Kamień z Księżyca, amerykański dom i Coca Cola. Tu uchylała się żelazna kurtyna i znikał szary PRL

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.
Archiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 95 latArchiwum MTP

Pierwsza w powojennej Polsce Coca-Cola, papierosy z amerykańską flagą i Statuą Wolności, krążowniki szos, kamień z Księżyca... Był nawet "typowy amerykański dom" z lśniącym tosterem i nowoczesną lodówką. To wszystko w czasach głębokiego PRL. Żelazna kurtyna na chwilę się tu uchylała i można było zobaczyć inny - wolny i bogaty świat. Był dosłownie na wyciągnięcie ręki. W bloku wschodnim nie było podobnego miejsca.

W siermiężnych czasach Władysława Gomułki, Amerykanie zbudowali na Targach w Poznaniu fabrykę papierosów. Goście zza oceanu przywieźli własny tytoń i na oczach zwiedzających pokazywali cały proces produkcji. Potem rozdawali paczki papierosów z gwiaździstą flagą i Statuą Wolności na etykiecie. Częstowali też Coca Colą. To były wtedy bezcenne skarby.

W okresie zimnowojennej kosmicznej rywalizacji, Związek Radziecki przywiózł do Poznania makiety swoich Sputników. Amerykanie nie mogli pozostawać dłużni i w kolejnych latach prezentowali inne kosmiczne pamiątki, z kamieniem z Księżyca na czele.

Kiedy po polskich drogach jeździły warszawy i syrenki, w Poznaniu można było zobaczyć mercedesy, BMW a nawet jaguary i długie amerykańskie limuzyny.

Był też powiew egzotyki, bo przyjeżdżali tu nawet Chińczycy. Prezentowali swoje osiągnięcia, stawiając przy okazji pomnik Mao Tse-Tunga. Prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Na targach nawet PRL nie był jednak taki szaro-bury. To właśnie w Poznaniu pokazywano m.in. najnowsze osiągnięcia polskiej motoryzacji, choć na prototypach się kończyło.

To był inny świat. Bajeczny, kolorowy i bogaty, kusił i przyciągał.

Plakat pierwszych targów w 1921 rArchiwum MTP

Przychodziły tłumy, żądne najmniejszej pamiątki od gości z Zachodu. Katalogi i ulotki, które rozdawano na targach, potem sprzedawano za grube pieniądze na Rynku Łazarskim. Puszki po napojach pieczołowicie ustawiano na półkach i traktowano niemal jak relikwie. Podobnie z opakowaniami po zachodnich słodyczach czy papierosach. Wszystko miało swoją wartość, która rosła w miarę oddalania się od Poznania. W innych regionach Polski o takich skarbach można było tylko marzyć.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które skończyły właśnie 95 lat, były wtedy oknem na świat, tam żelazna kurtyna się na chwilę uchylała.

Pruski spadek

Poznań, nim stał się targową stolicą Polski, był prowincjonalnym miastem na wschodzie Prus. W 1911 r. zorganizowano tu Wystawę Wschodnioniemiecką.

10 lat później Polska była już niepodległa, a Poznań był trzecim pod względem ludności miastem, za Warszawą i Łodzią. Wtedy też zorganizowano pierwsze Targi Poznańskie.

Pierwsza linia lotnicza w Polsce została utworzona w 1921 r. Uruchomiona ją po to, by dowozić gości na targi. Samoloty latały między Warszawą a Poznaniem. Bilet kosztował 6 tys. marek.

Zorganizowano je na terenach po pruskiej wystawie. - W spadku po tych gościach, których nie zapraszaliśmy, dostaliśmy między innymi Wieżę Górnośląską - mówi Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cztery lata później w Poznaniu po raz pierwszy pojawili się wystawcy zagraniczni.

Peepshow i pierwsze wesołe miasteczko

W 1929 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na terenach MTP zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Tak wielkiej imprezy nie widziano w Polsce nigdy wcześniej ani później.

4,5 miliona zwiedzających, 65 hektarów czyli obszar trzy razy większy od obecnej powierzchni Międzynarodowych Targów Poznańskich - te liczby muszą robić wrażenie. Na zwiedzenie całej wystawy potrzeba było kilku dni. By to ułatwić, uruchomiono małe elektryczne samochodziki, które woziły gości.

Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)
Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)TVN24 Poznań

Zaprezentowało się 1427 wystawców, wybudowano 112 pawilonów.

Symbol kółka i trójkąta używany do dziś dla oznakowania damskiej i męskiej toalety został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Powstało nawet wesołe miasteczko. - To właśnie wtedy pierwszy raz zafunkcjonowała ta nazwa. Wcześniej tego typu przybytki nazywane był lunaparkami - wyjaśnia archiwista.

Na tym nie koniec - po raz pierwszy w Polsce pokazano peepshow. - W dość konserwatywnym wówczas Poznaniu wzbudził lekkie zgorszenie - mówi Mikszo.

Pawilony wybudowane na Pewukę wyróżniały się ciekawą i nowoczesną architekturąArchitektura i budownictwo 1929

Lata trzydzieste to czas szybkiego rozwoju Targów, które były jednymi z czterech największych w Europie. Zatrzymał go wybuch II wojny światowej.

Przedwojenna historia MTP
Przedwojenna historia MTPArchiwum MTP

Sierp i młot nad głowami

Budynki targowe mocno ucierpiały w czasie walk o Poznań. Mimo to już we wrześniu 1946 r. udało się zorganizować pierwszą powojenną wystawę - "Odzież i dom". Pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie odbyły się rok później. W latach 40. prezentowano pierwsze powojenne wyroby polskich zakładów, m.in. motocykl Sokół 125, nowy tramwaj dla Warszawy – marki Konstal typu N, a nawet samolot skonstruowany w Polsce. Nie zabrakło też stoisk z zagranicy. Pawilon ZSRR urządzono w Wieży Górnośląskiej, którą częściowo rozebrano.

"Wszędzie uderzały typowe socjalistyczne hasła, a ze ścian i sufitów na zwiedzających spoglądali twórcy marksizmu i leninizmu oraz obecni przywódcy. Chwalono się realizacją i osiągnięciami gospodarki planowej, podkreślając jej wyższość nad wolnym rynkiem".

Wtedy na MTP nie pojawiali się jeszcze Amerykanie, były natomiast europejskie państwa zza żelaznej kurtyny. Różnice w jakości prezentowanych towarów były diametralne. Na ten zarzut znaleziono oryginalną linię obrony. "Nie ma sensu pokazywać np. maszyn, których się jeszcze nie produkuje" - czytamy w sprawozdaniu targowym.

Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich
Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich MTP Poznań

Wielki debiut Syreny

W latach 1951-1955, decyzją władz centralnych, targi zawieszono. Na pierwszych po przerwie zaprezentowano prototyp Syreny. Poznaniacy mogli ją zobaczyć już dwa lata przed premierą!

- Wzbudzała zachwyt wśród zwiedzających. To było nadzwyczajne wydarzenie jak na tamte czasy. W tych ciężkich dla Polski latach, nowy samochód rodzimej produkcji, jaki by nie był, musiał wzbudzać podziw. Nawet taki, który był napędzany silnikiem od motopompy - mówi Mikszo.

CZYTAJ WIĘCEJ O PREMIERZE SYRENY

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Motoryzacja była nieodłącznym elementem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez lata prezentowano tu wszystkie produkowane w Polsce samochody, zaczynając od warszawy i mikrusa przez dumy lat 70.: fiaty 125 p, maluchy, polonezy, poznańskiego tarpana po zupełnie egzotyczne modele jak nysa tropic produkowana dla Egiptu. Nie brakowało też aut dostawczych, ciężarówek i autobusów.

Największe emocje budziły jednak auta z Zachodu. Choć często próbowano ukryć je wśród wartburgów, wołg czy skód, nigdy nie przechodziły nie zauważone.

[object Object]
Duma socjalizmu i auta z importuArchiwum MTP
wideo 2/7

Wielkim miłośnikiem samochodów był premier Józef Cyrankiewicz. - Kiedyś w oko wpadł mu Mercedes 300 SL, którym potem odjechał z Poznania. Największy zachwyt u towarzysza Józefa wzbudził jednak w 1961 r. Jaguar E-type. Krążą informacje, że od razu zdecydował się go kupić i jeździł nim później po Polsce. Niestety, nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że oglądany przez niego model to ten sam czerwony jaguar, jakim potem rozbijał się po Polsce - mówi Mikszo.

Wizyty partyjnych dygnitarzy były zresztą nieodłącznym elementem MTP. - Józefa Cyrankiewicza można nazwać fanem targów, starał się nie opuszczać żadnej targowej imprezy. Regularnie gośćmi byli także Hilary Minc, Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Piotr Jaroszewicz czy Edward Gierek - wymienia Mikszo.

Wejście smoka

W 1955 r. po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy. Całkowicie odmienili oni pawilon nr 10, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak wybudowany specjalnie z tej okazji chiński budynek. Na targach postawili nawet pomnik Mao Tse-Tunga.

- Na rusztowaniach zamontowano dekoracje zmieniające ten obiekt absolutnie nie do poznania. Dobra robota, normalnie Hollywood - chwali gości z Państwa Środka Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

W 1955 rarchiwum MTP / TVN24.pl
Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Krew na Targach

Rok później goście targowi byli świadkami pierwszego zrywu przeciwko władzom komunistycznym. Część manifestujących weszła na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Część zagranicznych gości utrwalała wydarzenia kamerami, by potem sprzedać nagrania w Berlinie. Dzięki temu o wydarzeniach w Poznaniu dowiedział się cały świat.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

CZYTAJ WIĘCEJ O CZERWCU 1956 R.

1 maja 1957 r. z terenu MTP nadano pierwszy program poznańskiej telewizji. Wszystko dzięki Francuzom, którzy rok wcześniej przywieźli i zamontowali na Targach olbrzymią antenę telewizyjną. Umieszczono ją na Iglicy - budynku przypominającego strzelistą rakietę, który wybudowano dwa lata wcześniej na konstrukcji pozostałej po zniszczonej w czasie wojny Wieży Górnośląskiej.

Władze województwa odkupiły ten sprzęt i zdecydowały o utworzeniu ośrodka telewizyjnego, który ulokowano w pomieszczeniach targowej restauracji belweder. - Pierwszy program mógł być oglądany w zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście – mówi Mikszo.

To z Targów nadano pierwszy program poznańskiej telewizjiarchiwum MTP / TVN24.pl

Kosmos dla ludzi

W 1957 r. debiutowali Amerykanie. Zrobili to z przytupem. Zbudowali w Poznaniu swój własny pawilon wzorowany na kopule Fullera. Był on bardzo nowatorski i znacznie odbiegał od komunistycznych standardów.

– To było wręcz uderzenie w siermiężny socjalizm. Z jednej strony kryta nylonem zachwycająca hala, z drugiej stojące przed nią półciężarówki, motorówki i "typowy amerykański dom" z wyposażeniem - rzeczami dostępnymi wtedy dla amerykańskiego robotnika, jak lśniące tostery czy nowoczesne lodówki. A to wszystko rok po wydarzeniach czerwcowych. To był po prostu kosmos! – mówi Mikszo.

USA po raz pierwszy wystawiały się w 1957 rarchiwum MTP, Kolekcja Papierosów Patryka Dz. (myvimu.com CC-BY-SA 2.0) / TVN24.pl

To nie był koniec - na Targach, po raz pierwszy oficjalnie w PRL, pojawiła się Coca-Cola. Na ogólnodostępne półki sklepowe trafiał dopiero 15 lat później - licencję na jej rozlewanie w Polsce podpisano za rządów Edwarda Gierka. W Poznaniu jej jednak nie można było nabyć. Polskę podzielono bowiem na strefy "wpływów" Coca-Coli i Pepsi-Coli. Ta pierwsza trafiła do Polski wschodniej i na Śląsk a druga do zachodniej i środkowej części kraju oraz Małopolski. W latach 60. Coca-Colę można było zdobyć jedynie w sklepach walutowych - Pewexie i Baltonie.

Odpowiedź ZSRR musiała być mocna. Rok po spektakularnym debiucie USA, nasi "bracia" z Moskwy przywieźli do Poznania repliki Sputnika 1 i Sputnika 2, które rok wcześniej wystrzelono w kosmos.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.Archiwum MTP

W 1959 r. Amerykanie znów zrobili wielkie wrażenie na zwiedzających. Kluczem do sukcesu były produkowane na miejscu papierosy. Goście targowi mogli podziwiać modelową linię, obejmującą cały cykl produkcyjny, a wytworzone papierosy sprzedawano w białych paczkach z amerykańskim godłem z jednej strony, statuą wolności z drugiej i białymi gwiazdami na niebieskim tle po boku.

Rywalizacja na linii USA - ZSRR trwała do połowy lat 60. Szczególnie widoczna była ona na placu między pawilonami obu państw. Jak się okazuje, tak bliskie sąsiedztwo, było dziełem przypadku.

- Zamieszali tu sami Rosjanie, którzy zaanektowali sobie wybudowany w 1961 r. pawilon nr 17. Dzięki temu to terytorium stało się bardzo ciekawym miejscem – z jednej strony amerykańscy kapitaliści, z drugiej Wielka Rewolucja i Kraj Rad – mówi Mikszo.

W 1962 r. Amerykanie prezentowali skafander kosmonauty z logiem NASA, pokazujący, że marzenia o locie na księżyc nie są mrzonką.

Skafander kosmonauty widoczny z prawejArchiwum MTP

Goście targowi, w których ręce trafiła broszura z katalogiem informacyjnym o wystawie gości zza oceanu, mogli przeczytać skierowane do nich słowa prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

"Wystawa nasza udowadnia, w jak znacznej mierze przyczynia się do rozwoju i postępu konsument, który korzysta z wolności wyboru w zaspakajaniu swoich potrzeb oraz podnoszeniu swojego standardu życiowego" - napisał.

Wraz z ociepleniem stosunków między obydwoma państwami, rywalizacja na Targach była coraz mniej widowiskowa. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowano z przywożenia spektakularnych eksponatów. takim niewątpliwie był kamień z księżyca - dowód z lądowania Apollo 11 - prezentowany w latach 70. przez Amerykanów.

Brakowało miejsca

Od 1958 r. na MTP organizowano także wiosenne Targi Krajowe. Szybki rozwój targów spowodował, że w latach 60. zaczęło brakować miejsca i ekspozycje prezentowano także nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Maltańskim, w Edwardowie i parku Wilsona.

Na MTP od początku prezentowane są też ubrania. - Moda na targach była zawsze - mówi Mikszo.

Drogi mody i MTP zbiegły się już w 1921 roku. Ale dopiero po wojnie nastąpił rozkwit prezentacji modowych nowinek. - Na targi przyjeżdżali wszyscy. Wycieczki zakładowe, przedstawiciele firm odzieżowych, polscy projektanci. Wizyty składali decydenci z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem oraz I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką na czele. A w 1998 roku był sam Pierre Cardin (słynny, francuski projektant mody - red.) - wymienia archiwista.

[object Object]
Targi mody w Poznaniu w 1956 r.Archiwum MTP
wideo 2/5

Ciągle się zmieniają

Rola targów na przestrzeni lat się znacznie zmieniła. Od 1972 r. zaczęła zmieniać się też ich formuła - zamiast jednej ogólnej imprezy, zaczęto organizować wydarzenia wyspecjalizowane.

Po upadku PRL, MTP zamieniono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa. Od 2015 r. są w 100 procentach własnością miasta Poznania.

O roli Targów świadczy też to, że to właśnie tu - po raz pierwszy w historii - Zgromadzenie Narodowe zebrało się poza Warszawą. Do Poznania na obchody 1050-lecia Chrztu Polski przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Pamiątką po tej uroczystości jest tablica z budzącym kontrowersje napisem:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

53 lata po zaginięciu samolotu z pięcioma osobami na pokładzie w amerykańskim stanie Vermont, eksperci twierdzą, że odnaleźli wrak maszyny - pisze portal telewizji NBC News.

Zniknął tuż po starcie. Możliwy przełom po "53 latach niepewności"

Zniknął tuż po starcie. Możliwy przełom po "53 latach niepewności"

Źródło:
NBC News

Dwóch turystów zaginęło w ostatnich dniach na greckich wyspach Amorgos i Samos. Zarówno Amerykanin, jak i Holender wyszli na piesze wędrówki, z których nie wrócili. Lokalne służby prowadzą akcje poszukiwawcze. Pomagają w nich również ochotnicy. Greckie służby przypominają, że kraj mierzy się obecnie z falą dużych upałów.

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Źródło:
BBC, CNN

19-latka, której ciało znaleziono w połowie listopada 2023 roku w jednym z mieszkań w centrum Poznania, zmarła z powodu zażycia fentanylu. Potwierdziły to wyniki badań toksykologicznych.

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, "przyczyną śmierci był fentanyl"

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, "przyczyną śmierci był fentanyl"

Źródło:
tvn24.pl

Był po służbie, gdy zobaczył, jak auto jadące przed nim nagle się zatrzymuje. Wysiadła z niego zdenerwowana kobieta, wyjęła dziecko i wzywała pomocy. Sierżant Adrian Ziarko z augustowskiej policji podbiegł do niej. Okazało się, że trzyletnia dziewczynka zadławiła się lizakiem.

Zatrzymała auto na środku ulicy, wyjęła córkę i wołała o pomoc

Zatrzymała auto na środku ulicy, wyjęła córkę i wołała o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja regulaminowa nie zgodziła się na uchylenie immunitetu wiceministrze edukacji Katarzynie Lubnauer. Wnosił o to Łukasz Piebiak, kojarzony z aferą hejterską były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości za ostatnich rządów PiS. Jego zdaniem, posłanka KO obraziła go w wypowiedziach medialnych i naruszyła jego dobre imię.

Immunitet Katarzyny Lubnauer. Decyzja komisji sejmowej

Immunitet Katarzyny Lubnauer. Decyzja komisji sejmowej

Źródło:
PAP

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza "wszelkie podróże do Rosji". Wskazuje między innymi, że ze względu na ograniczony personel dyplomatyczny możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest "bardzo ograniczona".

MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji. Pomoc "bardzo ograniczona"

MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji. Pomoc "bardzo ograniczona"

Źródło:
tvn24.pl

Mirosław M. na początku kwietnia został zatrzymany w Niemczech. Teraz tamtejszy sąd wydał zgodę na przekazanie mężczyzny Polsce. Wróci w przyszłym tygodniu. Za zabicie dwóch kobiet grozi mu dożywocie.

Matka i córka zginęły od ciosów siekierą. Podejrzany o zbrodnię wróci do Polski

Matka i córka zginęły od ciosów siekierą. Podejrzany o zbrodnię wróci do Polski

Źródło:
PAP

Małgorzata Paprocka została powołana w czwartek przez Andrzeja Dudę na stanowisko szefowej Kancelarii Prezydenta. Zastąpiła Grażynę Ignaczak-Bandych. O zmianach poinformowała Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej.

Roszady w Kancelarii Prezydenta

Roszady w Kancelarii Prezydenta

Źródło:
PAP

- Ukraina i Japonia podpisały w czwartek na marginesie szczytu G7 porozumienie w sprawie bezpieczeństwa - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. "W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy" - oznajmił w mediach społecznościowych.

Japonia i Ukraina podpisały "wyjątkowy dokument"

Japonia i Ukraina podpisały "wyjątkowy dokument"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona doprowadziło do potajemnych negocjacji i zbratania się partii Republikanów ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym. Lider Republikanów został wyrzucony z partii, choć Eric Ciotti nie chce się temu podporządkować. Siedzibę partii zamyka na klucz, a z dziennikarzami rozmawia przez okno.

Rozwiązany parlament, potajemne negocjacje i bunt przewodniczącego Republikanów

Rozwiązany parlament, potajemne negocjacje i bunt przewodniczącego Republikanów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Chcę zmienić Cieśninę Tajwańską w bezzałogowe piekło - tak plany USA na wypadek inwazji zbrojnej Chin na Tajwan miał opisać głównodowodzący amerykańskich sił w regionie Indo-Pacyfiku. Admirał udzielił wywiadu dziennikarzowi "Washington Post" na marginesie niedawnego forum Shangri-La w Singapurze.

"Bezzałogowe piekło", które ma powstrzymać Chiny. Admirał o tajnych planach USA

"Bezzałogowe piekło", które ma powstrzymać Chiny. Admirał o tajnych planach USA

Źródło:
Washington Post, Taipei Times, South China Morning Post, tvn24.pl

- Ujawniliśmy wyborczą dziuplę PiS. W jakimś starym garażu produkowano materiały wyborcze posła Marcina Romanowskiego, który jest bohaterem afery Funduszu Sprawiedliwości - powiedział na konferencji przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń rządu PiS Roman Giertych. Zapowiedział, że nagrania zostaną przekazane do Państwowej Komisji Wyborczej "z pytaniem o to, czy Prawo i Sprawiedliwość w swoim sprawozdaniu finansowym za wybory w 2023 roku zamieściło produkcję tych banerów". Romanowski zapewnia, że prowadził swoją kampanię zgodnie z prawem.

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W czwartek 13.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszy im dość silny wiatr i deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyż Yogi na razie wpływa na pogodę w naszym kraju. Już wkrótce jego miejsce zajmie niż, za sprawą którego w weekend i na początku następnego tygodnia pojawią się burze. Po weekendzie czeka nas również pierwszy upał.

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pobliżu grupy turystów, która była na przełęczy Łącznik (Góry Izerskie), uderzył piorun - przekazał Adam Tkocz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Piorun uderzył obok grupy turystów, są poszkodowani

Piorun uderzył obok grupy turystów, są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Polski Instytut Sztuki Filmowej złożył zawiadomienie do CBA. Chodzi o nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. Złożono też zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie niegospodarnego wydatkowania środków Instytutu poprzez zakup urządzeń przeznaczonych do rejestrowania rozmów.

PISF kieruje zawiadomienia do CBA i prokuratury

PISF kieruje zawiadomienia do CBA i prokuratury

Źródło:
PAP

Jest śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłych: premiera i szefa KPRM oraz pracowników resortu aktywów państwowych w związku z zakupem środków ochrony indywidualnej podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku - podała warszawska prokuratura.

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Studenci protestują przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego w obronie Palestyny. Demonstracji towarzyszą okrzyki. Obecna jest też policja.

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

Uczniowie wracali z wycieczki do Krakowa, kiedy nagle ich autokar zaczął zjeżdżać na przeciwległy pas drogi. Kierowca stracił przytomność. Błyskawicznie zareagowały nauczycielki – jedna przejęła kierownicę, a dwie odciągnęły nieprzytomnego mężczyznę. Pojazd udało się zatrzymać.

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Źródło:
tvn24.pl

- W moim środowisku nie spotkałem się jeszcze z aż taką wrogością do innego człowieka - powiedział przed kamerą TVN24 uczeń klasy policyjnej z VII LO w Sosnowcu. W Zagłębiowskim Parku Sportowym młodzież ustawiła znicze, aby oddać hołd skatowanemu tam na śmierć 28-letniemu Marcinowi Mizie. Młody mężczyzna został pobity przez trzech 16-latków. Miał stanąć w obronie osoby, którą zaczepiali. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Rzecznik UM w Sosnowcu Rafał Łysy poinformował, że sam teren imprezy był przez organizatora odpowiednio zabezpieczony, a do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na drodze prowadzącej do tego miejsca.

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Źródło:
TVN24, PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec do aresztu.

Bili roczną córkę gałęziami. "Szukali dla dziecka egzorcysty"

Bili roczną córkę gałęziami. "Szukali dla dziecka egzorcysty"

Źródło:
PAP

Jin, jeden z członków k-popowego zespołu BTS, zakończył w środę 18-miesięczną służbę wojskową. Z tej okazji w czwartek 31-latek zamierza uściskać tysiąc swoich fanów. Tego samego dnia muzyk zagra też koncert na żywo. Wystąpi przed widownią złożoną wyłącznie z najbardziej zagorzałych członków ARMY - fanklubu boysbandu.  

Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Źródło:
BBC, CNN

37-latka, która podczas rzeszowskich Juwenaliów wjechała w ławkę, na której siedziały dwie osoby, usłyszała zarzuty spowodowania wypadku komunikacyjnego i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grzywnę, która jej grozi, policja wstępnie oszacowała na blisko 800 tysięcy złotych.

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

"Wywiad, propaganda, a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główny zakres pracy dużej liczby rosyjskich 'dyplomatów' w UE" - podkreśliło ośmioro ministrów spraw zagranicznych w liście do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ministrowie chcą zakazać rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskich. Pod listem podpisał się między innymi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Magazyn "Variety" pisze, że najbardziej oczekiwany tytuł tego roku - "Joker 2: Folie à Deux" Todda Phillipsa będzie miał premierę podczas zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Podobnie jak "Maria" Pablo Larraina - opowiadająca o słynnej śpiewaczce operowej Marii Callas z Angeliną Jolie w roli głównej oraz film "Modi" Johnny'ego Deppa - przedstawiający życie niezwykłego włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego.

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

O różnorodność trzeba zadbać, jej trzeba pilnować z czułością, wrażliwością, ale czasami też siłą. Zwłaszcza jak patrzymy na to, co dzieje się w Sejmie na temat związków partnerskich - powiedział Piotr Jacoń, który został Ambasadorem Różnorodności według miesięcznika "My Company Polska". Mówił też o swoim reportażu "Tego nie ma w umowie koalicyjnej", który przedstawia historię Elżbiety i Renaty, które żyją razem od 30 lat, i o sporze koalicji w kwestii ustawy o związkach partnerskich.

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

Źródło:
TVN24

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki TVN S.A. w sprawie udzielenia koncesji na kolejne 10 lat, na rozpowszechnianie programu satelitarnego wyspecjalizowanego, adresowanego do kobiet, pod nazwą "TVN Style" - podało Biuro Prasowe TVN.

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24