Krzysztof Rutkowski zeznaje w sprawie śmierci Ewy Tylman. Do sądu dotarł spóźniony

Poznań

Aktualizacja:
Krzysztof Rutkowski wysiada z mercedesaTVN 24 Poznań
wideo 2/35

Jego przesłuchanie miało zacząć się o godz. 11. Na czas jednak nie dotarł, spóźnił się kilkanaście minut. Były detektyw Krzysztof Rutkowski zeznaje w poznańskim sądzie w sprawie dotyczącej śmierci Ewy Tylman. W poszukiwania 26-latki zaangażował się trzy dni po jej zaginięciu. Szybko stawiał kolejne hipotezy: od porwania po rytualną egzekucję z wątkami satanistycznymi.

Pod poznański Sąd Okręgowy podjechał o godz. 11:09. Wysiadł ze swojego mercedesa, postawił kołnierzyk, zabrał teczkę i telefon, po czym wszedł do budynku. Tam przeszedł rutynową kontrolę na bramkach bezpieczeństwa i ruszył w kierunku sali. Sąd już na niego czekał. Przesłuchanie miało bowiem ruszyć o godz. 11.

Nim na sali pojawił się Krzysztof Rutkowski, przesłuchano dwóch innych świadków. Do czasu zakończenia rozprawy nie możemy jednak informować co zeznali. Zabroniła tego przewodnicząca składu sędziowskiego - Magdalena Grzybek.

Rozprawa numer 7

Siódma rozprawa w sprawie śmierci Ewy Tylman rozpoczęła się o godz. 9 w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Jako pierwszy zeznawał Arkadiusz K., policjant, który uczestniczył z Adamem Z. w eksperymencie procesowym 2 grudnia 2015 r.

Później przesłuchano Pawła Sz., jednego z uczestników imprezy w nocy z 22 na 23 listopada 2015 roku. To właśnie po niej zaginęła Ewa Tylman. O godz. 2:16 dziewczyna wyszła z klubu Mixtura przy ul. Wrocławskiej wraz z kolegą ubranym w niebieską kurtkę. Kamery monitoringu zarejestrowały jej drogę z ul. Wrocławskiej przez pl. Bernardyński w kierunku mostu Rocha. Tam ślad się urywał.

Były detektyw przed sądem

Trzy dni po zaginięciu Ewy Tylman, rodzina dziewczyny poprosiła o pomoc Krzysztofa Rutkowskiego. To on zeznaje jako trzeci świadek.

Mężczyzna, gdy tylko zaangażował się w sprawę, wokół swojej osoby starał się bowiem skupiać uwagę mediów. Na konferencjach ogłaszał kolejne hipotezy tego, co stało się z Ewą Tylman.

"Mogło to być spontaniczne porwanie, być może na tle seksualnym" - mówił na pierwszej konferencji prasowej. Zapowiadał też przebadanie wariografem Adama Z. - kolegi Ewy, którego widać było na nagraniach z kamer w towarzystwie zaginionej. Wyznaczył też nagrodę - 10 tys. złotych dla osoby, która wskaże miejsce przebywania Ewy Tylman.

Gdy 28 listopada 2015 r. po południu pracownicy Rutkowskiego wyłowili z Warty ludzką rękę, od razu obwieścili na powiązanym z byłym detektywem portalu, że to ręka Ewy Tylman. Tymczasem szybko okazało się, że to ręka bezdomnego mężczyzny, który ze sprawą nie miał nic wspólnego.

Kolejnego dnia Rutkowski ogłosił, że Ewa mogła zostać porwana, bo rodzina dostała smsa z żądaniem pół miliona złotych okupu. Od razu jednak sugerował, że wiadomość mógł wysłać oszust. Jednocześnie skierował podejrzenia na Adama Z. W efekcie internauci opublikowali dane mężczyzny i zaczął dostawać pogróżki. Wtedy, na własne życzenie, Adam Z., dla bezpieczeństwa, został zamknięty w policyjnym mieszkaniu operacyjnym, w którym znajdował się pod całodobową ochroną. Wkrótce były detektyw podwyższył nagrodę za odnalezienie żywej Ewy Tylman do miliona złotych.

