Pixel, statek, chlebak a może kolejka? Najlepsze budynki 2012 r. w Poznaniu

W szranki stanie łącznie 19 budowli wybudowanych w 2012 r.
W szranki stanie łącznie 19 budowli wybudowanych w 2012 r.
Źródło: Jems Architekci/gorczynska46.pl/Urbano.pl/Insomia

19 budynków zostało nominowanych do nagrody Jana Baptysty Quadro na najlepszy budynek Poznania w 2012 roku. Wśród nich znalazły się m.in. nowy poznański dworzec, nowy terminal Ławicy czy też Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego.

Nagroda Jana Baptysty Quadro została ustanowiona w 1999 roku przez Zarząd Miasta Poznania. Przyznawana jest ona za najlepszy spośród zgłoszonych projektów architektonicznych, jaki zrealizowano na terenie Poznania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Nazwa nawiązuje do architekta epoki renesansu - Jana Baptysty Quadro działającego głównie w Poznaniu, który odpowiada za obecny kształt poznańskiego ratusza, w którym wręczane są nagrody.

W zeszłym roku nagrodę wygrała RKW Architekrura+Urbanistyka za projekt budynku biurowego Murawa Office Park w Poznaniu przy ul. Gronowej.

Oto tegoroczni kandydaci:

1 - Nowy Dworzec Główny

 Nowy Dworzec Główny w Poznaniu (zdjęcie z maja 2012 r.)
Nowy Dworzec Główny w Poznaniu (zdjęcie z maja 2012 r.)
Źródło: Trigranit

Budynek nazywany także "chlebakiem" i "tubą" otwarto tuż przed Euro 2012. To pierwszy gotowy obiekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, w skład którego wejdą jeszcze galeria handlowa, dworzec PKS i parking. W ażurowej konstrukcji na trzech poziomach znajduje się zejście na perony, kasy biletowe, punkt informacyjny, przechowalnie bagażu, punkty gastronomiczne i strefę VIP PKP Intercity.

Projektant: Bose International Planing and Architecture Marek Tryzybowicz.

2 - Nowy terminal na Ławicy

Terminal otwarto tuż przed Euro 2012
Terminal otwarto tuż przed Euro 2012
Źródło: Port Lotniczy Poznań-Ławica

Nowy terminal o powierzchni 18 tys. m2 kosztował niecałe 100 mln złotych. Ze starym terminalem połączony jest halą główną i stanowiskami odprawy. Po rozbudowie, port lotniczy obsługuje teraz w ciągu godziny 1900 przylatujących pasażerów i 1000 odlatujących.

Projektant: Studio ADS.

3 - Sala Wielka w Zamku

Sala Wielka w Zamku
Sala Wielka w Zamku
Źródło: CK ZAMEK

Jeden z największych remontów w historii Centrum Kultury Zamek. Sala Wielka została wyposażona w mobilne ściany, scenę i widownię. Dzięki temu przeznaczona jest zarówno na koncerty jak i pokazy filmowe, czy konferencje. Mieści ponad 460 widzów. Ponad nią została „zawieszona” Scena Nowa, w której odbywają się będą mniejsze koncerty i spektakle na maksimum 120 osób. Sale Kameralna i Marmurowa zostały zamienione w nowoczesną salę wystawową oraz kino studyjne na 143 osoby.

Projektant: TOYA Design Tomasz Wojtkowiak.

4 - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Źródło: TVN 24

Placówka powstała na poznańskim Ostrowie Tumskim w 2012 r. Prezentuje umocnienia grodu Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz mur otaczający Akademię Lubrańskiego, powstały w początkach XVI wieku. W obiekcie zainstalowano szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym dotykowe infokioski.

Projektant: TOYA Design Tomasz Wojtkowiak.

5 - Pixel

PIXEL - czyli nowy budynek Allegro
PIXEL - czyli nowy budynek Allegro
Źródło: JEMS Architekci

Nowoczesny biurowiec przy ulicy Grunwaldzkiej, do którego wprowadziło się Allegro. Jest to pierwszy budynek z całego kompleksu biurowego. Przy budowie i wykończaniu użyto ekologicznych materiałów. Zielono jest także na tarasach i ogródkach na dachu.

Projektant:

6 - Andersia Business Center

Budynek ABC stanął przy pl. Andersa
Budynek ABC stanął przy pl. Andersa
Źródło: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich

Budynek ABC to trzeci biurowiec, który stanął na Placu Andersa. Jako pierwsze wyrosło Poznańskie Centrum Finansowe a jako drugie Andersia Tower. Budynek ma pięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne (parkingi). Zainstalowano w nim m.in. technologie ograniczające zużycie wody i energii.

Projektant: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich.

7 - Collegium Chemicum Novum

Collegium Chemicum Novum
Collegium Chemicum Novum
Źródło: Filip Czekała | TVN24 Poznań

Najnowszy budynek na Kampusie UAM na Morasku. Studenci do dyspozycji mają nowoczesne laboratorium i bibliotekę a także 4 sale: aulę, która pomieści 250 osób, salę wykładową na 150 osób i dwie mniejsze, w których mieści się po 100 osób. Nowy gmach stanął tuż obok Wydziału Biologii. W sąsiedztwie znajdują się także wydziały Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Matematyki i Informatyki oraz Fizyki.

Projektant: Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz.

8 - Budynek dydaktyczny AWF

Budynek stanął przy ul. Królowej Jadwigi
Budynek stanął przy ul. Królowej Jadwigi
Źródło: Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego

Nowy budynek stanął za głównym budynkiem AWF przy ul. Królowej Jadwigi. Wyróżnia go pofalowana elewacja dwóch ostatnich pięter. Na parterze znajdują się dwie największe sale wykładowe.

9 - Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego

Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego
Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego
Źródło: Kostka & Kurka Architekci

Obiekt, który wyrósł przy ul. Dojazd, zawiera salę wykładową na 400 osób, dziesięć sal do ćwiczeń dla 300 studentów, laboratoria, pracownie komputerowe, biblioteki wydziałowe i archiwa. Uczą się tu studenci wydziałów rolnictwa, bioinżynierii, biofizyki i agroinżynierii.

Projektant: Kostka&Kurka Architekci.

10 - Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii

Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii PPNT
Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii PPNT
Źródło: PPNT | Wikipedia ( CC BY-SA 3.0)

Budynek stojący przy ul. Rubież na Naramowicach to część Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Pracują tu chemicy, biotechnolodzy i informatycy. Znajdują się w nim laboratoria, sale konferencyjne, serwerownia, a nawet przedszkole.

Projektant: Pracownia Autorska i Biuro Prawne H.J. Buszkiewicz.

11 - Kolejka górska Adrenaline na Malcie

Kolejka górska Adrenaline i towarzysząca jej architektura
Kolejka górska Adrenaline i towarzysząca jej architektura
Źródło: Malta Ski

Tor kolejki powstał na poznańskiej Malcie przy stoku narciarskim. Zbudowany jest na filarach, nad istniejącym torem saneczkowym ma 500 metrów długości, prowadzi licznymi zakrętami i pętlą zakręconą 360 stopni. Kolejka Górska Adrenaline to tzw. alpine coaster czyli młodsza siostra kolejki górskiej. Dwuosobowe wagoniki jeżdżą po nim maksymalnie 40 km na godz.

Projektanci: Urszula Błochowiak, Andrzej Borowicz.

12 - Nastawnia PoC

Nastawnia PoC znajduje się przy moście Teatralnym
Nastawnia PoC znajduje się przy moście Teatralnym
Źródło: Nastawnia PoC

Po przebudowie poznańskiego węzła PKP nastawnia przeznaczona była do rozbiórki. Zgody na to nie wyraziła jednak konserwator zabytków. Stary budynek nastawni Poznań C nowy dzierżawca zamienił w kawiarnię z galerią. Wymieniono dach, wstawiono nowe okna i odnowiono elewację, a od strony parku Wieniawskiego dobudowano parterową przybudówkę. Wnętrze nawiązuje do kolejowego charakteru miejsca.

