Nie utworzyli "korytarza życia" na A2. Policja ustala kierowców

TVN24

TVN 24Kierowcy nie utworzyli "korytarza życia"

Jechali do wypadku, ale dojechać nie mogli. Bo co chwilę drogę blokowali im kierowcy. Nagranie pokazujące kierowców, którzy nie utworzyli "korytarza życia" na autostradzie A2 opublikowali strażacy z OSP Lutol Suchy (woj. lubuskie). Policja już zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec kierowców, bowiem od piątku "korytarz życia" w takich przypadkach jest obowiązkowy.

W sobotę po godzinie 16 na autostradzie A2 na wysokości Trzciela doszło do wypadku. Samochód osobowy uderzył w tył ciężarówki. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zabrakło myślenia?

Strażacy z OSP Lutol Suchy, którzy próbowali dotrzeć na miejsce wypadku, mieli jednak utrudniony przejazd do miejsca zdarzenia. Kierowcy stojący w korku nie utworzyli "korytarza życia" i blokowali przejazd służbom ratowniczym.

- Był bardzo utrudniony przejazd do miejsca zdarzenia - przyznaje Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

I przypomina, że zgodnie z nowymi przepisami tworzenie "korytarza życia" jest obowiązkowe. - W tym przypadku, pomimo szerokiej kampanii społecznej, widać braki w tym zakresie. Kierowcom brakuje myślenia do przodu, dojeżdżają blisko siebie i jak nadjeżdżają samochody służb, nie mają już miejsca, żeby zjechać na bok - wyjaśnia.

Cenne sekundy

Sprawą zajmuje się już lubuska policja. - Chcemy przyjrzeć się bliżej tej sytuacji pod kątem prawnym. Będzie wszczęta sprawa w ramach wykroczenia drogowego wobec kierowców widocznych na nagraniu - zapowiada Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak dodał, ta sytuacja pokazała, że kierowcy wciąż muszą się dużo uczyć, jeżeli chodzi o tworzenie "korytarza życia".

- To nie tylko przestrzeganie obowiązującego prawa, ale konieczność pomocy drugiej osobie, która oczekuje pomocy i jest pokrzywdzona w tym wypadku. Tutaj mówimy o sekundach, które mogą uratować życie - podkreśla Maludy.

Korytarz życia obowiązkiem

Od piątku, zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku mają obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi obowiązani są do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

- Jeżeli trzeba, przejedź za tę krawędź (jezdni - red.). Chodzi o to, żeby ten pas był jak najlepiej skonstruowany i żeby te pojazdy służb ratowniczych dojechały jak najszybciej - tłumaczył w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak uformować korytarz życia
gov.pl

Autor: FC/ks/kwoj / Źródło: TVN 24 Poznań