Generator Malta jak strefa kibica. Na Placu Wolności znów stanie scena

Poznań

MY MUSIC GROUP | Grzegorz NelecStrefa kibica przyciągała na Plac Wolności tłumy

Klub festiwalowy, mobilna restauracja, scena teatralna i miejsca odpoczynku - ton wszystko powstnie na Placu Wolności w Poznaniu podczas Malta Festiwal Poznań 2013. Przestrzeń nazwano Generatorem Malta.

- Będzie to najważniejsza przestrzeń, dla całego festiwalu. Generator Malta to projekt, który przez cały miesiąc ma napędzać energię wśród gości festiwalu i mieszkańców. Staramy się dotrzeć do tych osób, które nie tylko chodzą na spektakle, ale też chcą się włączyć w obieg festiwalu - mowi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Generator mieszkańców

Na placu powstanie zadaszony klub festiwalowy ze sceną teatralną, punkt informacyjny z kasami biletowymi, mała scena teatralna, miejsca wypoczynku z wiszącymi hamakami oraz tymczasowy ogród. W tych specjalnie zaprojektowanych przestrzeniach będzie można oglądać filmy, spektakle, brać udział w warsztatach czy spotkaniach z artystami.

W specjalnym kontenerze znajdzie się restauracja typu slowfood, cyklicznie będą odbywały się targi produktów regionalnych, potańcówki oraz poranna gimnastyka.

A wszystko niemal rok po Euro 2012, podczas którego w tym miejscu znajdowała się strefa kibica.

Spektakle z różnych części świata

Tegoroczny festiwal koncentruje się wokół tematu głównego, nazwanego przez organizatorów - idiomem. Kuratorem tegorocznego idiomu Oh man, oh machine/Człowiek-maszyna jest Włoch, reżyser teatralny Romeo Castellucci, laureat Nagrody Złotego Lwa tegorocznego Biennale w Wenecji za całokształt twórczości.

- Zadaniem tego festiwalu jest poszukiwanie, odkrywanie nowych rzeczy, pokazywanie tego, co świeże. Pokażemy więc spektakle z różnych części świata, projekty stworzone przez artystów w różnym wieku, zarówno te teatralne, jak i taneczne czy wizualne - powiedział podczas konferencji prasowej Castellucci.

Castellucci pokaże na Malcie wyreżyserowany przez siebie spektakl The Four Seasons Restaurant, którego inspiracją był cykl abstrakcyjnych prac Marka Rothki pod tym samym tytułem. Malarz stworzył je w 1958 roku na zamówienie Seagram Building w Nowym Jorku. Wycofał się i oddał zaliczkę, gdy okazało się, że mają stanowić wystrój ekskluzywnej restauracji w budynku.

Gwiazdą Kraftwerk

Oprócz przeglądu licznych przedstawień teatralnych czy baletowych, publiczność festiwalu będzie mogła wysłuchać koncertów. Jedną z gwiazd ma być zespół Kraftwerk, który zaprezentuje program stanowiący retrospektywę twórczości.

Innym wydarzeniem muzycznym ma być koncert grupy Atoms For Peace, w skład której wchodzą muzycy znani z działalności w innych, legendarnych zespołach - m.in. wokalista Radiohead Thom Yorke i basista Red Hot Chili Peppers - Flea. Koncert poprzedzi pierwszy w Polsce występ amerykańskiej wokalistki, multiinstrumentalistki i kompozytorki Chan Marshall znanej jako Cat Power.

Malta Festiwal Poznań 2013 potrwa od 24 czerwca do 20 lipca.

Autor: mm,fc//kv / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: MY MUSIC GROUP | Grzegorz Nelec