Powiatowa Stacji Sanitarno- Epidemiologiczna w Pleszewie (woj. wielkopolskie) poinformowała, że w siedmiu miejscowościach woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Powód: w pobranych próbkach wykryto bakterie z grupy coli.
Powiatowy sanepid w Pleszewie przekazał, że w wodzie z wodociągu stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Wydany komunikat dotyczy mieszkańców miejscowości: Żegocin, Żbiki, Grab, Wieczyn, Łęg, Pieruszyce i Pieruchy. W tych siedmiu miejscowościach woda z kranu nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Jak poinformowała inspektor Jolanta Ulatowska, dyrektor pleszewskiego sanepidu, sytuacja dotyczy 2137 osób.
Wodę gotować przez minimum dwie minuty
"Wodę należy gotować przez minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga też woda do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt" – przekazano w komunikacie.
Poinformowano, że dzieci do trzech lat i kobiety w ciąży powinny spożywać wodę butelkowaną.
Do czego można używać kranówki?
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia się dorosłych, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet. Podkreślono, że z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru. Komunikat – jak poinformowano – ważny jest do odwołania.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock