Rada Miasta Szczecin skrytykowała nagonkę na rodzinę posłanki Magdaleny Filiks. Przeciw było trzech radnych PiS

Autor:
eŁKa/tok
Źródło:
TVN24 Szczecin
Radny Łukasz Tyszler na temat uchwały w sprawie tragedii rodziny posłanki Filiks
Radny Łukasz Tyszler na temat uchwały w sprawie tragedii rodziny posłanki Filikstvn24
wideo 2/7
tvn24Radny Łukasz Tyszler na temat uchwały w sprawie tragedii rodziny posłanki Filiks

We wtorek podczas sesji Rady Miasta Szczecin radni Koalicji Obywatelskiej wraz z radnymi z klubu prezydenta Szczecina Piotra Krzystka przyjęli stanowisko krytykujące media publiczne, a także osoby, które brały udział w nagonce na posłankę Koalicji Obywatelskiej Magdalenę Filiks. Większość posłów związanych z Prawem i Sprawiedliwością wstrzymało się od głosowania, ale trzech zagłosowało przeciw.

We wtorek na Radzie Miasta Szczecin zaproponowano przyjęcie uchwały nr 76/23, która zawierała stanowisko krytykujące "akcję medialną dyskredytującą posłankę Magdalenę Filiks i jej dzieci". Radni przyjęli w głosowaniu tę uchwałę.

Za głosowało 18 radnych – wszyscy członkowie Koalicji Obywatelskiej oraz radni z klubu prezydenta miasta Piotra Krzystka i radni niezrzeszeni. Kilku radnych opozycyjnego w radzie miasta klubu Prawa i Sprawiedliwości wyjęło na czas głosowania karty, co oznacza formalnie ich nieobecność. Trzech jednak zagłosowało przeciw: Leszek Duklanowski, Agnieszka Kurzawa oraz Marcin Pawlicki.

Warto zauważyć, że ten pierwszy to stryj Tomasza Duklanowskiego, redaktora naczelnego Radia Szczecin, na którego spadła fala krytyki w związku z ujawnieniem informacji ze śledztwa w sprawie, w której poszkodowanym był Mikołaj Filiks. Prokuratura bada ten wątek w sprawie śmierci nastolatka.

KONKRET24: Kalendarium systemowego zła. Od publikacji mediów rządowych do śmierci dziecka

"Szczecin i Polska były i są od kilku miesięcy świadkami wyjątkowej akcji medialnej dyskredytującej posłankę Magdalenę Filiks i jej dzieci. Rada Miasta Szczecin wyraża swoje bezgraniczne wsparcie dla pokrzywdzonej Pani posłanki oraz jej rodziny. Jednocześnie protestujemy przeciwko nadużywaniu w sporze politycznym informacji na temat sytuacji i spraw rodzinnych, a szczególnie tych dotyczących dzieci. Mamy nadzieję, że organy ścigania dotrą do wszystkich winnych ujawnienia i upublicznienia faktów, które doprowadziły do nieszczęśliwej śmierci młodego Mikołaja Filiksa. Uważamy, że nie ma dla tych osób miejsca w życiu zarówno politycznym, jak i dziennikarskim. Bezgraniczny ból i cierpienie matki musi stać się memento dla tych, którzy uczestniczą w życiu publicznym. Żadnej więcej ofiary".

Tragedia rodziny Filiks

Syn posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks zmarł 17 lutego. Chłopiec miał 15 lat, popełnił samobójstwo. Nastolatek był ofiarą pedofila, Krzysztofa F., który pracował jako pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego do spraw uzależnień. Krzysztof F. został skazany w 2021 roku i trafił do więzienia.

Nie da się jednoznacznie wyrokować co do przyczyn odebrania sobie życia przez 15-latka, śledztwo w sprawie jego śmierci prowadzi prokuratura. Pojawiały się jednak opinie - między innymi ze strony szefa państwowej komisji do spraw pedofilii Błażeja Kmieciaka - że rządowe media na przełomie roku doprowadziły do identyfikacji syna posłanki jako ofiary skazanego pedofila. Trzy tygodnie przed jego śmiercią szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowania w sprawie ukarania Radia Szczecin oraz TVP Info w związku z "emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy".

Zaślepka materiału TVN24GO
Co działo się przed śmiercią nastoletniego syna posłanki Magdaleny Filiks? Reportaż "Anatomia zła"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Ekstremizm w internecie

- Stanowisko przyjęte przez radę wyraża jedność i wsparcie dla Magdaleny Filiks i jej rodziny i wyraża nasz sprzeciw na niedogodne na zachowania niektórych dziennikarzy i polityków – skomentował nam Łukasz Tyszler, radny Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem "ekstremizm w publicystyce i internecie dotknął rodzinę Filiks". Wyraził wdzięczność dla tych polityków PiS, którzy zdecydowali się na wyjęcie kart do głosowania na czas podejmowania decyzji w sprawie uchwały.

Na pytania dotyczące wstrzymania się głosowania lakonicznie odpowiedział nam Dariusz Matecki, radny klubu PiS związany z Solidarną Polską. Jak napisał jego zdaniem "samorząd ma się zajmować sprawami mieszkańców, a nie politycznymi deklaracjami". Odmówił także wywiadu przed kamerą TVN24.

Matecki był jedną z osób, które były krytykowane, także przez innych radnych, za to, że brały udział w nagonce na rodzinę posłanki Filiks.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/tok

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Rada Miasta Szczecin

Pozostałe wiadomości