Sypiący się tynk, dziury w ścianach, nieszczelne okna - tak dzisiaj wygląda zabytkowy komisariat policji w centrum Poznania. Niedługo budynek ma przestać straszyć petentów. Wkrótce zacznie się jego remont, który pochłonie 18 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2019 r., na czas remontu funkcjonariusze przeniosą się do tymczasowych lokali.
Zabytkowy gmach komisariatu pierwotnie powstał jako siedziba pruskiego Urzędu Celnego. Budynek wzniesiono w latach 1882-1885. Obiekt nawiązuje stylem do wczesnego włoskiego renesansu. Zapewne mógłby być obiektem zachwytów miłośników architektury, a jest zupełnie inaczej - jego kondycja jest fatalna.
Z zewnątrz straszy brudna i obdrapana elewacja, w wielu miejscach naprawdę konkretnie ukruszona. Balkon nad głównym wejściem wygląda jakby miał komuś spaść na głowę. W środku jest jeszcze gorzej. Nieszczelne okna, popękane ściany, wytarte, trzeszczące podłogi, czy poniszczone meble to chleb powszedni dla stu kilkudziesięciu pracujących tam policjantów.
O remoncie mówiło się od dawna, ale dopiero niedawno pojawiły się konkrety. Przede wszystkim wycena inwestycji - 18 mln zł. Drugi konkret jest taki, że w poniedziałek zaczęła się przeprowadzka, a już w połowie października zielone światło dostaną ekipy remontowe.
3 lata remontu
Zakres prac budowlanych Komisariatu Policji Poznań - Stare Miasto obejmuje m.in. wymianę stropów, wzmocnienie fundamentów, wymianę okien i drzwi, remont elewacji i adaptację poddasza.
Pochodzący z XIX wieku, pięciokondygnacyjny gmach o powierzchni użytkowej przekraczającej 3,65 tys. m kw. po rozbudowie zyska salę konferencyjną i panoramiczną windę. Obiekt zostanie też wyposażony w nowe instalacje wewnętrzne, w tym również systemy sygnalizacji włamania i napadu, monitoringu wizyjnego i łączności radiowej.
Wykonawca inwestycji poinformował, że po zakończeniu prac gmach zyska nową funkcjonalność. Na parterze znajdzie się część ogólnodostępna - pomieszczenia dla petentów i pokoje przesłuchań oraz biurowe. Na tym poziomie znajdą się też pomieszczenia dla osób zatrzymanych.
Na pierwszym i drugim piętrze będą biura dla funkcjonariuszy. Na zaadaptowanym poddaszu będą znajdowały się pokoje biurowe, sale przesłuchań oraz odpraw. W obiekcie znajdą się również pomieszczenia monitoringu miejskiego i archiwa.
Na czas remontu policjanci zostaną rozlokowani w trzech punktach miasta: na ul. Kotowo w pomieszczeniach dawnego komisariatu autostradowego, na ul. Śniadeckich w budynku dawnego komisariatu targowego oraz na ul. Św. Marcin. Pod tym ostatnim adresem znajdzie się stanowisko kierowania dyżurnych oraz punkt przyjmowania interesantów.
Komisariat mieści się przy al. Marcinkowskiego:
Autor: ib / Źródło: PAP/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24