Wysychająca Odra odkryła pozostałości drewnianego mostu, na którym 27 stycznia 1951 roku podpisano akt o wykonaniu wytyczenia państwowej granicy między Polską a NRD na Odrze i Nysie Łużyckiej. Powstał tuż po wojnie, a zlikwidowany został w 1952 roku, gdy oddano do użytku Most Przyjaźni. Do tej pory pozostałości dawnej przeprawy kryły wody Odry.
Pale powojennego mostu znajdują się kilkadziesiąt metrów na północ od obecnego mostu, na wysokości przychodni w Słubicach i hali koncertowej we Frankfurcie nad Odrą. Konstrukcja została wzniesiona tuż po zakończeniu II wojny światowej.
- Jak pisał długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, dr Andrzej Toczewski w książce "Kostrzyn 1945" , w 1946 r. w budowie tymczasowego mostu w Słubicach udział brały 5 i 20 batalion mostowy 1 Brygady Budowy Dróg Kolejowych Gwardii oraz 77 batalion mostowy 5 Brygady, a obiekt istniał aż do 1952 roku - przypomina Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.
Historyczne spotkanie
Choć most funkcjonował tylko 6 lat, w jego historii zdążyło zapisać się wydarzenie polityczne istotne dla obu państw, jakie łączył. 27 stycznia 1951 roku mieszana komisja polsko-niemiecka spotkała się na moście żeby podpisać akt o wykonaniu wytyczenia państwowej granicy między Polską a Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej. Kluczowe decyzje dotyczące przebiegu granicy zapadły już rok wcześniej w Zgorzelcu, podczas ustaleń układu zgorzeleckiego.
- Delegacja wschodnioniemiecka wyszła na most po partnerów z Polski, po czym wszyscy udali się na uroczystość do Domu Przyjaźni Niemiecko-Radzieckiej we Frankfurcie nad Odrą - mówi Semik. Po podpisaniu dokumentu Polacy i Niemcy wspólnie bawili się na rynku przed frankfurckim ratuszem.
Zastąpiony przez lepszy model
W 1952 roku funkcję podstawowego łącznika brzegów przejął nowy, bardziej wytrzymały most ze stali. Nazywano go Mostem Przyjaźni. Zastąpił on jeszcze inną, kamienną konstrukcję, która wytrzymała na miejscu 50 lat. W 1945 roku, tuż po ewakuacji prawobrzeżnego przedmieścia dzisiejszych Słubic zburzyli ją sami Niemcy.
Most, z którego mieszkańcy miejscowości korzystają dziś powstał w 2002 roku i stanął w miejscu konstrukcji z okresu PRL i NRD.
Wał z nagrobków
Pozostałości ze zbliżonych czasów wykwitły też w miejscowości Stare Łysogórki (k. Szczecina). Tam po obniżeniu się wody okazało się, że brzeg rzeki umacniały gruzy z kamiennych nagrobków. Sfotografował je szczeciński reporter TOK FM:
Niski poz.w Odrze odsłonił w Starych Łysogórkach zbeszczeszczone nagrobki z czasów IIWŚ, umacniały brzeg @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/CGeVluoOBl
— Sebastian Wierciak (@SWierciak) sierpień 20, 2015
Zobacz materiał "Faktów" TVN o tym kto cieszy się z niskiego poziomu rzek w wodach :
Autor: ww / Źródło: TVN 24