TVN24 | Poznań

Starodruki zniknęły z kolegiaty, pracownica muzeum znalazła je na internetowej aukcji

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24
Odnaleźli skradzione starodruki
Odnaleźli skradzione starodrukiPolicja Podkarpacka
wideo 2/2
Policja PodkarpackaOdnaleźli skradzione starodruki

Osiem cennych starodruków zniknęło ze zbiorów kolegiaty w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Ich brak dostrzegła pracownica muzeum. Zabytki odnaleziono na aukcji kaliskiego antykwariatu. Jednej księgi brakuje.

Na początku stycznia okazało się, że w zabytkowych zbiorach w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu brakuje ośmiu cennych starodruków. Kiedy dokładnie je skradziono? Tego nie wiadomo. Braki w kolegiackich zbiorach zauważyła pracownica placówki Muzeum Kamienica Orsettich.

- Przedstawicielka placówki wyjaśniła, że w 2008 r. w parafii został odkryty zbiór starodruków. Księgi zostały przez nią opisane, sfotografowane, skatalogowane i wpisane do ewidencji kościoła. W związku z organizowaną wystawą kobieta, chcąc dowiedzieć się więcej na temat przedmiotowych ksiąg, zaczęła szukać w internecie szczegółowych informacji o nich - informuje asp. sztab. Anna Długosz, rzecznik policji w Jarosławiu.

I to wtedy pracownica muzeum przypadkowo znalazła aukcję internetową antykwariatu w Kaliszu, na której wystawiono na sprzedaż osiem ksiąg, tych, które wcześniej opisywała w zbiorze parafialnym. Okazało się, że tych ksiąg nie ma w zbiorach, zostały skradzione. Wartość zabytków oszacowano na 86,7 tys. zł.

- Jarosławscy kryminalni przy współpracy z mundurowymi Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana - mówi Długosz.

Funkcjonariusze badają okoliczności zdarzenia. Ustalają, kto odpowiada za kradzież starodruków i jak to się stało, że zabytki trafiły do antykwariatu. Na razie nikogo nie zatrzymano w tej sprawie.

Z kolegiaty w Jarosławiu skradziono siedem starodrukówPolicja Podkarpacka

Zbiór 300 starodruków

W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zabytkowych ksiąg. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 pozycji. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie, a najmłodsza pochodzi z 1786 r.  

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Policja Podkarpacka

Pozostałe wiadomości