Gdy 2 grudnia 2015 r. policja zatrzymała Adama Z., Rutkowski ogłosił, że zagadkę udało mu się rozwiązać już po 24 godzinach. Na kolejnych konferencjach pokazywał kolejne nagrania, w tym film, na którym widać było jedynie migające szare plamy. Zdaniem Rutkowskiego to miała być Ewa Tylman i moment jej katowania nad brzegiem Warty. Formułował też hipotezę, że Adam Z. może być opętanym satanistą, który mógł wykonać rytualną egzekucję na młodej kobiecie.

Trzy dni później Rutkowskiego zatrzymała policja. - Sprowadzał śledztwo na ślepe tory. Jego ludzie posunęli się do fabrykowania dowodów - mówiła tvn24.pl jedna z osób znających sprawę. Chodziło o sprawę Karoliny K., która sama zgłosiła się do poznańskiej policji. Mówiła, że widziała mężczyznę wrzucającego coś dużego do wody z mostu św. Rocha. Jak się okazało, miała wziąć pieniądze od dwóch detektywów. Ci - jak ustalili śledczy - instruowali ją, jak ma zeznawać. Kobieta usłyszała zarzut składania fałszywych zeznań. Razem z byłym detektywem zatrzymano jeszcze dwóch jego współpracowników. Wobec jednego z nich, Radosława B., zastosowano trzymiesięczny areszt. Tuż przed świętami wypuszczono go jednak na wolność. Mężczyźnie zarzucane jest utrudnianie śledztwa i namawianie świadka do składania fałszywych zeznań w sprawie zaginięcia Ewy Tylman.

Miał wrzucić nieprzytomną do Warty

Środowa rozprawa jest siódmą w procesie w sprawie śmierci Ewy Tylman. Proces ruszył 3 stycznia.

Według prokuratury 23 listopada 2015 r. Adam Z., przewidując możliwość pozbawienia życia Ewy Tylman, zepchnął ją ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Za zabójstwo z zamiarem ewentualnym Adamowi Z. grozi kara do 25 lat więzienia lub dożywocie. Podczas rozprawy w lutym sąd uprzedził jednak strony o możliwości zmiany kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy - za ten czyn grozi do 3 lat więzienia.

Adam Z. nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Odmówił składania wyjaśnień przed sądem i odpowiadał wyłącznie na pytania obrony. W trakcie procesu nie podtrzymał też wcześniejszych wyjaśnień przytoczonych przez sąd, w części dotyczącej tego, co się działo po wyjściu z klubu. Twierdzi, że nie pamięta okoliczności, w jakich miała zginąć Ewa Tylman, a do niekorzystnych dla siebie wyjaśnień zmuszali go policjanci. Umorzone wcześniej śledztwo w tej sprawie zostało ponownie podjęte pod koniec kwietnia przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Adam Z. odpowiada z wolnej stopy. Decyzję o uchyleniu tymczasowego aresztu, w którym mężczyzna przebywał od grudnia 2015 r., podjął 20 lutego Sąd Okręgowy w Poznaniu. W zamian za areszt sąd zastosował wobec mężczyzny dozór policji dwa razy w tygodniu i zakazał mu opuszczania kraju. Mimo zażalenia prokuratury, postanowienie sądu I instancji podtrzymał sąd apelacyjny.

Za nami sześć rozpraw

Na pierwszej rozprawie Adam Z. odmówił składania wyjaśnień. W związku z tym sędzia odczytała protokoły zeznań mężczyzny, których oskarżony w części nie potwierdził. - Ja nie popchnąłem Ewy Tylman do wody, nie wrzuciłem jej tam, nie szarpałem. Nie zgwałciłem jej (...). Nie zabiłem jej - powtarzał Adam Z. Potem odpowiadał na pytania swojego obrońcy. Odtworzono także eksperymenty procesowe.

Podczas drugiej rozprawy zeznawała siostra Adama Z. oraz trójka policjantów, którym Adam Z. miał przyznać się do zabójstwa. To, co powiedzieli przed sądem, może mieć kluczowe znaczenie. Przesłuchiwano ich osobno, nie mieli możliwości usłyszeć tego, co mówili przesłuchiwani wcześniej koledzy. Z ich relacji wynikało, że Ewa Tylman stała przy barierkach, a Adam Z. niechcący spowodował, że spadła ze skarpy. Nieprzytomną dziewczynę przeciągnął potem brzegiem i wrzucił do rzeki.

Adam Z. twierdzi jednak, że został zmuszony do złożenia takich zeznań. Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuratura w Zielonej Górze, ale zostało ono umorzone ze względu na brak jakichkolwiek dowodów potwierdzających wersję przedstawianą przez Z.

Na trzeciej rozprawie zeznawali partnerzy Ewy Tylman i Adama Z. (deklaruje, że jest gejem) oraz współpracownik Krzysztofa Rutkowskiego, którego zadaniem było doprowadzenie do spotkania między swoim pracodawcą a Z., czego dokonał. Jako ostatni tego dnia zeznawał Dominik M., partner Adama. - To były kapitalne zeznania - mówił po rozprawie obrońca oskarżonego. Zeznania, których dziennikarze nie usłyszeli, ponieważ ta część została utajniona. Najważniejszym momentem rozprawy niewątpliwie była informacja sądu, że rozważy możliwość zmiany kwalifikacji czynu.

W zaistniałych okolicznościach kilka dni później sąd zdecydował o wypuszczeniu na wolność Adama Z. 21 marca po raz pierwszy odpowiadał przed sądem z wolnej stopy.

Podczas czwartej rozprawy przesłuchano jego szwagra i trzy siostry, a także brata Ewy Tylman. Swoim siostrom Z. mówił, że nie pamięta drogi do domu i tego, co wydarzyło się nad rzeką. Skarżył im się też na policjantów, którzy mieli wymuszać na nim zeznania i szydzić z jego orientacji seksualnej. Szwagier z kolei mówił, że zdarzało im się wspólnie pić alkohol. Bywało, że Adamowi Z. pod wpływem alkoholu "urywał się film" i na drugi dzień nie pamiętał, co się działo. Dawid Tylman z kolei opowiadał o swoim ostatnim spotkaniu z siostrą i jej poszukiwaniach po zaginięciu.

Na piątej rozprawie sad przesłuchał uczestników imprezy z feralnej nocy z 22 na 23 listopada 2015 r. Koleżanka Adama Z. i Ewy Tylman mówiła o "ostrym piciu" podczas imprezy, z której 26-latka już nie wróciła. Podczas jej zeznań sędzia musiała uspokajać Andrzeja Tylmana, ojca Ewy. Jego zdaniem mężczyzna oskarżony o zabicie jego córki, śmiał się na sali.

Podczas szóstej rozprawy przesłuchano "kolegów spod celi" Adama Z. Homoseksualista, skazany za zabójstwo swojego byłego partnera, twierdził, że Adam Z. przyznał mu się w celi do zabójstwa Ewy Tylman. - Był zestresowany, chwycił Ewę i wrzucił do Warty - zeznawał. Jego zeznania oburzyły oskarżonego. - Starał się o moje względy, ale dałem mu kosza, bo miałem kogoś, kto na mnie czeka. Świadek kłamie - mówił. Drugi z osadzonych przesłuchany był za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarzy wpuszczono na sali, gdy Paweł P. skończył zeznawać. Utajnienie tej części rozprawy prokurator Magdalena Mazur-Prus tłumaczyła m.in. tym, że "mogłyby zostać ujawnione okoliczności zagrażające bezpieczeństwu publicznemu". Sąd przesłuchał także ojca dziewczyny oraz jej brata.

Wyrok w tym roku?

Łącznie zaplanowano 11 rozpraw. Jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, wyrok może zapaść jeszcze pod koniec 2017 roku. W przypadku udowodnienia zabójstwa z zamiarem ewentualnym Adamowi Z. grozi dożywocie. Jeśli dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu oskarżonego z zabójstwa na nieudzielenie pomocy, groziłyby mu maksymalnie trzy lata więzienia.

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O ZNIKNIĘCIU I POSZUKIWANIACH EWY TYLMAN

Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań