Nie widzi od urodzenia. Urząd wie swoje: medycyna idzie do przodu, inne narządy można wymieniać

Pani Ewa nie widzi od urodzenia
Pani Ewa nie widzi od urodzenia
TVN24 Poznań
Pani Ewa nie widzi od urodzenia i według lekarzy jej stan się nie poprawi. Urzędnicy są innego zdaniaTVN24 Poznań

Niewidoma od urodzenia 49-letnia Ewa Kowarska-Frachanowska starała się o bezterminowe orzeczenie o niepełnosprawności. Liczyła, że pomoże jej ono w rozkręceniu własnego biznesu. Urząd zaświadczenie dał, ale tylko na cztery lata. "Medycyna idzie do przodu, inne narządy przecież się wymienia" - usłyszała kobieta. Niestety, lekarze optymizmu urzędników nie podzielają.

Pani Ewa nie widzi od urodzenia. Jako kilkumiesięczne dziecko nie reagowała na gesty, nie bawiła się również zabawkami. Tak jakby ich nie widziała. Wtedy matka pierwszy raz zabrała ją do okulisty. Okazało się, że cierpi na wrodzoną wadę gałek ocznych - zanik nerwu wzrokowego. Przez lata kobieta miała jeszcze poczucie światła, ale w ostatnim czasie stan zaczął się jeszcze pogarszać. Obecnie poczucie światła określane jest jako "wątpliwe".

Radzi sobie ze swoją niepełnosprawnością. Zamierza otworzyć działalność gospodarczą. W związku z tym potrzebuje nowego komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem. Niepełnosprawni mają możliwość pozyskania środków na taki sprzęt z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Oprócz komputera, kobieta starała się o wydanie karty parkingowej, bo jak mówi, często jeździ z córką samochodem i bardzo ułatwiłoby jej to funkcjonowanie. W obu przypadkach, wnioskodawca musi przedstawić orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Pani Ewa chciałaby otrzymać stałe potwierdzenie, aby uniknąć kłopotliwych wyjazdów i udowadniania, że nie widzi i już nigdy nie będzie widziała.

W urzędzie pod górkę

Mieszka w Poznaniu, ale zameldowana jest w Ostrzeszowie, miejscowości na południu Wielkopolski i to właśnie do tamtejszego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności musiała złożyć wniosek o orzeczenie.

- Złożyłam wniosek 16 grudnia i zostałam powiadomiona, że tydzień później jest komisja orzekająca. Przyjechałam ponownie, ale okazało się, że brakuje dokumentu, w którym będzie napisane, że jestem osobą niewidomą od urodzenia. Panie szukały rzekomo wszędzie i nigdzie nie było tego wpisu - relacjonuje Ewa Kowarska-Frachanowska.

To dziwne, bo jak mówi niewidoma, już wcześniej starała się o rentę. Wtedy składała komplet dokumentów i nikt nie prosił o doniesienie brakujących rzeczy. W każdym razie kobiecie udało się dotrzeć do dokumentów ze szkoły podstawowej, do której uczęszczała. Pierwszy z nich zaświadczał, że "jest osobą niewidomą". W drugim widniał zapis, iż "poza wrodzoną wadą gałek ocznych, zdrowa".

- Dowiozłam te dwa dokumenty 30 stycznia. Pojechałam tam z moją córką. Urzędniczka zapytała mnie, czy mogłabym jej wytłumaczyć treść tego zaświadczenia, bo ona nie jest lekarzem i tego nie rozumie. Powiedziałam, że również nie jestem lekarzem, ale dla mnie treść jest jasna. Poza wadą oczu, nie mam żadnej innej - kontynuuje niewidoma.

"Medycyna idzie do przodu"

Kobieta starała się o bezterminowe orzeczenie, co byłoby dla niej sporym ułatwieniem. Nie musiałaby jeździć z Poznania do Ostrzeszowa, aby ponownie przechodzić całą procedurę. Taki wyjazd to za każdym razem wyprawa. Nie musiałaby też po raz kolejny udowadniać, że jest niepełnosprawna. Posiada opinię okulisty, iż jej stan nie rokuje poprawy. Według lekarzy nie ma żadnej możliwości wyleczenia. Nie widzi i nie będzie widziała. Tym bardziej dziwi to, co usłyszała od urzędniczki z Ostrzeszowa, która była członkiem komisji ds. orzekania.

- Otrzymałam decyzję terminową, na 4 lata. Urzędniczka powiedziała, że owszem, wydaje się bezterminowe orzeczenia, ale dla osób starszych, niepełnosprawnych, u których nie rokuje się poprawy, ani żadnych innych możliwości wyleczenia. Zapytałam ją zatem co w moim przypadku? Pani powiedziała, że obecnie "medycyna idzie tak do przodu, ja mam lat tyle ile mam, jeszcze wszystko przede mną. Narządy można wymieniać". Poczułam się wtedy jak zepsuty samochód, w którym można sobie powymieniać części i będzie funkcjonował dalej - przyznaje pani Ewa.

"Zdarzają się przełomy"

Zachowania urzędniczki nie chce komentować jej przełożona, bo jak mówi, trudno jej zareagować w jakikolwiek sposób, nie znając sytuacji.

- Tego typu decyzje podejmują lekarze, którzy przechodzą specjalne szkolenia, jak się zachować w różnych sytuacjach. Trudno powiedzieć czym kierował się przewodniczący składu orzekającego w tym konkretnym przypadku. My, jako urzędnicy, jesteśmy tylko od papierkowej roboty. Faktem jest, że zdarzały się sytuacje, iż osoby, którym wydano orzeczenia o niepełnosprawności na stałe, ostatecznie odzyskiwali sprawność w wyniku np. operacji - twierdzi Aneta Małolepsza, inspektor w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ostrzeszowie.

- To jest dość jednoznaczna sytuacja. Jeśli chodzi o rozwój medycyny, to rzeczywiście w zakresie okulistyki co 5-10 lat dokonują się przełomy - mówi prof. Andrzej Grzybowski, specjalista z zakresu okulistyki, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Miejskiego w Poznaniu. - Raczej trudno stwierdzić jednak, aby taki dokonał się w przypadku tej pani. Nawet jeśli lekarze znaleźliby sposób na leczenie, to i tak w Polsce raczej długo nie byłby wykorzystywany. Inna sprawa, że te wszystkie instytucje orzekające mają swoje własne instrukcje postępowania. Z autopsji wiem, że przyjmują zachowawcze postawy w wydawaniu orzeczeń - dodaje.

Będzie odwołanie, ale bez wiary w sukces

Jako kontrast do ostrzeszowskich urzędników, pani Ewa podaje tych z Poznania. Jej mąż starał się o podobne orzeczenie, ale w stolicy Wielkopolski. Jak mówi, został potraktowany bardzo kulturalnie i z taktem. Urzędniczki były miłe i pomocne. Po badaniach komisja orzekła, iż przysługuje mu orzeczenie bezterminowe. Co ciekawe, mężczyzna jest niedowidzący, więc jego stan, w dużym uproszczeniu, jest lepszy niż małżonki.

Pani Ewa nie ma zamiaru zostawiać tego tak jak jest. W środę znów pokona trasę Poznań - Ostrzeszów, aby odwołać się od wcześniejszej decyzji komisji. Będzie wnioskować, aby ponowne orzeczenie było wydane już w Poznaniu. Dla ułatwienia, aby nie organizować kolejnej, uciążliwej podróży. Wydaje się jednak, że sama nie ma zbyt dużej wiary w powodzenie. - Panie z komisji w Ostrzeszowie musiałyby podważyć swoją wcześniejszą decyzję. Obawiam się, że ich ego na to nie pozwoli - kończy zrezygnowana kobieta.

Pani Ewa nie widzi od urodzenia. Urzędnicy jeszcze robią jej pod górkę
Pani Ewa nie widzi od urodzenia. Urzędnicy jeszcze robią jej pod górkęTVN24 Poznań

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Rządy Putina nazwał reżimem morderców. Władimir Kara-Murza to jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla. Rosyjski opozycjonista odsiaduje karę 25 lat pozbawiania wolności, a niedawno został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej. Z jego żoną Jewgieniją rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

Jewgienija Kara-Murza: mąż ma w celi jeden mebel

Jewgienija Kara-Murza: mąż ma w celi jeden mebel

Źródło:
TVN24

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z niej, że w części kraju pojawią się burze. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Na horyzoncie powrót burz. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Na horyzoncie powrót burz. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Trochę wiem, ale niedużo powiem - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica), odnosząc się do zapowiedzianej przez Donalda Tuska na 10 maja rekonstrukcji rządu.

Wicepremier o rekonstrukcji rządu: trochę wiem, ale niedużo powiem

Wicepremier o rekonstrukcji rządu: trochę wiem, ale niedużo powiem

Źródło:
TVN24

Co najmniej 14 osób zostało rannych w wyniku kolejnego ataku rakietowego Rosji na Odessę. Władze informują o pożarze w magazynach pocztowych. Miasto nad Morzem Czarnym w ostatnich dniach jest systematycznie ostrzeliwane przez siły rosyjskie.

Pociski balistyczne spadły na Odessę, wielu rannych

Pociski balistyczne spadły na Odessę, wielu rannych

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Portugalska policja kryminalna zatrzymała cztery osoby, które przez 17 lat przetrzymywały mężczyznę jak niewolnika. Udało mu się uciec. "Żył w poniżających warunkach, śpiąc w furgonetce, pozbawiony podstawowych warunków do życia, zdrowia, higieny i żywienia" - przekazała policja

Kilkanaście lat przetrzymywali go jak niewolnika. Policja zatrzymała cztery osoby

Kilkanaście lat przetrzymywali go jak niewolnika. Policja zatrzymała cztery osoby

Źródło:
Reuters

Gruziński parlament zatwierdził w środę projekt ustawy o "zagranicznych agentach", nazywanej "rosyjską". W związku z decyzją władz na ulice Tbilisi wyszły dziesiątki tysięcy osób. Doszło do starć z policją. Opozycyjna partia Zjednoczony Ruch Narodowy podała, że w czasie demonstracji policja dotkliwie pobiła jej lidera Lewana Chabeiszwilego, w wyniku czego doznał on wstrząśnienia mózgu, ma połamane kości twarzy i wybite zęby.

Protesty w Gruzji przeciwko ustawie o "zagranicznych agentach"

Protesty w Gruzji przeciwko ustawie o "zagranicznych agentach"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o naruszenie międzynarodowego zakazu stosowania broni chemicznej poprzez użycie środka duszącego chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim. Substancja znajduje się w spisie środków zakazanych przez Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Departament Stanu USA: Rosja znów użyła broni chemicznej w Ukrainie

Departament Stanu USA: Rosja znów użyła broni chemicznej w Ukrainie

Źródło:
PAP

Z jednego z jezior w Lipnicy (województwo pomorskie) wyłowiono ciała dwóch Kolumbijczyków - 19- i 29-latka, którzy po skokach do wody nie wypłynęli na powierzchnię. Okoliczności tej tragedii bada policja.

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Powiewające w oknach, wywieszane na balkonach, a nawet ręcznie malowane. Flagi są dzisiaj widoczne w wielu waszych domach, a ulice zabarwiły się na biel i czerwień. 2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi. A jak wy celebrujecie biało-czerwone święto? Wywieszacie flagi? Podzielcie się z nami zdjęciami z tego dnia.

Biało-czerwone święto. 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

Biało-czerwone święto. 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się odcinka autostrady w prowincji Guangdong, na południu Chin, wzrósł do 36 zabitych. 30 osób jest rannych - podały w czwartek rano czasu miejscowego chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

799 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Ukraińskie drony próbowały zaatakować infrastrukturę energetyczną w obwodzie smoleńskim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Wasilija Anokina. Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów charkowskiego na północnym wschodzie i w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Rosjanie znów zaatakowali Odessę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul na południu Brazylii. W wyniku żywiołu zginęło 10 osób, a 21 uznaje się za zaginione - podała w środę Agencia Brasil, powołując się na dane miejscowej obrony cywilnej. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Źródło:
Reuters, PAP, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę po południu służby odebrały zgłoszenie o spalonym pojeździe w miejscowości Pakosław (Wielkopolska) na terenie powiatu nowotomyskiego. W pojeździe znaleziono zwęglone ciało. Sprawę wyjaśnia policja.

Spalone auto, w środku znaleziono zwęglone ciało

Spalone auto, w środku znaleziono zwęglone ciało

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynie na wynik zbliżających się wyborów samorządowych na Węgrzech w regionach położonych blisko granicy z Ukrainą - komentuje opozycyjny dziennik "Nepszava". Według gazety ograniczona zostanie "turystyka wyborcza", która sprzyjała rządzącemu Fideszowi.

"Nepszava": wojna na Ukrainie zaszkodzi Fideszowi w wyborach samorządowych

"Nepszava": wojna na Ukrainie zaszkodzi Fideszowi w wyborach samorządowych

Źródło:
PAP

Kolumbia chce zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Policja zatrzymała 16-latka, który jest podejrzewany o próbę podpalenia synagogi Nożyków w warszawskim Śródmieściu. Na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty w związku z wojną w Strefie Gazy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24