Trzecia fala w szpitalach. "Pod respiratorami są osoby w wieku 30-40 lat. Coś się zmieniło, obserwujemy co"

Źródło:
TVN24, PAP
Wolne i zajęte łóżka covidowe na Podlasiu
Wolne i zajęte łóżka covidowe na PodlasiuTVN24
wideo 2/11
łóżka szpitalne 1 podlaskie

Coraz więcej chorych na COVID-19 trafia do szpitali i coraz trudniej mówić o jakiejś "żelaznej regule". Jak mówią lekarze, pod respiratory trafiają już i młodzi, i ci w średnim wieku. Szybko ubywa wolnych miejsc.

- Od około dwóch tygodni jest zdecydowanie więcej pacjentów z niepokojącymi objawami. Widać, że jest taka tendencja wzrostowa. Kolejny dzień mamy ponad 15 tysięcy wykrytych zachorowań. Trzecia fala stała się faktem  – mówi Paweł Doczekalski z Komisji Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Te słowa potwierdzają też najnowsze dane przedstawione w piątek przez Ministerstwo Zdrowia. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 829 osób. Najwięcej zachorowań jest na Mazowszu (2910), na Śląsku (1873) i na Pomorzu (1318). Zmarły 263 osoby. Ostatni raz z podobnymi statystykami mieliśmy do czynienia pod koniec listopada, gdy kończyła się druga fala.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Wraz z liczbą chorych na COVID-19 wzrasta też liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. Obecnie w całej Polsce zajęte są 16 423 łóżka covidowe. Od czwartku ta liczba wzrosła o kilkaset. Mimo tych wzrostów zdaje się, że bufor bezpieczeństwa, jeśli chodzi o liczbę wolnych łóżek, jest zachowany. Jak relacjonuje reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, w całej Polsce jest w sumie ponad 26 tysięcy miejsc dla pacjentów z COVID-19. Choć niektóre szpitale zgłaszają, że są już pełne.

W województwie miejsca są, w Pleszewie brakuje

Z taką sytuacją mamy do czynienia w szpitalu w Pleszewie (woj. wielkopolskie). Rzecznik placówki już w czwartek informował, że wszystkie miejsca na oddziale dla pacjentów COVID-19 zostały zajęte, a chorych w powiecie pleszewskim przybywa z dnia na dzień.

Jednak według wojewody na razie każdy region województwa jest zabezpieczony. Z najnowszych danych wynika, że na 1721 miejsc zajętych jest 1034. - Monitorujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, obserwujemy poziom obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i na bieżąco rekomendujemy wojewodzie wielkopolskiemu rozwiązania najbardziej korzystne dla mieszkańców naszego regionu – podkreśliła w czwartek dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz.

Najwięcej miejsc jest w Poznaniu, ale zabezpieczono także oddziały covidowe w Słupcy (140 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Ostrowie Wielkopolskim (90 łóżek) czy w Czarnkowie (82 łóżek).

NFZ podał, że łącznie w całej Wielkopolsce pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 leczy 20 tradycyjnych szpitali i szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu. W tej ostatniej lecznicy we wtorek zostanie uruchomiony trzeci moduł, liczący 28 łóżek i 10 łóżek respiratorowych.

Więcej chorych, brak żelaznej reguły

W województwie świętokrzyskim w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano niemal stuprocentowy wzrost liczby zajętych łóżek. Z ostatnich danych wynika też, że na 102 dostępne respiratory wolnych jest 14.

- Liczba osób, które trafiły pod respirator, jest niestety duża. (…) Do tej pory nie mieliśmy takiej sytuacji. Również przekrój wiekowy jest różny i tu nie ma już takiej żelaznej reguły jak była poprzednio, że są to osoby na ogół w podeszłym wieku. W tej chwili mamy pod respiratorami osoby w wieku 30 i 40 lat. Coś się zmieniło, obserwujemy co – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Lekarze podkreślają, że często dochodzi do sytuacji, w których chorzy próbują samodzielnie się leczyć, doprowadzając się tym samym do bardzo poważnych stanów, takich jak zapalenie płuc.

W skali całego województwa 40 procent łóżek jest wolnych. Wojewoda zapowiedział, że w miarę rozwoju pandemii będą podejmowane decyzje o przekształcaniu oddziałów w covidowe w kolejnych placówkach. Wszystko po to, by utrzymać bufor bezpieczeństwa na obecnym poziomie.

