Około 130 tysięcy biegaczy na 6 kontynentach pobiegnie w charytatywnym Wings for Life World Run. Jednym z ponad 30 miejsc na świecie i jedynym w Polsce, w którym odbędzie się ta wyjątkowa charytatywna impreza, będzie Poznań. TVN24 jest patronem medialnym wydarzenia.
Do poznańskiej edycji można zgłaszać się do 20 kwietnia. Udział można wziąć po zarejestrowaniu na oficjalnej stronie biegu.
W tym samym czasie i w tym samym celu biegacze wystartują na 35 trasach w 33 krajach. Wśród nich znajdą się światowej sławy sportowcy, tacy jak Sebastian Vettel, Felix Baumgartner czy Lindsey Vonn.
Wiadomo już, że w Poznaniu znanych osób nie zabraknie. Na trasę wyruszą m.in.: Adam Małysz, Monika Pyrek, Szymon Godziek, Jarosław Hampel, Katarzyna Bujakiewicz czy Waldemar Malicki.
Start biegu przewidziano na 4 maja 2014 r. o godz. 10:00 czasu UTC, co oznacza, że w polskiej edycji biegu zawodnicy wystartują w samo południe.
Znad Malty w kierunku Gniezna
- W tej chwili zapisanych jest tysiąc osób, ale największego boomu spodziewamy się w najbliższym czasie. Wciąż pozostał jeszcze miesiąc do startu. Z przyczyn logistycznych przewidujemy maksymalnie 3000 uczestników - mówi Artur Cheba, przedstawiciel organizatora biegu.
Uczestnicy wyruszą z okolic Jeziora Maltańskiego, następnie skierują się do centrum i drogami Wielkopolski pobiegną w kierunku Gniezna.
Zobacz trasę na mapach:
Najlepsi mogą przebiec nawet 100 km. Dotrą do Jeziora Lednickiego, okrążą je i będą kierować się znowu w stronę Poznania.
- Mam nadzieję, że 4 maja nasi biegacze będą stanowili silną konkurencję dla innych uczestników z sześciu kontynentów. Udział w Wings for Life World Run z pewnością będzie dobrym egzaminem dojrzałości z zakresu biegania dla każdej z osób, która stanie na starcie – uważa Jerzy Skarżyński, czołowy polski maratończyk, ambasador Wings for Life World Run w Polsce.
Meta będzie gonić zawodników
Bieg będzie wyjątkowy, bo nie ma klasycznej linii mety, tylko mobilną. Co to oznacza w praktyce?
Na każdej z tras metę wyznaczą jadące za uczestnikami samochody, które wyruszą 30 minut po ich starcie. Prędkość aut będzie rosła, pojazdy dogonią kolejnych zawodników.
Każdy, kto zostanie przez auto wyprzedzony, skończy swój udział w imprezie, a jego wynik zapisany zostanie w międzynarodowym rankingu.
Wyścig zakończy się, gdy ostatnia osoba na Ziemi zostanie dogoniona przez mobilną metę.
Co godzinę prędkość mobilnej mety będzie wzrastać - tak będzie to wyglądało w Poznaniu:
12.00 – START BIEGU12.30 – SAMOCHÓD GONIĄCY ZAWODNIKA RUSZA W TRASĘ – TEMPO: 15 km/h13.30 – ZWIĘKSZENIE TEMPA: 16 km/h14.30 – ZWIĘKSZENIE TEMPA: 17 km/h15.30 – ZWIĘKSZENIE TEMPA: 20 km/h17.30 – ZWIĘKSZENIE TEMPA: 35 km/h
100 proc. na badania
Opłata startowa za udział w biegu wynosi 120 zł i będzie w całości przeznaczona na badania finansowane przez Fundację Wings for Life. Ich celem jest wynalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.
Zobacz trening na Malcie:
Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie na całym świecie. Jej działalność opiera się na datkach od osób prywatnych i firm.
Autor: kk, fc//mz/kwoj / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wings for Life World Run