Kamień z Księżyca, amerykański dom i Coca Cola. Tu uchylała się żelazna kurtyna i znikał szary PRL

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.
Archiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 95 latArchiwum MTP

Pierwsza w powojennej Polsce Coca-Cola, papierosy z amerykańską flagą i Statuą Wolności, krążowniki szos, kamień z Księżyca... Był nawet "typowy amerykański dom" z lśniącym tosterem i nowoczesną lodówką. To wszystko w czasach głębokiego PRL. Żelazna kurtyna na chwilę się tu uchylała i można było zobaczyć inny - wolny i bogaty świat. Był dosłownie na wyciągnięcie ręki. W bloku wschodnim nie było podobnego miejsca.

W siermiężnych czasach Władysława Gomułki, Amerykanie zbudowali na Targach w Poznaniu fabrykę papierosów. Goście zza oceanu przywieźli własny tytoń i na oczach zwiedzających pokazywali cały proces produkcji. Potem rozdawali paczki papierosów z gwiaździstą flagą i Statuą Wolności na etykiecie. Częstowali też Coca Colą. To były wtedy bezcenne skarby.

W okresie zimnowojennej kosmicznej rywalizacji, Związek Radziecki przywiózł do Poznania makiety swoich Sputników. Amerykanie nie mogli pozostawać dłużni i w kolejnych latach prezentowali inne kosmiczne pamiątki, z kamieniem z Księżyca na czele.

Kiedy po polskich drogach jeździły warszawy i syrenki, w Poznaniu można było zobaczyć mercedesy, BMW a nawet jaguary i długie amerykańskie limuzyny.

Był też powiew egzotyki, bo przyjeżdżali tu nawet Chińczycy. Prezentowali swoje osiągnięcia, stawiając przy okazji pomnik Mao Tse-Tunga. Prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Na targach nawet PRL nie był jednak taki szaro-bury. To właśnie w Poznaniu pokazywano m.in. najnowsze osiągnięcia polskiej motoryzacji, choć na prototypach się kończyło.

To był inny świat. Bajeczny, kolorowy i bogaty, kusił i przyciągał.

Plakat pierwszych targów w 1921 rArchiwum MTP

Przychodziły tłumy, żądne najmniejszej pamiątki od gości z Zachodu. Katalogi i ulotki, które rozdawano na targach, potem sprzedawano za grube pieniądze na Rynku Łazarskim. Puszki po napojach pieczołowicie ustawiano na półkach i traktowano niemal jak relikwie. Podobnie z opakowaniami po zachodnich słodyczach czy papierosach. Wszystko miało swoją wartość, która rosła w miarę oddalania się od Poznania. W innych regionach Polski o takich skarbach można było tylko marzyć.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które skończyły właśnie 95 lat, były wtedy oknem na świat, tam żelazna kurtyna się na chwilę uchylała.

Pruski spadek

Poznań, nim stał się targową stolicą Polski, był prowincjonalnym miastem na wschodzie Prus. W 1911 r. zorganizowano tu Wystawę Wschodnioniemiecką.

10 lat później Polska była już niepodległa, a Poznań był trzecim pod względem ludności miastem, za Warszawą i Łodzią. Wtedy też zorganizowano pierwsze Targi Poznańskie.

Pierwsza linia lotnicza w Polsce została utworzona w 1921 r. Uruchomiona ją po to, by dowozić gości na targi. Samoloty latały między Warszawą a Poznaniem. Bilet kosztował 6 tys. marek.

Zorganizowano je na terenach po pruskiej wystawie. - W spadku po tych gościach, których nie zapraszaliśmy, dostaliśmy między innymi Wieżę Górnośląską - mówi Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cztery lata później w Poznaniu po raz pierwszy pojawili się wystawcy zagraniczni.

Peepshow i pierwsze wesołe miasteczko

W 1929 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na terenach MTP zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Tak wielkiej imprezy nie widziano w Polsce nigdy wcześniej ani później.

