46 zakażonych w domu pomocy społecznej. "Stan izolacji, utworzono dwie strefy"

TVN24 | Poznań

Autor:
aa//now
Źródło:
PAP/TVN24
Koronawirus w DPS w ChumiętkachGoogle Earth
wideo 2/5
Google EarthKoronawirus w DPS w Chumiętkach

W Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach (woj. wielkopolskie) utworzono dwie strefy. Wszystko przez koronawirusa, którego wykryto u jednego z pensjonariuszy w piątek. Liczba wykrytych zakażeń w placówce wzrosła do 46.

"Znane są wyniki testów na obecność koronawirusa przeprowadzone wśród mieszkańców i pracowników Domu Opieki Społecznej w Chumiętkach" - poinformował w sobotę sztab zarządzania kryzysowego w powiecie gostyńskim (woj. wielkopolskie). W opublikowanym komunikacie przekazano, że spośród 180 wykonanych w placówce testów 46 dało wynik pozytywny. "Zakażonych COVID-19 jest 9 pracowników oraz 37 pensjonariuszy. Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach pracuje w systemie rotacyjnym w stanie izolacji. Utworzono wewnątrz placówki dwie strefy - w jednej umieszczane są osoby z wynikiem dodatnim, a w drugiej z ujemnym" - podano.

Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach (woj. wielkopolskie)Google Street View

Sztab kryzysowy zapewnił również, że DPS jest na bieżąco zaopatrywany w środki ochrony osobistej - powiatowe służby przekazały dodatkowe łóżka, gogle, przyłbice i kombinezony.

Koronawirus w szpitalu

Pierwsze zakażenie koronawirusem w ośrodku potwierdzono w piątek. Pozytywny wynik testu uzyskał pensjonariusz, który był dializowany i już wcześniej przebywał w odosobnionym pomieszczeniu. "Zarząd powiatu niezwłocznie podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na przeprowadzenie testów w DPS Chumiętki" - podkreślono.

Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego w Gostyniu poinformował w niedzielnym komunikacie, że po wykryciu SARS-COV-2 u jednej z pacjentek oddziału wewnętrznego placówki przeprowadzono testy u łącznie 83 chorych i pracowników szpitala. „Wszyscy członkowie personelu medycznego otrzymali wynik ujemny. Wśród pacjentów COVID-19 potwierdzono u dwóch osób – jedną z nich przewieziono do szpitala na ul. Szwajcarską w Poznaniu, druga osoba zmarła” – przekazano.

Dyrekcja placówki wstrzymała przyjęcia i zdecydowała o izolowaniu oddziału wewnętrznego oraz przeprowadzeniu badań wszystkich przebywających w nim pacjentów i członków personelu. "Obecnie oddział wewnętrzny SPZOZ funkcjonuje normalnie" - przekazano w niedzielę.

W komunikacie podano również, że żaden z 80 testów przeprowadzonych wśród pracowników i mieszkańców DPS Zimnowoda nie potwierdził zakażenia SARS-CoV-2. - W placówce nie stwierdzono koronawirusa - zapewniono.

Starosta gostyński poinformował, że testy na koronawirusa zostaną jeszcze przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Żółta strefa

Od soboty powiat gostyński znajduje się w żółtej strefie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. W czwartek resort zdrowia podał, że tą samą strefą objęto również powiaty limanowski i tatrzański w woj. małopolskim.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100, z wyłączeniem obsługi.

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. - do żółtej.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, podał w sobotę, że w szpitalu jednoimiennym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu z powodu COVID-19 zmarła 65-letnia mieszkanka powiatu gostyńskiego. WUW podał także, że koronawirusa potwierdzono u kolejnych siedmiu mieszkańców tego powiatu. Od początku pandemii koronawirusa w Wielkopolsce odnotowano 6280 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, z czego 921 to przypadki aktywne. 239 osób zmarło, a 5120 wyzdrowiało

Autor:aa//now

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Tagi:
Raporty: