Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Koła (woj. wielkopolskie) nawiązali łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Na ich pytania odpowiadał japoński kosmonauta.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kole do projektu szykowali się dwa lata. Najgorętsze były ostatnie dni przygotowań do rozmowy. W sobotę i niedzielę przeprowadzono próby techniczne, od poniedziałku trwały próby sytuacyjne. W środę grupa pod okiem dr Armanda Budzianowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, połączyła się ze stacja kosmiczną.
Po godzinie 9:00 operatorzy radiostacji rozpoczęli wywoływanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Łączność udało się nawiązać o 9:14. - Good morning. My name is Greg – przywitał się z kosmonautą jeden z uczniów.
On i jego koledzy rozmawiali z Akihiko Hoshide, przedstawicielem NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczniowie pytali m.in.: jak długo trwa szkolenie rezydenta stacji, czy na ścianach wewnętrznych wolno wieszać plakaty z celebrytami albo rodziną, oraz jak daleko można się oddalić od stacji podczas kosmicznego spaceru?
"Halo, kosmos!"
Zespół Szkół Technicznych w Kole to pierwsza szkoła w Wielkopolsce, która wzięła udział w ramach projektu ARISS (skrót od ang.: Amateur Radio on the International Space Station). Jest to międzynarodowy program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie mogą porozmawiać przez radio amatorskie z członkami załogi przebywającej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Łączność bezpośrednią Ziemia ZST - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - Ziemia ZST - zapewniła radioamatorka szkolna stacja klubowa z Kolskiego Klubu Krótkofalowców SP3PGZ.
Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24