Testował sonar, zobaczył w stawie samochód. Zanurkował i znalazł części bankomatów oraz trotyl

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN24 Poznań
Lutynka: Ze stawu wyciągnięto zatopione auto
Lutynka: Ze stawu wyciągnięto zatopione autoOSP Wymiarki
wideo 2/8
OSP WymiarkiLutynka: Ze stawu wyciągnięto zatopione auto

Ze stawów w Lutynce (woj. lubuskie) policja z płetwonurkami i saperami wydobyła zatopiony samochód, fragmenty bankomatów i materiał do ich wysadzania. - Wszystko zostało zabezpieczone, trwają czynności w tej sprawie - informuje Arkadiusz Szlachetko z żagańskiej policji.

Auto zatopione w stawie w Lutynce zauważył kilka tygodni temu Marcel Korkuś. - Testowałem nowy sonar i pokazał mi, że jest tam prawdopodobnie samochód - opowiada w rozmowie z tvn24.pl.

Obraz z sonaru, na którym Korkuś dostrzegł samochódMarcel Korkuś

Wtedy nie wszedł pod wodę. - Wróciłem do tego zbiornika po kilku tygodniach i w trakcie nurkowania potwierdziłem, że jest to samochód. Tego dnia była dobra widoczność i przenurkowałem jeszcze z ciekawości cały sąsiedni zbiornik - mówi Korkuś.

Tam odkrył kolejne zatopione przedmioty. - Znalazłem trzy kasety od bankomatu i kostkę - po szkoleniu wojskowym wiedziałem, że to trotyl - wyjaśnia.

Auto skradzione taksówkarzowi

O swoim odkryciu powiadomił policję. - Dostaliśmy informację od płetwonurka, że podczas nurkowania w stawie ujawnił pod wodą części bankomatów i samochód - potwierdza Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.

Jako że Korkuś zdjął z auta tablice rejestracyjne, szybko okazało się, że to pojazd, który skradziono w grudniu 2019 roku w Żaganiu.

Płetwonurek wyłowił tablice autaMarcel Korkuś

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Taksówkarz pojechał na stację benzynową i tam samochód został mu skradziony. Mógł być używany do przestępstw, choć niekoniecznie należy wiązać go z wysadzanymi bankomatami - tłumaczy Korkuś.

W sobotę w Lutynce zorganizowano akcję wyławiania części bankomatów oraz materiałów wybuchowych, które znajdowały się na dnie zbiornika. - Policjanci przeprowadzili czynności, w których brali udział również płetwonurkowie ze Świnoujścia i grupa saperów. Znaleźli około 400 gramów ładunku wybuchowego - mówi Szlachetko.

Na miejscu pracowali saperzyOSP Wymiarki

Wszystko zostało zabezpieczone, teraz trwają czynności w tej sprawie. - Ustalamy sprawcę bądź sprawców, będziemy próbowali dopasować części bankomatu do miejsca, gdzie mógł stać - tłumaczy oficer prasowy żagańskiej policji.

Nie powinno być to trudne. - Na bankomatach są kody kreskowe, na podstawie których powinniśmy poznać ich lokalizację - zdradza Korkuś.

Podczas tej samej akcji wydobyto wspomniany zatopiony w sąsiednim stawie samochód - czerwony citroen C4 Picasso.

Płetwonurkowie wyłowili znalezione na dnie przedmiotyOSP Wymiarki

Nurek rekordzista

Marcel Korkuś to dwukrotny rekordzista Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim. 13 grudnia 2019 roku zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m., ustalając absolutny rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Od lat jest biegłym sądowym płetwonurkiem i pomaga policji oraz straży pożarnej przy poszukiwaniach zaginionych. W grudniu 2015 roku uczestniczył w poszukiwaniach zaginionej Ewy Tylman. W 2020 roku z rzeki Kwisy wyłowił ciało 3,5-letniego Kacperka z Nowogrodźca na Dolnym Śląsku, a z jeziora Dywickiego po 24 latach torbę ze szczątkami Joanny Gibner. W tym roku pomagał m.in. w poszukiwaniu nastolatków z Ledna.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: OSP Wymiarki

Pozostałe wiadomości