Laserem w zabytki. Nowa "broń" poznańskich archeologów

Laser sprowadzono z Anglii
Laser sprowadzono z Anglii
Źródło: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu | Jarosław Jaskulak
Usuwa brud, ale także klej i lakier z niemal każdego tworzywa. Nowoczesny laser zasilił pracownię konserwatorską Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Niewiele mamy takich urządzeń w Polsce - podkreśla Szymon Zdziebłowski z działu promocji placówki.

Dzięki laserowi możliwe będzie przeprowadzenie prac konserwatorskich nie niszcząc ich, a także usunięcie zanieczyszczeń z zabytków wykonanych ze skóry, kości, metalu, kamienia czy ceramiki.

Usuwa plamy bez dotykania

- Za pomocą lasera możemy oczyścić przedmioty z różnego rodzaju zabrudzeń, również w postaci kleju czy lakieru. Atutem naszego urządzenia jest szybkość działania i nie ingerowanie w substancję zabytkową w sposób mechaniczny. Klasyczne metody konserwacji wymagają bowiem działania mechanicznego i chemicznego, które może mieć negatywny wpływ na powierzchnię zabytku – wyjaśnia Jarosław Jaskulak, kierownik pracowni konserwacji zabytków w Muzeum Archeologicznym.

Laser pozwoli usunąć zabrudzenia, które do tej pory zafałszowywały wyniki badań eksponatów i znalezisk.

Sprzęt z Anglii

Urządzenie Phoenix wyprodukowała angielska firma. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Koszt urządzenia wyniósł 120 tys. złotych.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu mieści się przy ul. Wodnej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: pp / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: