Nie żyje biskup senior Jan Gałecki, niedawno zakaził się koronawirusem

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Dramatyczny wzrost zgonów w całej Polscetvn24
wideo 2/5
tvn24Dramatyczny wzrost zgonów w całej Polsce

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało o śmierci biskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jana Gałeckiego. Duchowny miał 88 lat.

- Zmarł biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Jan Gałecki. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie – napisała w mediach społecznościowych Konferencja Episkopatu Polski. Kapłan zmarł we wtorek rano.

Wiadomo, że biskup niedawno zakaził się koronawirusem, ale instytucje kościelne nie podały, czy i w jaki sposób miało to wpływ na śmierć duchownego. Od lat był schorowany. W 2007 roku bp Gałecki przeszedł na emeryturę.

Duchowny urodził się 18 czerwca 1932 roku w Zalesiu koło Przasnysza w ówczesnej diecezji płockiej na Mazowszu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Teodora Benscha w katedrze gorzowskiej w 1957 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 1974 roku od prymasa Stefana Wyszyńskiego w katedrze św. Jakuba w Szczecinie.

W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konferencja Episkopatu Polski