4,5 miliona zwiedzających, 65 hektarów czyli obszar trzy razy większy od obecnej powierzchni Międzynarodowych Targów Poznańskich - te liczby muszą robić wrażenie. Na zwiedzenie całej wystawy potrzeba było kilku dni. By to ułatwić, uruchomiono małe elektryczne samochodziki, które woziły gości.

Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)
Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)TVN24 Poznań

Zaprezentowało się 1427 wystawców, wybudowano 112 pawilonów.

Symbol kółka i trójkąta używany do dziś dla oznakowania damskiej i męskiej toalety został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Powstało nawet wesołe miasteczko. - To właśnie wtedy pierwszy raz zafunkcjonowała ta nazwa. Wcześniej tego typu przybytki nazywane był lunaparkami - wyjaśnia archiwista.

Na tym nie koniec - po raz pierwszy w Polsce pokazano peepshow. - W dość konserwatywnym wówczas Poznaniu wzbudził lekkie zgorszenie - mówi Mikszo.

Pawilony wybudowane na Pewukę wyróżniały się ciekawą i nowoczesną architekturąArchitektura i budownictwo 1929

Lata trzydzieste to czas szybkiego rozwoju Targów, które były jednymi z czterech największych w Europie. Zatrzymał go wybuch II wojny światowej.

Przedwojenna historia MTP
Przedwojenna historia MTPArchiwum MTP

Sierp i młot nad głowami

Budynki targowe mocno ucierpiały w czasie walk o Poznań. Mimo to już we wrześniu 1946 r. udało się zorganizować pierwszą powojenną wystawę - "Odzież i dom". Pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie odbyły się rok później. W latach 40. prezentowano pierwsze powojenne wyroby polskich zakładów, m.in. motocykl Sokół 125, nowy tramwaj dla Warszawy – marki Konstal typu N, a nawet samolot skonstruowany w Polsce. Nie zabrakło też stoisk z zagranicy. Pawilon ZSRR urządzono w Wieży Górnośląskiej, którą częściowo rozebrano.

"Wszędzie uderzały typowe socjalistyczne hasła, a ze ścian i sufitów na zwiedzających spoglądali twórcy marksizmu i leninizmu oraz obecni przywódcy. Chwalono się realizacją i osiągnięciami gospodarki planowej, podkreślając jej wyższość nad wolnym rynkiem".

Wtedy na MTP nie pojawiali się jeszcze Amerykanie, były natomiast europejskie państwa zza żelaznej kurtyny. Różnice w jakości prezentowanych towarów były diametralne. Na ten zarzut znaleziono oryginalną linię obrony. "Nie ma sensu pokazywać np. maszyn, których się jeszcze nie produkuje" - czytamy w sprawozdaniu targowym.

Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich
Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich MTP Poznań

Wielki debiut Syreny

W latach 1951-1955, decyzją władz centralnych, targi zawieszono. Na pierwszych po przerwie zaprezentowano prototyp Syreny. Poznaniacy mogli ją zobaczyć już dwa lata przed premierą!

- Wzbudzała zachwyt wśród zwiedzających. To było nadzwyczajne wydarzenie jak na tamte czasy. W tych ciężkich dla Polski latach, nowy samochód rodzimej produkcji, jaki by nie był, musiał wzbudzać podziw. Nawet taki, który był napędzany silnikiem od motopompy - mówi Mikszo.

CZYTAJ WIĘCEJ O PREMIERZE SYRENY

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Motoryzacja była nieodłącznym elementem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez lata prezentowano tu wszystkie produkowane w Polsce samochody, zaczynając od warszawy i mikrusa przez dumy lat 70.: fiaty 125 p, maluchy, polonezy, poznańskiego tarpana po zupełnie egzotyczne modele jak nysa tropic produkowana dla Egiptu. Nie brakowało też aut dostawczych, ciężarówek i autobusów.

Największe emocje budziły jednak auta z Zachodu. Choć często próbowano ukryć je wśród wartburgów, wołg czy skód, nigdy nie przechodziły nie zauważone.

[object Object]
Duma socjalizmu i auta z importuArchiwum MTP
wideo 2/7

Wielkim miłośnikiem samochodów był premier Józef Cyrankiewicz. - Kiedyś w oko wpadł mu Mercedes 300 SL, którym potem odjechał z Poznania. Największy zachwyt u towarzysza Józefa wzbudził jednak w 1961 r. Jaguar E-type. Krążą informacje, że od razu zdecydował się go kupić i jeździł nim później po Polsce. Niestety, nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że oglądany przez niego model to ten sam czerwony jaguar, jakim potem rozbijał się po Polsce - mówi Mikszo.

Wizyty partyjnych dygnitarzy były zresztą nieodłącznym elementem MTP. - Józefa Cyrankiewicza można nazwać fanem targów, starał się nie opuszczać żadnej targowej imprezy. Regularnie gośćmi byli także Hilary Minc, Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Piotr Jaroszewicz czy Edward Gierek - wymienia Mikszo.

Wejście smoka

W 1955 r. po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy. Całkowicie odmienili oni pawilon nr 10, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak wybudowany specjalnie z tej okazji chiński budynek. Na targach postawili nawet pomnik Mao Tse-Tunga.

- Na rusztowaniach zamontowano dekoracje zmieniające ten obiekt absolutnie nie do poznania. Dobra robota, normalnie Hollywood - chwali gości z Państwa Środka Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

W 1955 rarchiwum MTP / TVN24.pl
Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Krew na Targach

Rok później goście targowi byli świadkami pierwszego zrywu przeciwko władzom komunistycznym. Część manifestujących weszła na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Część zagranicznych gości utrwalała wydarzenia kamerami, by potem sprzedać nagrania w Berlinie. Dzięki temu o wydarzeniach w Poznaniu dowiedział się cały świat.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

CZYTAJ WIĘCEJ O CZERWCU 1956 R.

1 maja 1957 r. z terenu MTP nadano pierwszy program poznańskiej telewizji. Wszystko dzięki Francuzom, którzy rok wcześniej przywieźli i zamontowali na Targach olbrzymią antenę telewizyjną. Umieszczono ją na Iglicy - budynku przypominającego strzelistą rakietę, który wybudowano dwa lata wcześniej na konstrukcji pozostałej po zniszczonej w czasie wojny Wieży Górnośląskiej.

Władze województwa odkupiły ten sprzęt i zdecydowały o utworzeniu ośrodka telewizyjnego, który ulokowano w pomieszczeniach targowej restauracji belweder. - Pierwszy program mógł być oglądany w zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście – mówi Mikszo.

To z Targów nadano pierwszy program poznańskiej telewizjiarchiwum MTP / TVN24.pl

Kosmos dla ludzi

W 1957 r. debiutowali Amerykanie. Zrobili to z przytupem. Zbudowali w Poznaniu swój własny pawilon wzorowany na kopule Fullera. Był on bardzo nowatorski i znacznie odbiegał od komunistycznych standardów.

– To było wręcz uderzenie w siermiężny socjalizm. Z jednej strony kryta nylonem zachwycająca hala, z drugiej stojące przed nią półciężarówki, motorówki i "typowy amerykański dom" z wyposażeniem - rzeczami dostępnymi wtedy dla amerykańskiego robotnika, jak lśniące tostery czy nowoczesne lodówki. A to wszystko rok po wydarzeniach czerwcowych. To był po prostu kosmos! – mówi Mikszo.

USA po raz pierwszy wystawiały się w 1957 rarchiwum MTP, Kolekcja Papierosów Patryka Dz. (myvimu.com CC-BY-SA 2.0) / TVN24.pl

To nie był koniec - na Targach, po raz pierwszy oficjalnie w PRL, pojawiła się Coca-Cola. Na ogólnodostępne półki sklepowe trafiał dopiero 15 lat później - licencję na jej rozlewanie w Polsce podpisano za rządów Edwarda Gierka. W Poznaniu jej jednak nie można było nabyć. Polskę podzielono bowiem na strefy "wpływów" Coca-Coli i Pepsi-Coli. Ta pierwsza trafiła do Polski wschodniej i na Śląsk a druga do zachodniej i środkowej części kraju oraz Małopolski. W latach 60. Coca-Colę można było zdobyć jedynie w sklepach walutowych - Pewexie i Baltonie.

Odpowiedź ZSRR musiała być mocna. Rok po spektakularnym debiucie USA, nasi "bracia" z Moskwy przywieźli do Poznania repliki Sputnika 1 i Sputnika 2, które rok wcześniej wystrzelono w kosmos.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.Archiwum MTP

W 1959 r. Amerykanie znów zrobili wielkie wrażenie na zwiedzających. Kluczem do sukcesu były produkowane na miejscu papierosy. Goście targowi mogli podziwiać modelową linię, obejmującą cały cykl produkcyjny, a wytworzone papierosy sprzedawano w białych paczkach z amerykańskim godłem z jednej strony, statuą wolności z drugiej i białymi gwiazdami na niebieskim tle po boku.

Rywalizacja na linii USA - ZSRR trwała do połowy lat 60. Szczególnie widoczna była ona na placu między pawilonami obu państw. Jak się okazuje, tak bliskie sąsiedztwo, było dziełem przypadku.

- Zamieszali tu sami Rosjanie, którzy zaanektowali sobie wybudowany w 1961 r. pawilon nr 17. Dzięki temu to terytorium stało się bardzo ciekawym miejscem – z jednej strony amerykańscy kapitaliści, z drugiej Wielka Rewolucja i Kraj Rad – mówi Mikszo.

W 1962 r. Amerykanie prezentowali skafander kosmonauty z logiem NASA, pokazujący, że marzenia o locie na księżyc nie są mrzonką.

Skafander kosmonauty widoczny z prawejArchiwum MTP

Goście targowi, w których ręce trafiła broszura z katalogiem informacyjnym o wystawie gości zza oceanu, mogli przeczytać skierowane do nich słowa prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

"Wystawa nasza udowadnia, w jak znacznej mierze przyczynia się do rozwoju i postępu konsument, który korzysta z wolności wyboru w zaspakajaniu swoich potrzeb oraz podnoszeniu swojego standardu życiowego" - napisał.

Wraz z ociepleniem stosunków między obydwoma państwami, rywalizacja na Targach była coraz mniej widowiskowa. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowano z przywożenia spektakularnych eksponatów. takim niewątpliwie był kamień z księżyca - dowód z lądowania Apollo 11 - prezentowany w latach 70. przez Amerykanów.

Brakowało miejsca

Od 1958 r. na MTP organizowano także wiosenne Targi Krajowe. Szybki rozwój targów spowodował, że w latach 60. zaczęło brakować miejsca i ekspozycje prezentowano także nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Maltańskim, w Edwardowie i parku Wilsona.

Na MTP od początku prezentowane są też ubrania. - Moda na targach była zawsze - mówi Mikszo.

Drogi mody i MTP zbiegły się już w 1921 roku. Ale dopiero po wojnie nastąpił rozkwit prezentacji modowych nowinek. - Na targi przyjeżdżali wszyscy. Wycieczki zakładowe, przedstawiciele firm odzieżowych, polscy projektanci. Wizyty składali decydenci z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem oraz I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką na czele. A w 1998 roku był sam Pierre Cardin (słynny, francuski projektant mody - red.) - wymienia archiwista.

[object Object]
Targi mody w Poznaniu w 1956 r.Archiwum MTP
wideo 2/5

Ciągle się zmieniają

Rola targów na przestrzeni lat się znacznie zmieniła. Od 1972 r. zaczęła zmieniać się też ich formuła - zamiast jednej ogólnej imprezy, zaczęto organizować wydarzenia wyspecjalizowane.

Po upadku PRL, MTP zamieniono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa. Od 2015 r. są w 100 procentach własnością miasta Poznania.

O roli Targów świadczy też to, że to właśnie tu - po raz pierwszy w historii - Zgromadzenie Narodowe zebrało się poza Warszawą. Do Poznania na obchody 1050-lecia Chrztu Polski przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Pamiątką po tej uroczystości jest tablica z budzącym kontrowersje napisem:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24