90 lat walki Poznania z reklamami. "Czasy inne, problemy te same"

Czarno-białe zdjęcia z 1923 r. i 2014 rNAC, Ulepsz Poznań

Chaos reklamowy, każdy sklep w innym kolorze, szyby w tramwajach zalepione afiszami, latarnie zamienione w reklamowe słupy. Taki opis Poznania wyłania się z artykułu jednego z architektów. Ale diagnoza, do której dotarliśmy nie dotyczy dzisiejszego miasta, sporządzono ją bowiem w 1923 roku. - Z tymi samymi problemami walczymy także dziś - przyznaje plastyk miejski Piotr Libicki.

Jak wyglądał Poznań w latach 20.? Wcale nie był tak szary, jak to sobie dziś wyobrażamy.

"Mamy zafałszowany przekaz"

"Każdy właściciel danego lokalu uważa sobie za święty obowiązek portal swego składu pomalować innego koloru farbą i to olejną, aby była trwała i ładnie się błyszczała. A na tem dopiero różnego rodzaju i koloru napisy, szyldy i wywieszki. Wszystko zaś bez ładu i składu, natłoczone, jedno na drugiem" - opisywał w sierpniu 1923 r. Stanisław Kirkin w piśmie "Kronika Miasta Poznania".

- To pokazuje nam, że czarno-białe fotografie nie odzwierciedlają rzeczywistości. Dają zafałszowany przekaz - twierdzi plastyk miejski Piotr Libicki, którego odnaleziony przez nas tekst wyraźnie zaskoczył. - Okazuje sie, że problemy z ładem estetycznym w przestrzeni publicznej to nic nowego. Czasami idealizujemy historię, mówimy jak to kiedyś było. Ten tekst burzy ten pogląd - ocenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

"Reklama rzuciła się na latarnie"

"Do ostatnich czasów reklama ograniczała się na budynki, a względnie na wszystkie ich części tj. drzwi, okna, parapety, filary międzyokienne, balkony, dachy i ściany szczytowe, następnie na kioski i parkany. Niedawno rzuciła się na latarnie gazowe, zaś przed kilkunastu dniami miałem sposobność zaobserwować reklamę na chodniku. Dość przejść którąkolwiek ulicą Poznania, a choćby nawet Starym Rynkiem, by wyrobić sobie pogląd, iż reklama u nas poczyna dochodzić do granic niemożliwych"- pisał Kirkin, apelując by reklama stawała się ozdoba a nie oszpecała miasta. W kolejnych akapitach artykułu architekt krytykuje między innymi poznański dworzec kolejowy, którego główne wejście "zatłoczone jest wszelkiego rodzaju reklamami". Krytykuje reklamy w tramwajach, zwanych wówczas Koleją Elektryczną. Z tekstu dowiadujemy się, że już wtedy okna zalepiano afiszami.

Reklamy na Starym Rynku w latach 30.NAC
Reklama fabryki perfum i mydeł toaletowych Stempniewicza w Poznaniu. Przejazd platformy konnej z reklamą, 1931 r.NAC

Trzy przyczyny chaosu

Artykuł sprzed 91 lat zawiera nie tylko diagnozę sytuacji, ale także analizę przyczyn tego stanu rzeczy.

Według autora chaos reklamowy jest skutkiem trzech zjawisk. Po pierwsze, braku uregulowań prawnych i tolerancji dla reklam. Istniały tylko ogólnikowe przepisy zawarte w niemieckiej ordynacji budowlanej. Po drugie miało na to wpływać obniżenie poziomu artystycznego pracowni malarskich. Jak pisał Kirkin, dobre reklamy "giną w złem otoczeniu, w powodzi banalnych pomysłów, niewybrednego smaku i lichego wykonania". Zdaniem autora, to skutek tego, że pracownie stawiają na ilość, a nie jakość. Trzecią przyczyną reklamowego nieładu było, zdaniem architekta, obniżenie poziomu kulturalnego społeczeństwa po I wojnie światowej.

- Problemy jakie były 90 lat temu są i dziś. Autor tekstu pisał o uchwale rady miasta Krakowa o szyldach reklamowych z 1918 r., dziś podobnym tematem jest powstanie parku kulturowego, który niesie za sobą podobne skutki. Pisze o obniżeniu poziomu pracowni malarskich, tymczasem dziś każdy, mając program graficzny na komputerze, może zaprojektować coś beznadziejnego. Kiedyś były kongresy reklamowe, dziś mamy debaty. Podobieństwa sytuacji są więc widoczne na pierwszy rzut oka - mówi Libicki.

Restauracja przy ulicy Bukowskiej, 1932 r.NAC

Ważny ład, a nie opera

Stanisław Kirkin przekonuje, że wygląd miasta bardzo negatywnie wpływa na jego wizerunek, którego nie ratuje nawet bogata oferta kulturalna.

- Podkreśla, że jeśli nie dbamy o ład przestrzenny, to nie poprawi naszego wizerunku to, że pokazujemy jakieś wyjątkowe przedstawienie w operze. To pokazuje, że obie kwestie są co najmniej równie istotne, o czym często się zapomina - zauważa plastyk miejski, którego zadaniem jest m.in. poprawa ładu reklamowego w Poznaniu. - Podobnie jak pisał autor tekstu sprzed 90 lat to, że walczymy o zmiany nie oznacza, że jesteśmy antyreklamowi. Chcemy po prostu ładu reklamowego, a to znaczna różnica - wyjaśnia Libicki.

Pierwsze ulice, na których stowarzyszenie Wildzianie i plastyk miejski próbują przywrócił reklamowy ład to 28 Czerwca, Górna Wilda i Wierzbięcice. Wisienką na torcie jest tam bazar przy skrzyżowaniu ulic 28 Czerwca i Sikorskiego. - To taki poznański Times Square. Skrajny przypadek, może powinniśmy go zachować i konserwować jako swoistą atrakcje dzielnicy? - żartuje Libicki.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: NAC, Ulepsz Poznań

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium