Zgubił obrączkę zaraz po ślubie. Wróciła do niego po 23 latach

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl
Obrączka znaleziona w lesie po 23 latach od zgubienia
Obrączka znaleziona w lesie po 23 latach od zgubienia
Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"
Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"Obrączka znaleziona w lesie po 23 latach od zgubienia

Sprzątali las na terenie Leśnictwa Żółwin koło Bydgoszczy. Szukali gwoździ rozrzuconych na drodze jako pułapki na kierowców. Na koniec "machnęli" sprzętem metr od drogi i znaleźli obrączkę, którą leśniczy zgubił 23 lata temu.

Leśniczy Adam Kata poprosił Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo" o posprzątanie lasu. Chodziło o 1800 hektarów na terenie Leśnictwa Żółwin podległemu Nadleśnictwu Bydgoszcz.

- Jakiś samarytanin wysypał gwoździe na drodze - mówi Kata.

Gwoździe były ręcznie przyspawane do podkładek, tak, by stały ostrzem do góry i wbijały się w koła. Leśniczy jest przekonany, że "samarytaninowi" chodziło o walkę z prostytucją - klienci kobiet zarabiających w ten sposób mają je wozić do lasu w Żółwinie. Po lesie jeżdżą nielegalnie także amatorzy quadów i motorów crossowych.

Kata przyznaje, że to uciążliwe, ale ofiarą pułapek padał także on w czasie pracy oraz rowerzyści.

Gwoździe na podkładkach rozsypane w lesieStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"
Gwoździe na podkładkach rozsypane w lesieStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"

Znaleźli dużo złomu, spinek, monet

Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo" na co dzień zajmuje się poszukiwaniem skarbów historycznych. Mają do tego odpowiednie narzędzia, a przed wyruszeniem w teren zdobywają zgody konserwatora zabytków.

Sprzęt do szukania skarbówStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"

W trakcie sprzątania lasu w Żółwinie w sobotę znaleźli dużo złomu, spinek do włosów, monety z okresu II wojny światowej, nic cennego dla historyków. Ale - przez przypadek - także ważną pamiątkę leśniczego Katy.

Skarby znalezione w lesie w ŻółwinieStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"

Obrączka była za luźna

- Krótko po ślubie wyjechałem do Niemiec do pracy przy szparagach - Adam Kata wspomina zdarzenia sprzed 23 lat. - To była ciężka praca. Góry, przy granicy z Austrią, człowiek mniej jadł, inne jedzenie, wypocił się i po trzech tygodniach schudłem 15 kilogramów. Pies mnie nie poznał. Mówili, że mogłem schować się za szpadel.

Efekt? Założona na palec obrączka zrobiła się luźna. Po powrocie do pracy w polskim lesie Kata ściągnął z prawej ręki rękawicę, a wraz z nią, niechcący, obrączkę. Machnął rękawicą i było po wszystkim. Od razu się zorientował, co zgubił i rzucił się do szukania, ale na próżno. Dwa miesiące szukał, zanim odpuścił.

Teraz po 23 latach rzucił żartem do ludzi z "Bractwa", że może znajdą jego obrączkę. Nikt nie wierzył, że to się uda.

Obrączka znaleziona w lesie po 23 latach od zgubieniaStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"

Teraz palec jest za gruby

- Czasami szukaliśmy na prośbę obrączek. Ale w przydomowym ogródku. Znaleźć coś takiego na 1800 hektarach lasu po 23 latach od zgubienia to się w głowie nie mieści, to musi być fuks - mówi Piotr Glimasiński z "Bractwa". - Gdy już mieliśmy wchodzić z lasu, kolega Marek Strzyżewski machnął sprzętem metr od drogi, a potem podniósł ręce do góry i coś do nas krzyczał. Pobiegliśmy.

Okazało się, że była to obrączka leśniczego. Już nie wchodzi na palec. Kata wrócił do wagi z czasów ślubu, ale jego prawa dłoń powiększyła się od pracy w lesie.

Pan Marek znalazł przez przypadek obrączkę pana AdamaStowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"

Pozostałe wiadomości