Port lotniczy Poznań Ławica obniża opłaty za lądowanie, postój i tzw. opłatę pasażerską dla przewoźników, którzy mają duży ruch. Ma to zwiększyć zainteresowanie przewoźników poznańskim lotniskiem.
- Proponowane zniżki znacząco obniżą koszty operowania przewoźników na naszym lotnisku, co powinno poprawić warunki negocjacji z liniami lotniczymi i przyczynić się do rozwoju ruchu na naszym lotnisku – poinformowała Elwira Rostowska z poznańskiego lotniska.
Zniżki za liczbę pasażerów
Obniżki zależą od liczby lotów i przewożonych pasażerów. Z maksymalnych zniżek mogą skorzystać przewoźnicy, którzy mają ok. 150 tys. odlatujących pasażerów oraz 1 850 lądowań rocznie. Dla nich opłata za lądowanie maleje z 50 do 5,13 złotych za tonę, a pobierana przez port opłata za pasażera odlatującego z 35 do 1,43 złotych.
Kolejną motywacją dla linii lotniczych jest zniżka w wysokości 99 proc. od kwoty 10 złotych za każdą rozpoczętą tonę maksymalnej masy startowej statku powietrznego oraz za każde rozpoczęte 24 godziny postoju dla przewoźników, którzy mają w Poznaniu swoją bazę.
Komercyjny terminal to nowe ceny
- Nowa polityka handlowa to zachęta i motywacja dla linii lotniczych, by otwierały nowe kierunki z Poznania, jak również intensyfikowały liczbę rejsów na trasach już obsługiwanych. Możemy pozwolić sobie na oferowanie zniżek przewoźnikom za sprawą nowej infrastruktury terminalowej, generującej tzw. przychody pozalotnicze. Działalność komercyjna, po rozbudowie terminalu możliwa w o wiele szerszym zakresie, to baza dla nowego cennika opłat lotniskowych - powiedział prezes Ławicy Mariusz Wiatrowski.
Z Poznania regularne połączenia lotnicze organizuje pięciu przewoźników: PLL LOT, Lufthansa, SAS, Eurolot oraz dwie niskokosztowe: Ryan Air i Wizz Air.
W kwietniu dołączy linia Etihad Regional. W tygodniu z Poznania wylatuje nawet do 165 samolotów na regularnych liniach. W 2013 roku poznańskie lotnisko obsłużyło około 1,4 mln pasażerów.
Autor: kk/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Port Lotniczy Poznań-Ławica