Więcej barierek, policjantów, więcej wydatków. Komendant policji w Gorzowie Wielkopolskim już po raz trzeci zdecydował, że festiwal Pol’and’Rock (wcześniej Woodstock) będzie nosił miano imprezy masowej o podwyższonym ryzyku. - Przecież nawet sama policja, po ubiegłorocznej edycji festiwalu, wyrażała jak najbardziej pozytywne zdanie, mówiące o imprezie dobrze zorganizowanej i bezpiecznej - pisze Fundacja WOŚP w swoim oświadczeniu.
- Widzimy w tym, nazwę to po imieniu, szykany. Dostajemy decyzję, która nas krzywdzi. Bo to jest decyzja, do której my jesteśmy przygotowani, bo spełnimy wszystkie warunki, ale ona mówi o złym festiwalu, a to jest nieprawda. To naprawdę godzi w nasze dobre imię i w to, że ten festiwal po raz 24. będzie przygotowywany z całą starannością - komentuje Jurek Owsiak, organizator legendarnego festiwalu w Kostrzynie nad Odrą.
Zapowiedział też, że ma zamiar odwołać się od decyzji policji.
Nie pomogły "doskonałe opinie"
Obszar objęty szczególnymi przepisami to zarówno teren przed dużą i małą sceną imprezy. Dla organizatora oznacza to dodatkowe obowiązki, między innymi większą liczbę osób w służbach porządkowych i informacyjnych, czy ograniczenia w sprzedaży alkoholu.
Przedstawiciele Fundacji WOŚP z Jerzym Owsiakiem na czele wydali już w piątek oświadczenie w tej sprawie.
"Pomimo doskonałej opinii na temat zabezpieczenia medycznego, doskonałej opinii na temat zabezpieczenia sanitarnego, doskonałej opinii o Festiwalu wyrażonej w sondażu przeprowadzonym wśród mieszkańców Kostrzyna, a także pomimo doskonałej opinii tysięcy uczestników poprzednich edycji wydarzenia - tegoroczny Pol'and'Rock Festival otrzymał, w formalnej ocenie Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim kom. Fabiana Rogali, status imprezy o podwyższonym ryzyku. A przecież nawet sama policja, po ubiegłorocznej edycji festiwalu, wyrażała jak najbardziej pozytywne zdanie, mówiące o imprezie dobrze zorganizowanej i bezpiecznej" - napisali.
Ryzyko zamachu i paniki
Do sprawy odniósł się rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy, także w formie oświadczenia. Podkreślił, że dla funkcjonariuszy priorytetem zawsze będzie bezpieczeństwo każdego, kto zdecyduje się brać udział w festiwalu, który w kulminacyjnych momentach przyciąga i gromadzi nawet kilkaset tysięcy osób.
"To spore wyzwanie i ogromna odpowiedzialność dla instytucji, która jest najbardziej odpowiedzialna za bezpieczeństwo. W takich sytuacjach Policja musi przedsięwziąć środki, które w sytuacji kryzysowej dadzą rękojmię optymalnej reakcji na określone zagrożenia" - napisał rzecznik.
Według policji do takich zagrożeń należą między innymi możliwość wystąpienia zamachów terrorystycznych, paniki wywołanej fałszywym alarmem lub faktycznie zaistniałym zamachem, zakłóceń ładu i porządku publicznego, przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, narkotykowych i na tle seksualnym.
"Ten rodzaj zabezpieczenia funkcjonujący już w poprzednich latach sprawił, że nie doszło do zdarzeń, z którymi mierzyły się państwa Europy Zachodniej" - dodał Maludy.
Owsiak: To nie jest "skupisko wszelkiego zła"
Zdaniem Fundacji WOŚP nie ma zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń czy nieprzestrzegania przez organizatora zasad organizowania takiej imprezy.
"Realnie - nie ma żadnej, absolutnie żadnej podstawy, by po raz kolejny opiniować, że festiwalowa społeczność to narkomani, zadymiarze, ludzie pozbawieni wzajemnego szacunku i tolerancji, ludzie agresywni wobec wszystkich i wszystkiego, co ich otacza, a nasz festiwal jest skupiskiem wszelkiego zła tego świata" - czytamy w oświadczeniu WOŚP.
W piątkowym oświadczeniu Jerzy Owsiak ocenił, że żadna inna impreza o tym charakterze w Polsce nie miała takiego statusu.
Zabawa od czwartku do soboty
Tegoroczny Pol'and'Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) odbędzie się od 2 do 4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Jedną z gwiazd będzie brytyjska grupa heavymetalowa Judas Priest.
Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Oprócz koncertów proponuje wiele innych aktywności. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych uczestnicy imprezy spotkają się z przedstawicielami świata kultury, polityki i sportu. Podczas festiwalu zaprezentują się także organizacje pożytku publicznego, realizowanych jest wiele programów edukacyjnych i sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób chce podziękować młodzieży za jej zaangażowanie w zimowe Finały WOŚP.
Autor: ww / Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marek Lapis/FORUM