania na terenie Europy - poinformowała nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP. Wskazała, że międzynarodowe działania śledczych doprowadziły do zlikwidowania na terenie Holandii dwóch laboratoriów narkotyków syntetycznych pracujących na skalę przemysłową. - Zlikwidowano trzy linie produkcyjne, na których, przy użyciu specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i wykorzystaniu prekursorów z Polski i Chin, wytwarzano narkotyki syntetyczne. Na jednej z linii produkowano czterokrotnie silniejszą w działaniu od amfetaminy – metamfetaminę. Kolejne linie służyły do produkcji amfetaminy oraz MDMA, czyli głównego składnika tabletek ecstasy - wyliczyła. Łącznie podczas działań zabezpieczono ponad 300 kilogramów narkotyków, w tym: 171 litrów płynnej metafetaminy, 53 litry płynnej amfetaminy, 40 kg MDMA oraz 50 kg PMK. - Z ustaleń śledczych wynika, że łącznie do tych laboratoriów dostarczono około 80 ton prekursorów i substancji chemicznych - zaznaczyła.
Zatrzymania w Wielkopolsce
Podejrzani o kierowanie procederem są obywatel Niderlandów i jego partnerka Magdalena B. Oboje zatrzymano na terenie Wielkopolski. - Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek prokuratora zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - podała rzeczniczka CBŚP.
Na terenie Polski zatrzymano jeszcze pięć osób. Wszystkim prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. - Podczas przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanej pary policjanci odkryli i zabezpieczyli 14 litrów płynnej amfetaminy - dodała. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: CBŚP