W sobotę w Poznaniu odbył się festyn z okazji 294. rocznicy przybycia osadników z Bambergu. Podczas święta można było sfotografować się z ludźmi ubranymi w tradycyjne stroje oraz wziąć udział w konkursach i zabawach.
- To święto się nie zmienia, cały czas posiada swoją tonację i charakter. Nasza historia to historia Poznania, ponieważ jesteśmy integralną częścią kultury tego miasta - powiedział Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.
Osadnicy do Poznania przybyli na początku XVIII wieku i osiedlili się w okolicznych miejscowościach, obecnie dzielnicach miasta. Szybko zaaklimatyzowali się w nowych warunkach i zasymilowali się z miejscową ludnością.
Żeby nim być, trzeba być poznaniakiem
Podczas festynu ozdobiono kwiatami Pomnik Bamberki, który znajduje się na Starym Rynku. Odczytano także fragment kontraktu zawartego w 1719 roku między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami, a rajcami Poznania. Potem festyn przeniósł się do Muzeum Bambrów, gdzie organizatorzy przygotowali gry, zabawy oraz występy muzyczne.
- Oni w Poznaniu są na każdym kroku. Mówi się, że co czwarty Poznaniak ma coś z ich krwi. Wielu zdaje sobie z tego sprawę, ale nie wszyscy. Chcemy uświadomić mieszkańcom tego miasta, że oni są bardzo ważnym elementem historii Poznania. Stwierdzenie, że to coś innego niż poznaniak jest błędne, ponieważ żeby nim być, przede wszystkim trzeba być poznaniakiem - powiedział Skibiski.
Kiszka i dyrdom
Tradycyjne stroje składają się z wielewu elementów, a ich założenie zajmuje nawet godzinę. – Mam na sobie koszulkę z długim rękawem zapinaną na sprzączkę, w pasie uwiązaną kiszkę w formie banana na sznurku. Na tym trzyma się watówka, spódnik, który ma około 8 metrów długości po rozciągnięciu. Poza tym jeszcze dyrdom, fartuszek i kieszeń. Na górze jest chusta która po rozciągnięciu ma 4 metry na cztery metry, kryzik, korale i krzyzyk - tłumaczyła Katarzyna Kajzer-Sela, przezentując swój strój.
Jak dodaje, noszenie takiego stroju to zaszczyt, a wśród poznaniaków widać, że interesują się ich historią i tradycją.
Dostali nagrodę
Towarzystwo Bambrów Poznańskich na co dzień prowadzi muzeum, w którym przybliża historię, przypomina tradycje i zwyczaje poznańskie. W 2009 roku odebrało Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. Parlament docenił starania stowarzyszenia na rzecz integracji lokalnych społeczności.
Autor: mw/kk / Źródło: PAP/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań