Kamień z Księżyca, amerykański dom i Coca Cola. Tu uchylała się żelazna kurtyna i znikał szary PRL

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.
Archiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 95 latArchiwum MTP

Pierwsza w powojennej Polsce Coca-Cola, papierosy z amerykańską flagą i Statuą Wolności, krążowniki szos, kamień z Księżyca... Był nawet "typowy amerykański dom" z lśniącym tosterem i nowoczesną lodówką. To wszystko w czasach głębokiego PRL. Żelazna kurtyna na chwilę się tu uchylała i można było zobaczyć inny - wolny i bogaty świat. Był dosłownie na wyciągnięcie ręki. W bloku wschodnim nie było podobnego miejsca.

W siermiężnych czasach Władysława Gomułki, Amerykanie zbudowali na Targach w Poznaniu fabrykę papierosów. Goście zza oceanu przywieźli własny tytoń i na oczach zwiedzających pokazywali cały proces produkcji. Potem rozdawali paczki papierosów z gwiaździstą flagą i Statuą Wolności na etykiecie. Częstowali też Coca Colą. To były wtedy bezcenne skarby.

W okresie zimnowojennej kosmicznej rywalizacji, Związek Radziecki przywiózł do Poznania makiety swoich Sputników. Amerykanie nie mogli pozostawać dłużni i w kolejnych latach prezentowali inne kosmiczne pamiątki, z kamieniem z Księżyca na czele.

Kiedy po polskich drogach jeździły warszawy i syrenki, w Poznaniu można było zobaczyć mercedesy, BMW a nawet jaguary i długie amerykańskie limuzyny.

Był też powiew egzotyki, bo przyjeżdżali tu nawet Chińczycy. Prezentowali swoje osiągnięcia, stawiając przy okazji pomnik Mao Tse-Tunga. Prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Na targach nawet PRL nie był jednak taki szaro-bury. To właśnie w Poznaniu pokazywano m.in. najnowsze osiągnięcia polskiej motoryzacji, choć na prototypach się kończyło.

To był inny świat. Bajeczny, kolorowy i bogaty, kusił i przyciągał.

Plakat pierwszych targów w 1921 rArchiwum MTP

Przychodziły tłumy, żądne najmniejszej pamiątki od gości z Zachodu. Katalogi i ulotki, które rozdawano na targach, potem sprzedawano za grube pieniądze na Rynku Łazarskim. Puszki po napojach pieczołowicie ustawiano na półkach i traktowano niemal jak relikwie. Podobnie z opakowaniami po zachodnich słodyczach czy papierosach. Wszystko miało swoją wartość, która rosła w miarę oddalania się od Poznania. W innych regionach Polski o takich skarbach można było tylko marzyć.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które skończyły właśnie 95 lat, były wtedy oknem na świat, tam żelazna kurtyna się na chwilę uchylała.

Pruski spadek

Poznań, nim stał się targową stolicą Polski, był prowincjonalnym miastem na wschodzie Prus. W 1911 r. zorganizowano tu Wystawę Wschodnioniemiecką.

10 lat później Polska była już niepodległa, a Poznań był trzecim pod względem ludności miastem, za Warszawą i Łodzią. Wtedy też zorganizowano pierwsze Targi Poznańskie.

Pierwsza linia lotnicza w Polsce została utworzona w 1921 r. Uruchomiona ją po to, by dowozić gości na targi. Samoloty latały między Warszawą a Poznaniem. Bilet kosztował 6 tys. marek.

Zorganizowano je na terenach po pruskiej wystawie. - W spadku po tych gościach, których nie zapraszaliśmy, dostaliśmy między innymi Wieżę Górnośląską - mówi Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cztery lata później w Poznaniu po raz pierwszy pojawili się wystawcy zagraniczni.

Peepshow i pierwsze wesołe miasteczko

W 1929 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na terenach MTP zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Tak wielkiej imprezy nie widziano w Polsce nigdy wcześniej ani później.

4,5 miliona zwiedzających, 65 hektarów czyli obszar trzy razy większy od obecnej powierzchni Międzynarodowych Targów Poznańskich - te liczby muszą robić wrażenie. Na zwiedzenie całej wystawy potrzeba było kilku dni. By to ułatwić, uruchomiono małe elektryczne samochodziki, które woziły gości.

Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)
Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)TVN24 Poznań

Zaprezentowało się 1427 wystawców, wybudowano 112 pawilonów.

Symbol kółka i trójkąta używany do dziś dla oznakowania damskiej i męskiej toalety został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Powstało nawet wesołe miasteczko. - To właśnie wtedy pierwszy raz zafunkcjonowała ta nazwa. Wcześniej tego typu przybytki nazywane był lunaparkami - wyjaśnia archiwista.

Na tym nie koniec - po raz pierwszy w Polsce pokazano peepshow. - W dość konserwatywnym wówczas Poznaniu wzbudził lekkie zgorszenie - mówi Mikszo.

Pawilony wybudowane na Pewukę wyróżniały się ciekawą i nowoczesną architekturąArchitektura i budownictwo 1929

Lata trzydzieste to czas szybkiego rozwoju Targów, które były jednymi z czterech największych w Europie. Zatrzymał go wybuch II wojny światowej.

Przedwojenna historia MTP
Przedwojenna historia MTPArchiwum MTP

Sierp i młot nad głowami

Budynki targowe mocno ucierpiały w czasie walk o Poznań. Mimo to już we wrześniu 1946 r. udało się zorganizować pierwszą powojenną wystawę - "Odzież i dom". Pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie odbyły się rok później. W latach 40. prezentowano pierwsze powojenne wyroby polskich zakładów, m.in. motocykl Sokół 125, nowy tramwaj dla Warszawy – marki Konstal typu N, a nawet samolot skonstruowany w Polsce. Nie zabrakło też stoisk z zagranicy. Pawilon ZSRR urządzono w Wieży Górnośląskiej, którą częściowo rozebrano.

"Wszędzie uderzały typowe socjalistyczne hasła, a ze ścian i sufitów na zwiedzających spoglądali twórcy marksizmu i leninizmu oraz obecni przywódcy. Chwalono się realizacją i osiągnięciami gospodarki planowej, podkreślając jej wyższość nad wolnym rynkiem".

Wtedy na MTP nie pojawiali się jeszcze Amerykanie, były natomiast europejskie państwa zza żelaznej kurtyny. Różnice w jakości prezentowanych towarów były diametralne. Na ten zarzut znaleziono oryginalną linię obrony. "Nie ma sensu pokazywać np. maszyn, których się jeszcze nie produkuje" - czytamy w sprawozdaniu targowym.

Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich
Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich MTP Poznań

Wielki debiut Syreny

W latach 1951-1955, decyzją władz centralnych, targi zawieszono. Na pierwszych po przerwie zaprezentowano prototyp Syreny. Poznaniacy mogli ją zobaczyć już dwa lata przed premierą!

- Wzbudzała zachwyt wśród zwiedzających. To było nadzwyczajne wydarzenie jak na tamte czasy. W tych ciężkich dla Polski latach, nowy samochód rodzimej produkcji, jaki by nie był, musiał wzbudzać podziw. Nawet taki, który był napędzany silnikiem od motopompy - mówi Mikszo.

CZYTAJ WIĘCEJ O PREMIERZE SYRENY

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Motoryzacja była nieodłącznym elementem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez lata prezentowano tu wszystkie produkowane w Polsce samochody, zaczynając od warszawy i mikrusa przez dumy lat 70.: fiaty 125 p, maluchy, polonezy, poznańskiego tarpana po zupełnie egzotyczne modele jak nysa tropic produkowana dla Egiptu. Nie brakowało też aut dostawczych, ciężarówek i autobusów.

Największe emocje budziły jednak auta z Zachodu. Choć często próbowano ukryć je wśród wartburgów, wołg czy skód, nigdy nie przechodziły nie zauważone.

[object Object]
Duma socjalizmu i auta z importuArchiwum MTP
wideo 2/7

Wielkim miłośnikiem samochodów był premier Józef Cyrankiewicz. - Kiedyś w oko wpadł mu Mercedes 300 SL, którym potem odjechał z Poznania. Największy zachwyt u towarzysza Józefa wzbudził jednak w 1961 r. Jaguar E-type. Krążą informacje, że od razu zdecydował się go kupić i jeździł nim później po Polsce. Niestety, nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że oglądany przez niego model to ten sam czerwony jaguar, jakim potem rozbijał się po Polsce - mówi Mikszo.

Wizyty partyjnych dygnitarzy były zresztą nieodłącznym elementem MTP. - Józefa Cyrankiewicza można nazwać fanem targów, starał się nie opuszczać żadnej targowej imprezy. Regularnie gośćmi byli także Hilary Minc, Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Piotr Jaroszewicz czy Edward Gierek - wymienia Mikszo.

Wejście smoka

W 1955 r. po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy. Całkowicie odmienili oni pawilon nr 10, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak wybudowany specjalnie z tej okazji chiński budynek. Na targach postawili nawet pomnik Mao Tse-Tunga.

- Na rusztowaniach zamontowano dekoracje zmieniające ten obiekt absolutnie nie do poznania. Dobra robota, normalnie Hollywood - chwali gości z Państwa Środka Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

W 1955 rarchiwum MTP / TVN24.pl
Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Krew na Targach

Rok później goście targowi byli świadkami pierwszego zrywu przeciwko władzom komunistycznym. Część manifestujących weszła na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Część zagranicznych gości utrwalała wydarzenia kamerami, by potem sprzedać nagrania w Berlinie. Dzięki temu o wydarzeniach w Poznaniu dowiedział się cały świat.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

CZYTAJ WIĘCEJ O CZERWCU 1956 R.

1 maja 1957 r. z terenu MTP nadano pierwszy program poznańskiej telewizji. Wszystko dzięki Francuzom, którzy rok wcześniej przywieźli i zamontowali na Targach olbrzymią antenę telewizyjną. Umieszczono ją na Iglicy - budynku przypominającego strzelistą rakietę, który wybudowano dwa lata wcześniej na konstrukcji pozostałej po zniszczonej w czasie wojny Wieży Górnośląskiej.

Władze województwa odkupiły ten sprzęt i zdecydowały o utworzeniu ośrodka telewizyjnego, który ulokowano w pomieszczeniach targowej restauracji belweder. - Pierwszy program mógł być oglądany w zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście – mówi Mikszo.

To z Targów nadano pierwszy program poznańskiej telewizjiarchiwum MTP / TVN24.pl

Kosmos dla ludzi

W 1957 r. debiutowali Amerykanie. Zrobili to z przytupem. Zbudowali w Poznaniu swój własny pawilon wzorowany na kopule Fullera. Był on bardzo nowatorski i znacznie odbiegał od komunistycznych standardów.

– To było wręcz uderzenie w siermiężny socjalizm. Z jednej strony kryta nylonem zachwycająca hala, z drugiej stojące przed nią półciężarówki, motorówki i "typowy amerykański dom" z wyposażeniem - rzeczami dostępnymi wtedy dla amerykańskiego robotnika, jak lśniące tostery czy nowoczesne lodówki. A to wszystko rok po wydarzeniach czerwcowych. To był po prostu kosmos! – mówi Mikszo.

USA po raz pierwszy wystawiały się w 1957 rarchiwum MTP, Kolekcja Papierosów Patryka Dz. (myvimu.com CC-BY-SA 2.0) / TVN24.pl

To nie był koniec - na Targach, po raz pierwszy oficjalnie w PRL, pojawiła się Coca-Cola. Na ogólnodostępne półki sklepowe trafiał dopiero 15 lat później - licencję na jej rozlewanie w Polsce podpisano za rządów Edwarda Gierka. W Poznaniu jej jednak nie można było nabyć. Polskę podzielono bowiem na strefy "wpływów" Coca-Coli i Pepsi-Coli. Ta pierwsza trafiła do Polski wschodniej i na Śląsk a druga do zachodniej i środkowej części kraju oraz Małopolski. W latach 60. Coca-Colę można było zdobyć jedynie w sklepach walutowych - Pewexie i Baltonie.

Odpowiedź ZSRR musiała być mocna. Rok po spektakularnym debiucie USA, nasi "bracia" z Moskwy przywieźli do Poznania repliki Sputnika 1 i Sputnika 2, które rok wcześniej wystrzelono w kosmos.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.Archiwum MTP

W 1959 r. Amerykanie znów zrobili wielkie wrażenie na zwiedzających. Kluczem do sukcesu były produkowane na miejscu papierosy. Goście targowi mogli podziwiać modelową linię, obejmującą cały cykl produkcyjny, a wytworzone papierosy sprzedawano w białych paczkach z amerykańskim godłem z jednej strony, statuą wolności z drugiej i białymi gwiazdami na niebieskim tle po boku.

Rywalizacja na linii USA - ZSRR trwała do połowy lat 60. Szczególnie widoczna była ona na placu między pawilonami obu państw. Jak się okazuje, tak bliskie sąsiedztwo, było dziełem przypadku.

- Zamieszali tu sami Rosjanie, którzy zaanektowali sobie wybudowany w 1961 r. pawilon nr 17. Dzięki temu to terytorium stało się bardzo ciekawym miejscem – z jednej strony amerykańscy kapitaliści, z drugiej Wielka Rewolucja i Kraj Rad – mówi Mikszo.

W 1962 r. Amerykanie prezentowali skafander kosmonauty z logiem NASA, pokazujący, że marzenia o locie na księżyc nie są mrzonką.

Skafander kosmonauty widoczny z prawejArchiwum MTP

Goście targowi, w których ręce trafiła broszura z katalogiem informacyjnym o wystawie gości zza oceanu, mogli przeczytać skierowane do nich słowa prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

"Wystawa nasza udowadnia, w jak znacznej mierze przyczynia się do rozwoju i postępu konsument, który korzysta z wolności wyboru w zaspakajaniu swoich potrzeb oraz podnoszeniu swojego standardu życiowego" - napisał.

Wraz z ociepleniem stosunków między obydwoma państwami, rywalizacja na Targach była coraz mniej widowiskowa. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowano z przywożenia spektakularnych eksponatów. takim niewątpliwie był kamień z księżyca - dowód z lądowania Apollo 11 - prezentowany w latach 70. przez Amerykanów.

Brakowało miejsca

Od 1958 r. na MTP organizowano także wiosenne Targi Krajowe. Szybki rozwój targów spowodował, że w latach 60. zaczęło brakować miejsca i ekspozycje prezentowano także nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Maltańskim, w Edwardowie i parku Wilsona.

Na MTP od początku prezentowane są też ubrania. - Moda na targach była zawsze - mówi Mikszo.

Drogi mody i MTP zbiegły się już w 1921 roku. Ale dopiero po wojnie nastąpił rozkwit prezentacji modowych nowinek. - Na targi przyjeżdżali wszyscy. Wycieczki zakładowe, przedstawiciele firm odzieżowych, polscy projektanci. Wizyty składali decydenci z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem oraz I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką na czele. A w 1998 roku był sam Pierre Cardin (słynny, francuski projektant mody - red.) - wymienia archiwista.

[object Object]
Targi mody w Poznaniu w 1956 r.Archiwum MTP
wideo 2/5

Ciągle się zmieniają

Rola targów na przestrzeni lat się znacznie zmieniła. Od 1972 r. zaczęła zmieniać się też ich formuła - zamiast jednej ogólnej imprezy, zaczęto organizować wydarzenia wyspecjalizowane.

Po upadku PRL, MTP zamieniono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa. Od 2015 r. są w 100 procentach własnością miasta Poznania.

O roli Targów świadczy też to, że to właśnie tu - po raz pierwszy w historii - Zgromadzenie Narodowe zebrało się poza Warszawą. Do Poznania na obchody 1050-lecia Chrztu Polski przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Pamiątką po tej uroczystości jest tablica z budzącym kontrowersje napisem:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała st. asp. Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Minister finansów Andrzej Domański nie wypłaci Prawu i Sprawiedliwości pieniędzy, bo prawo przestało obowiązywać - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wtorkowej decyzji nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie skargi partii na uchwałę PKW. Dziennikarze pytali także Kaczyńskiego na sejmowym korytarzu o sprawę immunitetu poselskiego Mateusza Morawieckiego i doniesienia dotyczące kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego i korzystania przez niego bezpłatnie z apartamentu w Muzeum II Wojny Światowej.

Pieniądze, darmowe lokum i immunitet. Kaczyński komentuje trzy sprawy

Pieniądze, darmowe lokum i immunitet. Kaczyński komentuje trzy sprawy

Źródło:
PAP, TVN24

Mieszkańcy stanu Queensland w północno-wschodniej Australii mierzą się z ekstremalną falą gorąca. Temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Oprócz ostrzeżeń dotyczących upału lokalne służby wydały także alerty o wysokim zagrożeniu pożarowym.

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Temperatura poszybuje do nawet 46 stopni

Źródło:
ABC, news.com.au

W pożarze, który we wtorek zajął budynek hotelu w Kartalkaya w Turcji, zginęło 76 osób. Wśród ofiar są całe rodziny, w tym wiele dzieci - informują lokalne media. Trwa identyfikacja szczątków. Środa została ogłoszona w kraju dniem żałoby narodowej. 

Media: w pożarze zginęły całe rodziny, przed śmiercią dzwonili do krewnych

Media: w pożarze zginęły całe rodziny, przed śmiercią dzwonili do krewnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Przed południem w środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,24 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

Euro najtańsze od pięciu lat

Euro najtańsze od pięciu lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Włoska policja zatrzymała kobietę i mężczyznę, którzy porwali ze szpitala urodzoną kilka dni wcześniej dziewczynkę. W domu pary funkcjonariusze zastali ich krewnych. Zebrali się, by świętować narodziny dziecka.

Przebrała się za pielęgniarkę i porwała dziecko ze szpitala

Przebrała się za pielęgniarkę i porwała dziecko ze szpitala

Źródło:
ENEX, Rai News, tvn24.pl

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy, ale nigdy - aż do teraz - nie trafiło na sprzedaż. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali odbitkę numer 9 "Czasu Apokalipsy" na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii tej fotografii i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się ją wywieźć z Polski i pokazać światu.

Strach, adrenalina i siarczysty mróz. Legendarne zdjęcie po raz pierwszy na wyciągnięcie ręki

Strach, adrenalina i siarczysty mróz. Legendarne zdjęcie po raz pierwszy na wyciągnięcie ręki

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz G. został skazany na 14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety w Gostyninie. Do tragedii doszło w ubiegłym roku. 37-latka szła prawidłowo poboczem z dzieckiem w wózku, gdy pijany G. uderzył w nią samochodem.

14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety prowadzącej wózek z dzieckiem

14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety prowadzącej wózek z dzieckiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Beverly Aikins ma powody do świętowania. W poniedziałek jej syn, JD Vance, został zaprzysiężony na drugi najważniejszy urząd w państwie. Tego samego dnia obchodziła swoje 64. urodziny, a dzień wcześniej celebrowała 10. rocznicę trzeźwości. Kim jest matka 50. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych?  

Gdy on obejmował urząd, ona świętowała 10 lat w trzeźwości. Kim jest matka JD Vance'a?  

Gdy on obejmował urząd, ona świętowała 10 lat w trzeźwości. Kim jest matka JD Vance'a?  

Źródło:
The New York Times, Cincinnati Enquirer, tvn24.pl

Władimir Putin i Xi Jinping odbyli wideokonferencję dzień po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA. Zdaniem strony rosyjskiej rzekomo nie było ono "w żaden sposób związane z inauguracją" jego prezydentury, jednak jednym z głównych tematów były możliwości współpracy obu państw z USA.  

Chiny i Rosja o zasadach współpracy z USA. Rozmowa tuż po zaprzysiężeniu Trumpa

Chiny i Rosja o zasadach współpracy z USA. Rozmowa tuż po zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
BBC, Reuters, tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

Po największej w historii kraju katastrofie samolotu, południowokoreańskie ministerstwo transportu zapowiedziało przebudowę obiektów w okolicach pasów startowych na lotniskach, które stanowią potencjalne zagrożenie w przypadku awaryjnego lądowania. Do katastrofy Boeinga 737-800 linii Jeju Air doszło w grudniu zeszłego roku. Maszyna lądowała bez wysuniętego podwozia, uderzyła w betonową konstrukcję na końcu pasa startowego, gdzie zainstalowano lokalizatory. Zginęło 179 osób.

Po katastrofie samolotu będą przebudowywać lotniska

Po katastrofie samolotu będą przebudowywać lotniska

Źródło:
PAP

Czołgi, które dotarły do Polski w styczniu, rzekomo są stare i mają pochodzić z amerykańskiego demobilu - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Wyjaśniamy, jakie abramsy trafiły do Wojska Polskiego.

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Abramsy dostarczone do Polski "są z demobilu, mają po 35 lat". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki stwierdził, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał specjalną deklarację, która oznacza limity zakupu nowych ubrań, zakaz poruszania się autami spalinowymi czy zakazuje jedzenia nabiału i wędlin. Prezydencki urzędnik nie ma racji i powtarza znane od lat fałszywe przekazy.

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Rzepecki i fałszywe tezy o limicie ubrań, zakazie wędlin, nabiału i aut. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Kierowca samochodu osobowego potrącił przechodząca przez jezdnię 78-latkę i odjechał, nie zatrzymując się. Kobieta zmarła w szpitalu, a kierowcę udało się odnaleźć dzięki pozostawionym na miejscu śladom.

Śmiertelnie potrącił 78-latkę. Znaleźli go dzięki kawałkom karoserii

Śmiertelnie potrącił 78-latkę. Znaleźli go dzięki kawałkom karoserii

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Turystka doznała poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez pociąg na Tajwanie. Kobieta stanęła zbyt blisko torów, pozując do zdjęcia, i uderzył w nią nadjeżdżający skład. Kobieta cudem przeżyła, a teraz za swoje zachowanie może także spodziewać się grzywny.

Cudem przeżyła uderzenie pociągu, teraz ma dostać grzywnę. Dramatyczne nagranie

Cudem przeżyła uderzenie pociągu, teraz ma dostać grzywnę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Straits Times

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Książę Harry zawarł ugodę z gazetami należącymi do potentata medialnego Ruperta Murdocha. Porozumienie dotyczy nielegalnego gromadzenia informacji przez należące do Murdocha tytuły prasowe. Te w ramach umowy wystosowały już oficjalne przeprosiny, Harry ma też otrzymać od nich ogromne odszkodowanie. "Monumentalne zwycięstwo, kłamstwa zostały obnażone", stwierdził książę w wydanym oświadczeniu.

"Monumentalne zwycięstwo" księcia Harry'ego z mediami Ruperta Murdocha

"Monumentalne zwycięstwo" księcia Harry'ego z mediami Ruperta Murdocha

Źródło:
Reuters, NBC News, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Piotr Salach postanowił zaprosić Elona Muska do wspólnego zwiedzania centrum Warszawy. To reakcja na informacje o tym, że amerykański miliarder może stać się właścicielem apartamentu w Warszawie.

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma  nietypową propozycję

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma nietypową propozycję

Źródło:
tvnwarszawa.pl / Wyborcza.biz

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Rosyjskie media poinformowały o nagłej śmierci 59-letniego dziennikarza propagandowej agencji RIA Nowosti Leonida Swiridowa. Przyczyn zgonu nie podano. Swiridow był korespondentem w Polsce, z której został wydalony w 2015 roku pod zarzutem szpiegostwa. Kondolencje rodzinie zmarłego złożyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Wyrzucony przed laty z Polski dziennikarz propagandowej rosyjskiej agencji nie żyje

Wyrzucony przed laty z Polski dziennikarz propagandowej rosyjskiej agencji nie żyje

Źródło:
RBK, RIA Nowosti, tvn24.pl

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, 16 osób jest rannych, mają rozległe poparzenia oraz urazy nóg i rąk. Stan siedmiu z nich jest bardzo ciężki.

Pożar w kopalni. Górnicy w stanie bardzo ciężkim

Pożar w kopalni. Górnicy w stanie bardzo ciężkim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kapsztad zajął pierwsze miejsce w przygotowanym przez magazyn Time Out zestawieniu 50 najlepszych miast na 2025 rok. W rankingu znalazły się metropolie z różnych kontynentów, ale najwięcej wyróżnień trafiło do Europy. Jedno także do Polski.  

Polska metropolia wśród najlepszych miast 2025 roku

Polska metropolia wśród najlepszych miast 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP