Elżbieta Polak z Platformy Obywatelskiej ponownie została marszałkiem województwa lubuskiego. Tak zdecydowali radni na pierwszej sesji sejmiku kadencji 2014-18. Przewodniczącym sejmiku został Czesław Fiedorowicz z PSL.
W tajnym wyborach marszałka regionu Elżbieta Polak uzyskała 21 głosów, przeciw głosowało sześć osób. W głosowaniu wzięło udział 27 radnych (tylu było na sesji); bezwzględna większość wynosiła 16 głosów. Polak była jedyną kandydatką na to stanowisko.
W wyborach do liczącego 30 osób sejmiku woj. lubuskiego Platforma wprowadziła 10 radnych, a ludowcy ośmiu. Umowę koalicyjną na poziomie województwa władze lubuskiej PO i PSL zawarły w niedzielę.
- Stres jest zawsze, bo jednak głosowanie jest tajne, chociaż umowa koalicyjna została podpisana. Każdy ma jednak prawo swobodnego wyboru w tym tajnym głosowaniu, ale mam już to za sobą - powiedziała Polak.
"Możemy ruszyć z kopyta"
Marszałek podkreśliła, że zespół urzędników, którym będzie nadal kierowała, jest dobrze przygotowany do pracy i ma już duże doświadczenie.
- Mamy jasno określone cele - długofalowe w perspektywie 2020 r., ale też te na jutro, pojutrze. Jest przygotowany budżet na 2015 r., chcemy go uchwalić 23 grudnia, tak że możemy ruszyć z kopyta i województwo na pewno na tym dużo zyska, ponieważ jest sprawdzona kadra, przygotowana. Bardzo mocno wierzę, że ta nowa perspektywa (finansowa) to szansa historyczna na naprawdę gigantyczny, cywilizacyjny skok - powiedziała Polak.
PO na czele, później PSL
Nowy szef sejmiku Czesław Fiedorowicz, uzyskał we wcześniejszym głosowaniu 27 głosów. On także był jedynym zgłoszonym kandydatem na przewodniczącego sejmiku.
Sejmik wybrał także pozostałych członków prezydium. Wiceprzewodniczącymi zostali: Władysław Komarnicki (PO), Marek Surmacz (PiS) i Edward Fedko (SLD).
Sejmik wybrał w poniedziałek także dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu województwa (liczy pięć osób, a na jego czele stoi marszałek).
Wicemarszałkami zostali przedstawiciele PSL - dotychczasowy członek zarządu Stanisław Tomczyszyn i dyr. Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. Romuald Gawlik. Na członków zarządu sejmik wybrał b. wicemarszałka Bogdana Nowaka i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Alicję Makarską - oboje z PO.
"Stawiamy na jakość"
Zgodnie z umową koalicyjną, reprezentanci PO we władzach regionu nadzorują: Regionalny Program Operacyjny, współpracę międzynarodową i europejską współpracę terytorialną, politykę regionalną i kontrakt regionalny, infrastrukturę transportową i gospodarkę, geodezję i gospodarkę nieruchomościami, obsługę Urzędu Marszałkowskiego oraz finanse województwa.
Natomiast osoby wskazane przez PSL są odpowiedzialne za: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program "Ryby", Program Europejskiego Funduszu Społecznego, rolnictwo, środowisko i rozwój wsi oraz infrastrukturę społeczną. W ciągu miesiąca od powołania nowy zarząd województwa ma przedstawić do akceptacji sejmikowi plan działania do końca V kadencji.
- Region innowacyjny, czyli region nowoczesny, jakość - stawiamy na jakość, ale także poprawę warunków życia. Chcę, żeby mieszkańcy czuli się w naszym regionie szczęśliwi, a tacy będą, kiedy będzie wszystko prostsze - będą dostępni lekarze, będzie dobrze płatna praca - wtedy będziemy chcieli tu żyć, nie wyjeżdżać - podkreśliła marszałek Polak mówiąc o celach, z jakimi przystępuje do rządzenia województwem.
Nowa siła - Lepsze Lubuskie
Poza 10 radnymi PO i ośmioma PSL w 30-osobowym sejmiku woj. lubuskiego jest jeszcze pięciu przedstawicieli PiS. Tyle samo radnych ma SLD. Nową siła polityczną w sejmiku jest bezpartyjny komitet Lepsze Lubuskie, który ma dwóch radnych.
Podczas pierwszej sesji radni złożyli ślubowanie. W składzie sejmiku – w porównaniu do wyników wyborów – nastąpi kilka zmian personalnych.
Jan Świrepo (PSL) postanowił nadal piastować stanowisko wicewojewody lubuskiego, w sejmiku zastąpiła go Barbara Kucharska; miejsce Wadima Tyszkiewicza (Lepsze Lubuskie), który został prezydentem Nowej Soli, zajmie b. burmistrz Żagania Sławomir Kowal; burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka (PO) zastąpił radny minionej kadencji Mirosław Marcinkiewicz; mandat burmistrza Szprotawy Józefa Rubachy (PSL) przejęła Natalia Pawlak.
Na sesji nie było burmistrza Sulechowa Ignacego Odważnego (PO). W jego przypadku mandat przejmie b. burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski. Mandat, który z listy PO wywalczył prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, obejmie Tadeusz Pająk.
Przed czterema laty wybory do sejmiku także wygrała PO, uzyskując 11 mandatów, przed SLD - dziewięć mandatów. Po pięciu kandydatów wprowadziły wówczas do sejmiku PiS i PSL. W mijającej kadencji koalicja PO-PSL miała w sejmiku 16 radnych, czyli minimalną większość. Tym razem przewaga koalicji jest jednak większa.
Autor: ib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego