Awaria oczyszczalni, ścieki trafiły do Zatoki Puckiej. Sprawę wyjaśnia policja

Aktualizacja:
Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Awaria oczyszczalni, ścieki trafiły do Zatoki Puckiej. Sprawę wyjaśnia policja
Awaria oczyszczalni, ścieki trafiły do Zatoki Puckiej. Sprawę wyjaśnia policja TVN24
wideo 2/13
TVN24Awaria oczyszczalni, ścieki trafiły do Zatoki Puckiej. Sprawę wyjaśnia policja

W niedzielę doszło do rozszczelnienia rurociągu tłocznego z pompowni Puck do oczyszczalni w Swarzewie (Pomorskie). Usterkę naprawiono po kilku godzinach, jednak oczyszczalnia zrzuciła ścieki do Zatoki Puckiej. W poniedziałek sanepid pobrał próbki wody w tym miejscu, wyniki mają być znane w środę. Na kąpielisku wywieszono czerwoną flagę oznaczającą bezwzględny zakaz kąpieli, a policja przesłuchuje pracowników oczyszczalni.

O usterce Spółka Wodno-Ściekowa "Swarzewo" poinformowała w niedzielę. Jak przekazała, doszło do rozszczelnienia rurociągu tłocznego z pompowni Puck do oczyszczalni w Swarzewie. W komunikacie wskazano, że "zaszła konieczność" zrzutu ścieków do Zatoki Puckiej.

Andrzej Okrasiński, dyrektor spółki poinformował, że przyczyną awarii był uszkodzony zawór odpowietrzający o średnicy 40 milimetrów. - Usterka powstała około godziny 9, a jej usuwanie zakończyło się około godziny 20.30 - przekazał.

Dodał, że do Zatoki Puckiej z oczyszczalni zrzucono ok. 200 metrów sześciennych nieczystości.

Na kąpielisku w Pucku - które znajduje się po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej - po zrzucie ścieków ratownicy wywiesili czerwoną flagę, która oznacza bezwzględny zakaz kąpieli.

Zrzut ścieków do Zatoki PuckiejTVN24

Wodę zbadał sanepid

Po kilku godzinach Miasto Puck w mediach społecznościowych poinformowało, że udało się naprawić rozszczelnienie rurociągu. Wskazano również, że w poniedziałek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdzi stan czystości wody w Zatoce Puckiej. Jak poinformowała nas Aleksandra Lange z puckiego sanepidu, próbki wody zostały już w poniedziałek pobrane, a wyniki będą znane w środę.

Zrzut ścieków z oczyszczalni TVN24

- Taki zrzut ścieków, który pojawia się w akwenie, na którym znajdują się kąpieliska zawsze niesie zagrożenie pogorszenia jakości wody w kąpielisku. W związku z tym organizator kąpieliska już wczoraj, kiedy dowiedział się o tej awarii wywiesił czerwoną flagę po to, aby powstrzymać przed kąpielą użytkowników - powiedziała nam Lange w poniedziałek.

Jak dodała, sanepid bada nie tylko wodę na kąpielisku w Pucku, gdzie obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli.

- Pozostałe kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Pucką są w pewnej odległości, są to Rewa, Mechelinki, Hel. Z tych kąpielisk również staramy się dzisiaj pobrać wodę i te wyniki również będą w środę - dodała.

Sprawą zajęła się policja

W sprawę zaangażowali się policjanci. Jak przekazał mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku, w niedzielę po godzinie 18 policjanci przyjęli zawiadomienie.

- Z ustaleń policjantów wynika, iż do doszło do awarii związanej z rozszczelnieniem rurociągu - tłumaczył Brzeziński.

Dodał, że śledczy przesłuchują pracowników oczyszczalni. Spowodowanie zanieczyszczeń w przyrodzie to przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolości. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości