Pociągi już kursują przez Poznań. "Mają jeszcze po kilka minut spóźnienia"

TVN24

Aktualizacja:
Poznań-Wschód - jedna ze stacji, na których pociągi czekały na wjazd do miastatvn24
wideo 2/4

Niemal przez całą noc PKP zmagało się z awarią systemu sterowania ruchem kolejowym w Poznaniu. Tuż przed godziną 9 udało się usunąć usterkę. Pociągi zostały przywrócone do ruchu, a komunikacja zastępcza wycofana. Opóźnienia są coraz mniejsze.

Usterka systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny wystąpiła po godzinie 2 w nocy. Pociągi jechały innym kursem. - Pociągi regionalne kończą bieg na stacjach Poznań Starołęka, Poznań Wschód, Poznań Górczyn, Kiekrz, Luboń koło Poznania. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową i wzajemne honorowanie biletów komunikacji miejskiej. Wybrane pociągi PKP Intercity kierowane są zmienioną drogą przez Poznań Franowo - podawał Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Przez całą noc kolejarze pracowali nad usunięciem usterki. Z kolei nad koordynacją ruchu pracował specjalny zespół zarządzania złożony z przedstawicieli przewoźników i zarządcy infrastruktury.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Poznaniu apelowało o korzystanie z komunikacji miejskiej. Informacje o zmianach podawane były też na stacjach i przystankach.

Mimo komunikatów podawanych na dworcu część pasażerów i tak miała problem z wybraniem i znalezieniem właściwego środka transportu.

- Wczoraj spóźniłam się do pracy, a dziś nie mam jak po nocce wrócić do domu. Miałam jechać pociągiem o godzinie 6.40, ale nawet nie ma go w rozpisce. Nie wiem, gdzie jest ten pociąg. No i stoimy - powiedziała jedna z pasażerek.

- Nie wiemy jeszcze, jak dojechać do Nowego Tomyśla. Chyba na auto trzeba się przerzucić - mówili inni pasażerowie.

Poznań-Wschód, jedna ze stacji ościennych, na których pociągi czekały na wjazd do miasta
TVN 24

"Utrudnienia mogą jeszcze potrwać"

Tuż przed godz. 9 Mirosław Siemieniec poinformował, że awarię udało się usunąć.

"Od godz. 8:45 stopniowo przywracana była praca komputerowego systemu sterowania pociągów. Od 9:00 ruch pociągów odbywa się przez stację Poznań Główny. Składy wracają na swoje stałe trasy. Odwołana zostaje komunikacja zastępcza. W najbliższych godzinach sytuacja będzie się stabilizować" - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Służby zwracają uwagę, że rozładowanie ruchu nie jest jednak kwestią kilku minut, więc utrudnienia mogą potrwać jeszcze chwilę. - Większość pociągów kursuje już zgodnie z planem, ale zdarzają się jeszcze kilkuminutowe opóźnienia - dodaje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Awaria Poznań-Wrocław

Około godz 12. kolejarze musieli się zmierzyć z kolejną awarią. Tym razem na trasie Poznań-Wrocław. Przyczyną awarii był konar drzewa, który uszkodził sieć trakcyjną. Około godz. 15 udało się usunąć usterkę i przywrócić ruch pociągów również na tym odcinku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: js/aa/gp / Źródło: TVN24 Poznań/PAP