Jak z trzecią falą radzą sobie placówki w województwie świętokrzyskim?
Jak z trzecią falą radzą sobie placówki w województwie świętokrzyskim?- Problem polega na tym, że tworząc nowe łóżka covidowe, musielibyśmy usunąć inne, które też mamy obłożone - mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W lecznicach szybko przybywa pacjentów z COVID-19, w wielu miejscach zaczyna brakować nie tylko wolnych łóżek, ale i rąk do pracy. Jak szpitale radzą sobie z trzecią falą?TVN24

"Tworząc nowe łóżka covidowe, musielibyśmy usunąć inne"

W województwie warmińsko-mazurskim ze względu na dużą liczbę zakażeń od soboty obowiązują lokalne obostrzenia. Zamknięte są kina, hotele, galerie handlowe. A jak radzą sobie szpitale? Z danych przekazanych przez wojewodę wynika, że na 1168 łóżek covidowych w regionie zajęte są 624. Ze 119 respiratorów wolnych jest jeszcze 47.

O pojawiających się problemach z miejscami dla pacjentów głośno mówią władze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Na pierwszy rzut oka zdaje się, że sytuacja jest opanowana. Na 145 łóżek dla chorych na COVID-19 zajętych jest 80. Ale jak relacjonuje reporter TVN24 Adrian Zaborowski, duży problem jest z łóżkami na tzw. drugim poziomie, czyli z miejscami dla pacjentów, którzy nie mają chorób współistniejących. - Ta liczba łóżek w styczniu została zredukowana o około 50, więc mamy ich teraz zdecydowanie mniej. I tak jak mówiłem, one wszystkie na drugim poziomie są zajęte, mamy jeszcze czterech pacjentów oczekujących na SOR-ze, natomiast mamy wolne miejsce na oddziałach specjalistycznych. Jesteśmy w kontakcie z urzędem wojewódzkim. Przy czym problem polega na tym, że tworząc nowe łóżka covidowe, musielibyśmy usunąć łóżka niecovidowe, które też są obłożone – mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Obecnie w placówce dostępne są jeszcze tylko trzy respiratory. Podobna sytuacja jest też w szpitalu w Grajewie. Tam również niemal wszystkie miejsca covidowe są zajęte. - W pozostałych podlaskich lecznicach sytuacja jest na razie opanowana – ustalił reporter TVN24.

Rzeczniczka podlaskiego NFZ zapewnia, że baza łóżek jest cały czas zwiększana. - W szpitalu w Nowym Mieście Lubawskim doszło 18 łóżek, w tym trzy respiratorowe. Z kolei w szpitalu w Biskupcu doszło 30 łóżek. W przyszłym tygodniu uruchomimy tam dodatkowych 28 łóżek – zapowiadała w czwartek Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ.  

Wolne i zajęte łóżka covidowe na Podlasiu
łóżka szpitalne 1 podlaskie

W Trójmieście otworzą drugi szpital tymczasowy

W trudnej sytuacji jest też województwo pomorskie. Na 1644 łóżka covidowe zajętych jest 1048. Przyrost zakażeń jest tak duży, że wojewoda dostał od ministra zdrowia zgodę na uruchomienie drugiego szpitala tymczasowego na terenie Trójmiasta. Dotychczasowy działa w Sopocie, ale - jak dowiedziała się reporterka TVN24 - placówka powoli wypełnia się chorymi. Nowy szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku zostanie otwarty 8 marca. Najpierw uruchomionych zostanie tam 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Docelowo placówka może przyjąć 400 pacjentów.

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, do województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego trafią darmowe maseczki ochronne.

Pomorze. Wolne i zajęte łóżka dla pacjentów z koronawirusem
Pomorze. Wolne i zajęte łóżka dla pacjentów z koronawirusemW szpitalach przybywa pacjentów z COVID-19, a miejsca się kurczą. Wolnych łóżek nie ma już w Szpitalu Specjalistycznym w Krakowie, rąk do pracy zaczyna brakować w placówce w Giżycku. Z kolei w Gdańsku wkrótce ruszy drugi szpital tymczasowy. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w lecznicach. TVN24

"Miejsc obecnie jest jak na lekarstwo"

Trzecia fala zachorowań dosięgnęła też Małopolski. Jak dowiedziała się reporterka TVN24, rzecznik wojewody twierdzi, że są jeszcze wolne miejsca w województwie. Za to sytuacja w samym Krakowie z dnia na dzień jest coraz trudniejsza. Szpital Uniwersytecki w Krakowie dysponuje już tylko pojedynczymi łóżkami.

- Trzecia fala jest już widoczna w Szpitalu Uniwersyteckim. Co gorsza, mamy do czynienia z dwiema falami. Bo z jednej strony mamy pacjentów z koronawirusem, o czym świadczą liczby - tylko wczoraj przyjęliśmy 19 pacjentów z COVID-19. Ale z drugiej strony obserwujemy falę, a wręcz tsunami pacjentów, którzy są pacjentami niecovidowymi. Po roku siedzenia w domu, bagatelizowania objawów są w takim stanie, że przyjmujemy codziennie po kilkudziesięciu pacjentów. Nie jesteśmy w stanie nadążyć ich leczyć, gdy codziennie mamy napływ świeżych pacjentów - opowiada Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak krakowskie szpitale radzą sobie z trzecią falą?
łóżka szpitalne 2 kraków

Szef placówki zwraca uwagę, że sytuacja jest bardzo trudna i że to ostatni dzwonek, by podjąć radykalne kroki i zwiększyć bazę łóżek. - Miejsc obecnie jest już na lekarstwo. Każdego dnia jest wielki problem, by umieścić pacjenta w szpitalu. Wszystkie ostatnie doby są ciężkie, mamy cały czas podobną liczbę osób przyjmowanych na oddziały. Robi się naprawdę bardzo ciężko – mówi Jan Magiera, zastępca kierownika SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

W Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego od czwartku nie ma już żadnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. - Tydzień temu mieliśmy prawie połowę wolnych łóżek. Ostatnio zapełniły się wszystkie, nie mamy ani jednego (...) Wszyscy patrzymy na to z dużym niepokojem. Ochrona zdrowia na tego typu klęski nigdzie na świecie nie była przygotowana - mówi Jerzy Friediger, dyrektor placówki.

Wojewoda małopolski zapowiedział, że baza łóżek będzie poszerzana. W Krakowie działa szpital tymczasowy. Obecnie przebywa w nim około 40 pacjentów, ale docelowo lecznica będzie mogła przyjąć nawet 160 pacjentów, w tym 30 na intensywną terapię. Brakuje tylko personelu, który decyzją wojewody ma być ściągany z innych szpitali. - Na pewno oddelegowanie kogokolwiek ze składu szpitala jest problemem. Zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało – dodaje Friediger.

"Zbliżamy się do rekordów z listopada"

W województwie dolnośląskim obecnie na 1802 łóżka covidowe zajętych jest 1215. - Obserwujemy ogólny wzrost zakażeń na Dolnym Śląsku. Najgorszy jest region wałbrzyski. Odczuwa to również nasz szpital w Bolesławcu, mimo że jesteśmy oddaleni o ponad 100 km od tego regionu. (...) Wracamy do momentu, gdy odnotowywaliśmy rekordy w listopadzie. Myślę, że do końca tego tygodnia rekord zostanie pobity. Myślimy o zwiększeniu ilości łóżek, ale mamy nadzieję, że system to przetrwa i nie będzie takiej konieczności – mówił Kamil Barczyk, dyrektor szpitala powiatowego w Bolesławcu.

O coraz trudniejszej sytuacji mówi też wojewoda. - Byliśmy poniżej średniej krajowej, jednak zaczynamy gonić resztę kraju. Najbardziej niebezpieczne miejsca to powiaty: kłodzki, kamiennogórski, świdnicki, wrocławski, trzebnicki, wałbrzyski i sam Wrocław. To się będzie przekładać na łóżka (…) Szykujemy się na wtorek, kiedy pierwsi pacjenci trafia do szpitala tymczasowego. To jest placówka, która ma dużą wydolność, jeśli chodzi o tlenoterapię – twierdzi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Obecnie wolnych łóżek w całym kraju jest ponad 26 tysięcy. Jak to wygląda w poszczególnych częściach kraju?

- województwo podlaskie: na 1169 łóżek zajętych jest 659,

- województwo lubelskie: na 1706 łóżek zajętych jest 936,

- województwo kujawsko-pomorskie: na 1519 łóżek zajętych jest 1100,

- województwo zachodniopomorskie: na 1169 łóżek zajętych jest 568,

- województwo opolskie: na 613 łóżek zajętych jest 238,

- województwo łódzkie: na 2164 łóżka zajętych jest 1081,

- województwo lubuskie: na 895 łóżek zajęte są 572,

- województwo śląskie: na 2625 łóżek zajętych jest 1618.

ZOBACZ W TVN24 GO WYWIAD Z PIERWSZYM PACJENTEM, U KTÓREGO WYKRYTO KORONAWIRUSA>>>

Autorka/Autor:aa, tam, bż, eŁka, tm, mg /gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: FB- WUW

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Eksplozję w budynku na luksusowym osiedlu w Moskwie Ałyje Parusa mógł przeprowadzić zamachowiec samobójca - podała rosyjska państwowa agencja TASS, powołując się na własne źródła. W jej wyniku zginął poszukiwany przez Ukrainę znany doniecki separatysta Armen Sarkisjan, szef federacji bokserskiej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i twórca batalionu walczącego z siłami ukraińskimi w Donbasie.

Tatuaż na goleni, zamachowiec samobójca. Poszukiwany separatysta nie żyje, motywów "jest kilka"

Tatuaż na goleni, zamachowiec samobójca. Poszukiwany separatysta nie żyje, motywów "jest kilka"

Źródło:
TASS, Kommiersant, REN TV, Interfax, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone "przejmą kontrolę nad Strefą Gazy". Zapowiedział, że Ameryka zrówna ten teren z ziemią i stworzy tam "nieograniczoną liczbę miejsc pracy". Pytany o to, czy wyśle do Gazy amerykańskich żołnierzy, dodał, że "zrobi to, co konieczne".

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Trump: USA przejmą kontrolę nad Strefą Gazy

Źródło:
PAP

34-latka miała w organizmie półtora promila. Nie umiała wytłumaczyć policjantom, dlaczego w autobusie zaatakowała 17-latkę. Usłyszała zarzut spowodowania uszczerbku na zdrowiu.

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

W autobusie uderzyła nastolatkę szklaną butelką, która rozbiła się na jej głowie

Źródło:
tvn24.pl

Łowcy Cieni Centralnego Biura Śledczego Policji znaleźli w Hiszpanii i przywieźli do Polski poszukiwanych Michała J., ps. "Smok" i Ewelinę J. Oboje są podejrzani o handel narkotykami.

"Smok" i Ewelina J. zatrzymani przez łowców cieni

"Smok" i Ewelina J. zatrzymani przez łowców cieni

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Źródło:
CNN, FOX Weather

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest bardzo ważnym wymiarem polskich działań rozwojowych. Mam nadzieję i jestem pewna po prostu, że polityki regionalnej nikt nie będzie w Polsce likwidował - oświadczyła w "Jeden na jeden" w TVN24 szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi premiera o restrukturyzacji rządu.

Pełczyńska-Nałęcz o zapowiedzi premiera: Nie mam żadnych lęków. Wiem, co robię

Pełczyńska-Nałęcz o zapowiedzi premiera: Nie mam żadnych lęków. Wiem, co robię

Źródło:
TVN24
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na świecie mnożą się przykłady miast, które w najróżniejszy sposób próbują poradzić sobie z problemem nadmiernej turystyki. Niedawno do tej listy dołączyło japońskie Otaru, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Hokaido. Aby przywołać kłopotliwych turystów do porządku, lokalne władze zaangażowały do pomocy ochroniarzy.

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Źródło:
PAP

Na warszawskiej Starówce doszło do potrącenia pieszego. Pierwsi pomocy udzielili mężczyźnie strażnicy miejscy, którzy akurat patrolowali okolicę. "Wieczór niespodziewanie zakłócił huk i krzyki przerażonych przechodniów. Na pasach leżał potrącony mężczyzna" - relacjonuje straż miejska.

"Huk i krzyki przerażonych przechodniów. Na pasach leżał potrącony mężczyzna"

"Huk i krzyki przerażonych przechodniów. Na pasach leżał potrącony mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Łęcznej (województwo lubelskie) zatrzymali dwóch kłusowników - ojca i syna. Mężczyźni weszli w posiadanie tuszy i trofeum łosia oraz innej dzikiej zwierzyny. Podczas przeszukania ich miejsca zamieszkania mundurowi odnaleźli również zastrzeloną wydrę oraz zabezpieczyli broń i tysiąc sztuk amunicji. 64- i 35-latek będą tłumaczyć się przed sądem.

Tusze zwierząt, broń i amunicja. Policja zatrzymała kłusowników - ojca i syna

Tusze zwierząt, broń i amunicja. Policja zatrzymała kłusowników - ojca i syna

Źródło:
tvn24.pl

1077 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W wojnie z Rosją zginęło 45 tysięcy żołnierzy, a 390 tysięcy zostało rannych - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 80 starć bojowych - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. - Prowadzimy rozmowy z Rosjanami i Ukraińcami i mam nadzieję, że zrobimy coś, co wyrasta ponad wszystko - oznajmił z kolei prezydent USA Donald Trump podczas konferencji z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zełenski ujawnia, ilu żołnierzy straciła w wojnie Ukraina

Zełenski ujawnia, ilu żołnierzy straciła w wojnie Ukraina

Źródło:
PAP, NV, Suspilne, tvn24.pl

Nieznany sprawca ostrzelał miejski autobus na warszawskim Mokotowie. Policja informuje, że użył "przedmiotu przypominającego broń". Mężczyzna jest poszukiwany.

"Oddał trzy strzały". Miejski autobus ostrzelany na Mokotowie

"Oddał trzy strzały". Miejski autobus ostrzelany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Największą grupą pracujących obcokrajowców w Polsce nadal są Ukraińcy, ale ich udział stopniowo maleje. W ostatnich latach niemal 50-krotnie wzrosła natomiast liczba Kolumbijczyków, których pracodawcy cenią za elastyczność adaptacyjną i dobrą znajomość języka angielskiego - wynika z raportu Smart Solutions.

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Źródło:
PAP

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum ogłosiła, że jej kraj rozpoczął operację rozmieszczania przy granicy z USA dziesięciu tysięcy żołnierzy i żandarmów. Wyjaśniła, że zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Meksyk rozmieszcza żołnierzy na granicy z USA. Mają powstrzymać przemyt

Meksyk rozmieszcza żołnierzy na granicy z USA. Mają powstrzymać przemyt

Źródło:
PAP

Ze wstępnego raportu opublikowanego we wtorek na stronie internetowej rządu Kazachstanu wynika, że azerski samolot pasażerski, który rozbił się w grudniu po przekierowaniu z Rosji do Kazachstanu, został uszkodzony "prawdopodobnie przez obiekty zewnętrzne".

Raport: azerski samolot prawdopodobne uszkodzony przez obiekty zewnętrzne

Raport: azerski samolot prawdopodobne uszkodzony przez obiekty zewnętrzne

Źródło:
PAP

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet - wynika z krajowego rejestru tej choroby. Okazuje się jednak, że to rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"To rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet, a nie rak piersi"

"To rak płuca jest pierwszą nowotworową przyczyną zgonów u kobiet, a nie rak piersi"

Źródło:
TVN24

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Ekspert Banku Pekao Piotr Bartkiewicz ocenia, że do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach.

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 37-latka w mieszkaniu na Woli. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie blisko 25 kilogramów narkotyków o łącznej wartości blisko dziewięciu milionów złotych. Grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że po wyborach prezydenckich zostanie przedstawiony projekt rekonstrukcji rządu. - To będzie zmiana systemowa, będzie mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie - stwierdził szef rządu. Do zapowiedzi premiera w "Faktach po Faktach" odniósł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie będzie żadnej zmiany w tym rządzie bez naszej zgody - podkreślił.

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

We wtorek późnym wieczorem w tunelu przed stacją Bielsko-Biała Główna wykoleił się pociąg osobowy, kóry jechał ze Zwardonia do Katowic. Bartłomiej Wnuk, rzecznik regionalnego przewoźnika Kolei Śląskich, przekazał, że nikomu nic się nie stało.

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Pociąg wykoleił się tuż przed stacją Bielsko-Biała Główna 

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rośnie odsetek osób, u których diagnozowany jest rak płuc, a które nigdy nie paliły papierosów - informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Według ekspertów winne może być zanieczyszczenie powietrza.

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Źródło:
Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości prawie 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lutego 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl