Rozbierają Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Płaskorzeźby trafią na cmentarz

TVN24

tvn24Zaczęła się rozbiórka pomnika na Placu Żołnierza

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe jednego z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w Szczecinie - Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Płaskorzeźby z kolumny trafią na cmentarz.

W środę rozpoczęto prace przy rozbiórce Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej na placu Żołnierza w Szczecinie. Obecnie trwa demontaż kolumny. Prace mają potrwać około tygodnia i będą podzielone na dwa etapy, po rozbiórce kolumny zdemontują cokół.

Radni miejscy zdecydowali, że płaskorzeźby zostaną przeniesione na Cmentarz Centralny i wkomponowane w przestrzeń na skraju kwatery wojennej.

Deptak zamiast Matki Boskiej

Teren zostanie całkowicie zrównany z ziemią – w tym miejscu powstanie mały placyk. - Miejsce zostanie zagospodarowane rekreacyjnie dla mieszkańców miasta – mówi Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Na deptaku staną ławki, położona zostanie nowa nawierzchnia z kamiennych płyt i ciętej kostki. Sama przebudowa, nie wliczając kosztów rozbiórki, będzie miasto kosztowała 2,5 miliona złotych.

Debaty nad przyszłością Pomnika trwały kilkanaście miesięcy, a jednym z dyskutowanych przez radę miasta pomysłów było przekształcenie go w Pomnik Matki Bożej. Zamiast sowieckich symboli miały pojawić się chrześcijańskie. Na szczycie monumentu miała pojawić się statua Matki Bożej, dobudowane miały być łuki zbiegające się w centralnym punkcie kompozycji. Rada miasta odrzuciła jednak ten projekt.

Pomnik powstał w 1950 roku według projektu Stanisława Rudzika. Płaskorzeźby wykonał Józef Starzyński, znany polski rzeźbiarz.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa//ec / Źródło: TVN24 Szczecin