Projektant: Front Architects.

13 - Malta Office Park

Malta Office Park przy ul. Baraniaka
Malta Office Park przy ul. Baraniaka
Źródło: Piotr Grabowski | LITOBORSKI+MARCINIAK

Kompleks biurowy składający się z sześciu budynków: czterech 5-kondygnacyjnych i dwóch 6-kondygnacyjnych położonych przy ul. Baraniaka. Kompleks obsługują trzy wjazdy. Na parkingach podziemnym i naziemnym znajduje się blisko 600 miejsc parkingowych.

Projektant: Litoborski Marciniak Biuro Architektoniczne.

14 - Jet Office

Budynek stanął przy ul. Piątkowskiej 163
Budynek stanął przy ul. Piątkowskiej 163
Źródło: Anna Gregorczyk | FOTOARCHITEKTURA

Nowoczesny pięciokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Piątkowskiej. Na dole znajdują się lokale usługowe, wyżej biura. Wygląd bryły biurowca wymusił trójkątny kształt działki. Ostry narożnik przypominający dziób okrętu nadaje budynkowi dynamicznej formy.

Projektant: pracownia architektoniczna „Insomia” Szymona Januszewskiego.

15 - Willa Urbano

Willa Urbano przy ulicy Piątkowskiej
Willa Urbano przy ulicy Piątkowskiej
Źródło: Urbano.pl

Willa Urbano leży w kwartale pomiędzy ulicami Urbanowską, Piątkowską i Gen. Maczka. W sześciokondygnacyjnym budynku znajduje się 26 mieszkań.

Projektant: De Cad Pracownia Projektowa Dariusz Mecha.

16 - Kamienica przy Wodnej 15

Kamienica przy ul. Wodnej 15
Kamienica przy ul. Wodnej 15
Źródło: Inwestycje Wielkopolski

Budynek bryłą oraz gabarytami nawiązuje do sąsiadujących z nią kamienic z przełomu XIX i XX stulecia. Ażurowa konstrukcja, wypełniona jest sporą ilością szkła. Znajdziemy tu lokale mieszkalne, handlowe oraz biurowe o powierzchni od ok. 30 do 250 m2.

Projektant: EASST.com – Pracownia Projektowa Sterzyński Sucharski

17 - Kamienica Wildecka

Kamienica Wildecka
Kamienica Wildecka
Źródło: Insomia

Sześciokondygnacyjna kamienica przy ul. Chwiałkowskiego 8 ze spadzistym dachem, nawiązuje wyglądem do sąsiedniej zabudowy historycznej. Parterowa część budynku jest w większości przeszklona. Wyższe kondygnacje zajmuje 38 mieszkań. W kondygnacji podziemnej znajduje się garaże.

Projektant: pracownia architektoniczna „Insomia” Szymona Januszewskiego.

18 - Apartamenty Górczyńskie

Apartamenty Górczyńskie
Apartamenty Górczyńskie
Źródło: Jacek Bułat Autorska Pracownia Architektoniczna

W nowoczesnym budynku przy ul. Górczyńskiej 43 znajduje się 113 mieszkań, żłobek i przedszkole. Na ostatnim piętrze wydzielono duże pomieszczenie z tarasem na "Klub Lokatora". W części podziemnej znajduje się dwukondygnacyjny garaż z miejscami postojowymi.

Projektant: Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat.

19 - Budynek przy ul. Wyspiańskiego 43

Budynek biurowo-mieszkalny przy ul. Wyspiańskiego
Budynek biurowo-mieszkalny przy ul. Wyspiańskiego
Źródło: ELM Projekt Studio

Budynek stojący przy skrzyżowaniu z ul. Reymonta zaprojektowano na potrzeby Kancelarii Babiaczyk, Skrocki i Wspólnicy. Obiekt jest budynkiem wolnostojącym, 4-kondygnacyjnym z podziemnym garażem. Elewację wykończono panelami z glinki ceramicznej. Materiał ten nawiązuje do ceramiki elewacyjnej w budynkach sąsiednich.

Projektant: ELM Projekt Studio

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: