Mimo opuszczonych rogatek wjechał na przejazd i zderzył się z pociągiem. Kierowca ciężarówki skazany

Autor:
MAK
Źródło:
PAP/TVN24
Są ranni zderzeniu ciężarówki z szynobusem (29.04.2020)
Są ranni zderzeniu ciężarówki z szynobusem (29.04.2020)TVN24
wideo 2/5
TVN24Są ranni zderzeniu ciężarówki z szynobusem

Kierowca ciężarówki, który pod koniec kwietnia 2020 roku doprowadził do wypadku na przejeździe kolejowym, usłyszał wyrok roku i dwóch miesięcy więzienia, bez zawieszenia wykonania kary. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wjechał na tory mimo opuszczonych rogatek i sygnalizacji świetlnej i zderzył się z szynobusem. W wypadku rannych zostało kilkanaście osób. Sąd podkreślił, że samochód prowadzony przez mężczyznę był w złym stanie, a "układ hamulcowy nie działał", z czego kierowca zdawał sobie sprawę. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok zapadł w piątek przed Sądem Rejonowym w Poznaniu. Kierowca ciężarówki, Roman S., został skazany na na karę roku i dwóch miesięcy bezwzględnego więzienia. Mężczyzna musi także wypłacić nawiązki poszkodowanym w kwotach od 2 do 4 tysiąca złotych oraz pokryć koszty sądowe. Sąd nałożył ponadto na mężczyznę zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez 5 lat.

Do wypadku doszło pod koniec kwietnia 2020 roku. Szynobus Kolei Wielkopolskich jadący z Wągrowca do Wolsztyna zderzył się z ciężarówką na przejeździe kolejowym w podpoznańskim Bolechowie. Jak ustalili śledczy, po obu stronach przejazdu szlabany były opuszczone, włączona była także sygnalizacja świetlna. Po obu stronach stały też samochody czekające na przejazd pociągu.

Kierowca ciężarówki minął stojące auta i wjechał na przejazd kolejowy. W tym momencie w prowadzoną przez niego ciężarówkę uderzył rozpędzony szynobus. Pociągiem Kolei Wielkopolskich jechało wówczas 11 pasażerów i cztery osoby z obsługi. Do szpitala trafiło kilkanaście osób, w tym kierowca i pasażer ciężarówki.

Sędzia o stanie samochodu: oskarżony wjechał na przejazd, bo nie był w stanie zahamować

Sędzia Agnieszka Parnowska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że materiał dowodowy zebrany w tej sprawie potwierdził zasadność zarzutu, który został przedstawiony oskarżonemu, polegającego na spowodowaniu katastrofy w ruchu lądowym, choć - jak wskazała - sąd dokonał nieco odmiennych ustaleń niż prokurator.

Jak tłumaczyła, "prokurator przyjął, że oskarżony naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując pojazdem MAN z naczepą wjechał na strzeżony przejazd kolejowy - ale w ocenie sądu - to wjechanie na ten strzeżony przejazd kolejowy, który był już zamknięty, gdzie nadjeżdżał pociąg, było tylko efektem wcześniejszego naruszenia zasad bezpieczeństwa przez oskarżonego".

- Oskarżony swoim zachowaniem naruszył bowiem art. 66 ust. 1 punkt 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących, lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę - mówiła sędzia Panowska.

Sędzia wskazała, że samochód, którym kierował oskarżony, został po wypadku poddany badaniu przez biegłego, który stwierdził – jak wskazała sędzia - że "układ hamulcowy, elementy tego układu hamulcowego były tak skorodowane, że ten samochód po prostu nie hamował; układ hamulcowy nie działał".

Wypadek na przejeździe kolejowym w BolechowieTVN24

"Oskarżony miał pełną świadomość tego, jaki jest stan jego samochodu"

- Wobec takiej treści opinii sąd uznał, że oskarżony wjechał na przejazd kolejowy, bezpośrednio przed nadjeżdżający szynobus, po prostu dlatego, że nie był w stanie zahamować samochodu – podkreśliła sędzia.

