Choć od końca PRL-u minęło ponad 25 lat, w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) nadal stoi relikt władzy ludowej. Mowa o pomniku upamiętniającym 20. rocznicę powołania Milicji Obywatelskiej. Jego dni są jednak już policzone. Miejscowi radni podjęli decyzję o jego likwidacji.
Wniosek o likwidację pomnika złożył radny Krzysztof Tyborski. W czwartek radni przegłosowano w tej sprawie uchwałę. - Radni zdecydowali o jego likwidacji. Teraz ja, jako władza wykonawcza, zobligowany jestem teraz do usunięcia pomnika - tłumaczy burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa.
Pomnik znalazł się na Wikipedii
Z decyzją radnych się zgadza. Jego zdaniem obelisk nie przynosił miastu niczego dobrego. - Obecnie wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę "Milicja Obywatelska", pojawia się odnośnik do Wikipedii, gdzie możemy dowiedzieć się co kryje się pod tym hasłem i właśnie zdjęcie tablicy z Wągrowca - zwraca uwagę burmistrz.
Jak zapewnia, w najbliższym czasie pomnik zniknie z Wągrowca. - Mamy zamiar przekazać go do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Zastanawiamy się teraz nad zagospodarowaniem miejsca, w którym stoi obecnie pomnik - wyjaśnia Poszwa.
Jeżyk też kontrowersyjny
Co ciekawe, pomnik upamiętniający XX-lecie MO, stoi na ulicy Mieczysława Jeżyka, milicjanta, który w 1945 roku zginął w walkach z ruchem oporu sprzeciwiającej się władzy radzieckiej. Czy ulica także zmieni nazwę? Tego na razie nie wiadomo. Władze Wągrowca zdają sobie bowiem sprawę, że kwestia ta jest zdecydowanie bardziej kłopotliwa i kosztowna. Mieszkańców, wszystkie instytucje i firmy mieszczące się przy tej ulicy czekałaby bowiem wymiana wszelkich dokumentów.
Z podobnymi problemami zmierzyć się będą musieli mieszkańcy Rudnicy w woj. lubuskim. Tam, po apelu Instytutu Pamięci Narodowej, zdecydowano o zmianie nazwy ul. Bolesława Bieruta. Mieszkańcy zostali jednak zapewnieni, że nie zostaną obciążeni żadnymi kosztami.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Michał Beim