Wskazała, że to naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, którego dopuścił się oskarżony, w ocenie sądu miało charakter umyślny.

- Oskarżony miał pełną świadomość tego, jaki jest stan jego samochodu. Oskarżony kupił ten samochód kilka miesięcy przed tym zdarzeniem, a logicznym jest, że w momencie kupowania samochodu sprawdza się jego stan – tutaj nie można nie zauważyć, co jest szczególnie istotne, że oskarżony z wykształcenia jest mechanikiem samochodowym; a zatem ocena stanu tego samochodu nie powinna stanowić dla niego żadnej trudności – mówiła. Dodała, że samochód w chwili wypadku nie miał aktualnego badania technicznego; wcześniejsze badanie techniczne było wykonane w 2016 roku.

- To, że ten samochód był w takim złym stanie, musiało być dla oskarżonego oczywiste w momencie, kiedy rozpoczął jazdę – zaznaczyła sędzia.

"Do katastrofy oskarżony doprowadził nieumyślnie"

Jednocześnie sędzia wskazała, że "do samej katastrofy, do jakiej tu doszło, w ocenie sądu oskarżony doprowadził nieumyślnie".

- Przy sprowadzeniu katastrofy, która polega na naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, trzeba rozróżnić dwie rzeczy; naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – i tutaj to miało charakter umyślny, ponieważ oskarżony znał zły stan swojego samochodu - i samo doprowadzenie do skutku w postaci katastrofy, które było działaniem nieumyślnym – powiedziała.

Odnosząc się do wymiaru kary wymierzonej oskarżonemu, sędzia zaznaczyła, że naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu przez oskarżonego było rażące. Przypomniała też, że pasażerowie pociągu doznali obrażeń, a straty Kolei Wielkopolskich wyniosły kilka milionów zł. Wskazała jednak, że sąd wziął pod uwagę opinię biegłego, który uznał, że "ten sam ostatni manewr, bezpośrednio przed przejazdem kolejowym podjęty przez oskarżonego był manewrem prawidłowym; oskarżony prawidłowo zareagował na zaistniałą sytuację – gdyby takiego manewru nie podjął, to te skutki mogły by być jeszcze dalej idące".

- Mając te wszystkie okoliczności na względzie, sąd wymierzył oskarżonemu karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności, to kara o charakterze bezwzględnym. Sąd uznał, że wymierzenie oskarżonemu łagodniejszej kary, a w szczególności kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, byłoby wyrazem pobłażliwości sądu dla tak poważnego zlekceważenia przez oskarżonego zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, i skutkującego tak poważnymi następstwami dla wielu osób i następstwami dla mienia pokrzywdzonego – zaznaczyła sędzia.

- Kara łagodniejsza nie osiągnęłaby swoich celów wobec oskarżonego, jak również nie miałaby odpowiedniego wydźwięku społecznego. Kara ta nie może być uznana za rażąco surową, ponieważ to przestępstwo (nieumyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym) jest zagrożone karą do 5 lat pozbawiania wolności, a zatem jest to kara mimo to w dolnych granicach ustawowego zagrożenia – dodała.

Oskarżonego ani jego obrońcy nie było w sądzie w trakcie ogłaszania orzeczenia.

Częściowo przyznał się do winy

Proces mężczyzny ruszył przed poznańskim sądem rejonowym w marcu 2021 roku. Roman S. częściowo przyznał się do winy.

- Przyznaję się do wtargnięcia na przejazd kolejowy przy zamkniętych rogatkach. Ale zostałem wyprzedzony przez samochód osobowy, który zajechał mi drogę przy samych rogatkach. Wtedy z całej siły wcisnąłem pedał hamulca, żeby wyhamować, ale było już za blisko; coś strzeliło w samochodzie – mówił. - Gdyby nie ten samochód, to nie doszłoby do tego wypadku – zaznaczył.

Oskarżony podkreślał w sądzie, że nie chciał uciekać pojazdem do rowu, bo w wyniku takiego manewru naczepa mogłaby zmiażdżyć kabinę. Dlatego – jak tłumaczył - zdecydował się wjechać na przejazd kolejowy, widząc, że pociąg jest jeszcze daleko.

- Nie wiem, z jaką prędkością jechał pociąg, ale bardzo szybko się do mnie zbliżył i usłyszałem uderzenie w tylną cześć naczepy – mówił. Oskarżony przeprosił w sądzie wszystkich poszkodowanych w tym wypadku.

Wyrok nie jest prawomocny

Prokuratura przedstawiła kierowcy ciężarówki, 29-letniemu obecnie Romanowi S., zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym i sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. Groziło mu do 10 lat więzienia.

Prokuratura w mowie końcowej wniosła o uznanie oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów i wymierzenie mu kary jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby, a także obowiązek informowania kuratora o przebiegu okresu próby. Prokuratura wniosła także o trzyletni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez oskarżonego, oraz zasądzenie nawiązek na rzecz osób poszkodowanych w wypadku.

Obrońca oskarżonego adw. Rafał Tuszewski wniósł o wymierzenie Romanowi S. kary w dolnych granicach ustawowego zagrożenia, oraz o warunkowe zawieszenie jej wykonania. Szkoda Kolei Wielkopolskich została naprawiona z polis OC i AC.

Wyrok, który zapadł w piątek, nie jest prawomocny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Konatkt 24, wadowice24.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". - Gdyby ta nielegalna komisja miała odrobinę przyzwoitości, to rozpoczęłaby rzetelne wyjaśnianie rosyjskich wpływów w polskich rządzie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Wcześniej komisja zaprezentowała raport cząstkowy.

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Autor:
js
Źródło:
PAP, TVN24

Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

Poseł PiS Dariusz Matecki został w środę wieczorem odwołany z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wcześniej informował, że "złożył prośbę o wypisanie". Odpowiedział w ten sposób na wpis Borysa Budki z Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że to PiS "wycofał Mateckiego". KO wnioskowała o pozbawienia Mateckiego miejsca w tej komisji i zarzucała mu stosowanie mowy nienawiści oraz udział w aferze hejterskiej.

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Aktualizacja:
Autor:
ads/kg/ral
Źródło:
TVN24

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

W tym nie ma powagi państwa. Widać farsę, jaką rządzący fundują na odchodne obywatelom - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), odnosząc się do dwutygodniowego rządu bez większości Mateusza Morawieckiego. Premier przekazał w środę, że expose wygłosi 11 grudnia, w ostatnim konstytucyjnym terminie. - Wiemy, że to jest tylko po to, żeby wydłużyć ten czas, żeby część aparatu Prawa i Sprawiedliwości miała te odprawy, żeby mogły te niszczarki jeszcze pochodzić - komentował poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Autor:
pp/tr
Źródło:
TVN24

W tej historii jest skrzywdzona na całe życie ofiara, seksualny przestępca w sutannie i kuria, która nie chciała współpracować z prokuraturą i utrudniała śledztwo. W sprawie byłego już księdza Krzysztofa G. w końcu zapadł wyrok - osiem lat więzienia.

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Źródło:
Fakty TVN

Watykańskie biuro prasowe informuje, że papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powiedziałem, że chciałbym wygłosić expose 11 grudnia. Marszałek Sejmu się z tym zgodził - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Morawiecki ma zabrać głos o godzinie 10. Marszałek powiedział, że po południu powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Dodał, że spodziewa się, iż tego samego dnia Sejm dokona wyboru nowego premiera. Wskazał dwa warianty w sprawie expose Donalda Tuska.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP

Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych wydane przez prokuraturę stało się prawomocne - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna. Sąd nie uwzględnił zażalenia Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Autor:
ks/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa Anna Gembicka i minister infrastruktury Alvin Gajadhur przedstawili w środę Sejmowi informację prezesa Rady Ministrów o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm w głosowaniu informację odrzucił. 

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Autor:
ks/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Ponad półtora miliona widzów obejrzało w ciągu sześciu tygodni od premiery "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Tym samym nasz tegoroczny kandydat do Oscarów okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem od wybuchu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową.

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

Autor:
kob/kg
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl