"Oczy zrobiły się większe od maski nurkowej". Przypadkiem znaleźli miga na dnie jeziora

[object Object]
Podwodne znalezisko w jeziorze Miedwie robi wrażenieDariusz de Lorm/Jezioro Tajemnic
wideo 2/2

Mig-15 przez ponad 60 lat leżał na dnie jeziora Miedwie pod Stargardem (Zachodniopomorskie). Dopiero niedawno odkryła go grupa nurków - poszukiwaczy skarbów. Samolot ma niezwykłą historię, ale niepewną przyszłość.

Kiedy Dariusz de Lorm podczas ekspedycji na jeziorze Miedwie wypatrzył ogon samolotu na sonarze, jego koledzy zbagatelizowali informację. – Powiedzieli mi, że ja w każdym jeziorze widzę u-booty i samoloty. Wracaliśmy właśnie z nurkowania przy zatopionym w pobliżu kutrze i nie mieliśmy gazu, żeby zejść pod wodę. Postanowiliśmy wrócić w innym terminie, żeby to sprawdzić – wspomina pan Dariusz.

"Emocje nie do opisania"

Niedawno poszukiwaczom skarbów, którzy działają w ramach akcji eksploracyjno-historycznej Jezioro Tajemnic, udało się wrócić nad jezioro Miedwie. – Kiedy nurkowie nie wracali przez 40 minut, wiedzieliśmy, że coś znaleźli. Potwierdziły to ich uśmiechy, gdy się wynurzyli – opowiada de Lorm. Przypuszczenia okazały się słuszne – na dnie zbiornika leżał radziecki samolot myśliwski mig-15.

- Zobaczyliśmy najpierw jakiś kawał blachy. Zaraz, zaraz. To wygląda jak skrzydło. Oczy robią się większe od maski nurkowej. Emocje są nie do opisania. Świadomość, że widzi się coś, czego nikt nie widział na oczy dobre pół wieku, jest nie do opisania – mówi Andrzej Kosko, nurek, który brał udział w akcji. Podkreśla, że nurkowanie w tym miejscu jest dość niebezpieczne ze względu na sporą ilość sieci i żyłek.

Mig jest w czterech częściach – ogon ze statecznikiem i jednym skrzydłem, dwie części silnika i resztki kabiny. Niewielkie części, w tym dobrze zachowane przednie koło, leżą rozrzucone w pobliżu. – Na pewno jest tam więcej jego części, których jeszcze nie znaleźliśmy – uważa Kosko.

Jeden pilot przeżył

Odkrywcy próbowali również dociec, jaka jest historia miga-15. Okazało się, że na początku lat pięćdziesiątych (dokładna data różni się w zależności od źródeł) w trakcie lotu szkoleniowego samolot z kursantem oraz instruktorem wpadł w tak zwany płaski korkociąg. Obaj piloci katapultowali się, a samolot uderzył w taflę wody. Niestety udało się przeżyć tylko bardziej doświadczonemu z nich – pułkownikowi Bałakinowi. Kursant prawdopodobnie utopił się lub zmarł w wodzie z wychłodzenia.

Teraz odkrywcy wraz ze stargardzkimi włodarzami zastanawiają się, co z wrakiem zrobić. – Osobiście sugerowałem, by został na swoim miejscu. Po oczyszczeniu mógłby stać się atrakcją dla nurków. Nie ma sensu go wyciągać, bo te migi można jeszcze w wielu miejscach na cokołach znaleźć – uważa de Lorm. W sprawie miga we wtorek starostwo ma ogłosić swoją decyzję.

W jeziorze Miedwie mają być ukryte jeszcze dwa inne migi. Czekają na swoich odkrywców.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/mś / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz de Lorm/Jezioro Tajemnic

Pozostałe wiadomości
"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

"Rzeź w Erbie”. Skazana para ma szansę na wolność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za rządów Zjednoczonej Prawicy CBA inwigilowało prezesa Orlenu Daniela Obajtka - pisze w czwartek Onet. Portal opisuje kulisy operacji specjalnej pod kryptonimem "Vampiryna". Wspomina o samolocie wynajętym przez Orlen, który poleciał do Chin i z powrotem "na pusto", za ogromne pieniądze. Jest także wątek handlarza bronią i papieża, któremu Obajtek w samym środku pandemii sprezentował warte miliony złotych wyposażenie ochronne. Sprawa nigdy nie trafiła do prokuratury, mimo wniosków ze strony agentów CBA - czytamy w artykule.

Operacja "Vampiryna". Obajtek pod lupą CBA. "To historia jak z powieści sensacyjnej"

Operacja "Vampiryna". Obajtek pod lupą CBA. "To historia jak z powieści sensacyjnej"

Źródło:
Onet

W środę w Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i cięte wykonane ostrym narzędziem. Zatrzymano ich 27-letnią córkę. Zostanie jej przedstawiony zarzut podwójnego zabójstwa.

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Zarzut zabójstwa dla córki

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Zarzut zabójstwa dla córki

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Piosenkarka Cat Janice nie żyje. Zmarła w środę, w wieku 31 lat, po dwóch latach walki z nowotworem. O odejściu artystki poinformowała w mediach społecznościowych jej rodzina. Amerykanka zasłynęła piosenką "Dance You Outta My Head", do której prawa przepisała na swojego 7-letniego syna, by zapewnić mu środki na przyszłe życie.  

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Źródło:
NBC News, TVN24.pl

Szwajcaria chce globalnej dyskusji na temat technologii umożliwiających wpływanie na ziemski klimat, zwłaszcza ograniczających ilość światła słonecznego docierającego do naszej planety. Debata ma mieć miejsce na trwającej w Kenii szóstej Sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Technologie te jednak wywołują ogromne kontrowersje i dzielą naukowców.

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od dziś w kinach można już oglądać "Diunę: część drugą". To kultowa historia przedstawiająca losy Paula Atrydy, w której zemsta, przyprawa i proroctwo spotykają się na pustynnej planecie. W środę natomiast odbyła się polska premiera filmu.

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

Źródło:
TVN24

To jest ambitne widowisko science fiction. Tutaj naprawdę są poruszane ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów - mówił o filmie "Diuna: część druga" krytyk filmowy Łukasz Muszyński. Jak dodał, pojawia się tu "absolutny gwiazdozbiór młodego Hollywood".

"Diuna: Część druga" w kinach. Muszyński: poruszane są ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów

"Diuna: Część druga" w kinach. Muszyński: poruszane są ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów

Źródło:
TVN24

Od dziś w kinach można już oglądać film "Diuna: część druga". Ewelina Witenberg w filmowym skrócie przybliża wszystko to, co warto wiedzieć o uniwersum, w którym rozgrywa się to spektakularne widowisko.  

"Diuna: część druga". Co warto wiedzieć o filmowym uniwersum? 

"Diuna: część druga". Co warto wiedzieć o filmowym uniwersum? 

Źródło:
TVN24

Na największe poparcie w tegorocznych wyborach samorządowych może liczyć Koalicja Obywatelska. W wyborach do sejmików wojewódzkich zagłosowałoby na nią 30,6 procent z nich – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Minimalnie niższy wynik odnotowało Prawo i Sprawiedliwość.

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna

Siedmioletni chłopiec wypadł z okna na pierwszym piętrze jednego z bloków w Puławach (woj. lubelskie). Wcześniej był na placu zabaw z mamą i młodszym bratem. W pewnym momencie pobiegł do mieszkania. Po upadku trafił do szpitala. Policja ustala szczegóły. 

Siedmioletni chłopiec wypadł z okna. Do szpitala zabrał go śmigłowiec

Siedmioletni chłopiec wypadł z okna. Do szpitala zabrał go śmigłowiec

Źródło:
tvn24.pl

Na ponad dwa miliony złotych zostały oszacowane straty spowodowane zalaniem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Szpital musiał wstrzymać realizację świadczeń w Zakładzie Radioterapii Kliniki Onkologii i Radioterapii. Pacjenci zostali skierowani do innych ośrodków. Przyczyną awarii było zapchanie sieci kanalizacyjnej.

Zalanie w szpitalu, ogromne straty. Znana przyczyna awarii

Zalanie w szpitalu, ogromne straty. Znana przyczyna awarii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSWiA Piotr Wawrzyk bardzo wyraźnie wskazał w mailu, że osobą do kontaktu w sprawie przekazywania wiz jest Edgar Kobos - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk. Gość TVN24 opisał, jak wyglądały grupy "filmowców" z Indii. - Okazało się, że tam jest jakiś choreograf, który nie potrafi tańczyć, aktor, który nie był w stanie wskazać ani jednego filmu - mówił.

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Źródło:
TVN24

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Luty był średnio o 6 stopni Celsjusza cieplejszy niż zazwyczaj. Jak wynika z danych IMGW, miesiąc pobił już dotychczasowy rekord ustanowiony w 1990 roku. W środę anomalia temperatury sięgnęła miejscami 10 st. C.

Mapa Polski jest miejscami nie czerwona, tylko bordowa. To "ewenement"

Mapa Polski jest miejscami nie czerwona, tylko bordowa. To "ewenement"

Źródło:
IMGW, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Na uniwersytecie w Mediolanie 398 studentów medycyny spośród 408 nie zdało egzaminu z mikrobiologii. Sprawdzianu nie zaliczył studentom znany włoski wirusolog, profesor Roberto Burioni. Jak przyznał, ponad 40 procent studentów nie potrafiło nawet zdiagnozować grypy.

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

Źródło:
PAP, La Nazione

Książę Harry zapowiedział, że złoży apelację po tym, jak jego skarga przeciwko decyzji brytyjskiego rządu została oddalona. Chodzi o pozbawienie go ochrony policyjnej na czas wizyt w Wielkiej Brytanii.

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjski pilot kapitan Maksim Kuzminow, który zdezerterował z armii Putina i uciekł do Ukrainy, a następnie do Hiszpanii, został zamordowany przez dwóch Czeczeńców, wynajętych przez Kreml - ustalił w oparciu o prowadzone śledztwo madrycki dziennik "El Mundo". Gazeta ujawnia także inne szczegóły dotyczące sprawy.

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Źródło:
PAP

Siły ukraińskie uderzyły w rosyjskich żołnierzy w Ołeniwce w obwodzie donieckim - podał sztab generalny w Kijowie. Według czwartkowego raportu, nie żyje 19 wojskowych, w tym zastępca dowódcy jednostki.

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Źródło:
PAP

Mamy do czynienia z istnym podziemiem wizowym, a siedzibą tego gangu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi, która jest członkinią komisji śledczej badającej aferę wizową. - Trzeba wyjaśnić wszystkie rzeczy i dobrze, że ta komisja śledcza powstała - mówił Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Został też zapytany o ocenę wystąpienia Radosława Sikorskiego na forum ONZ.

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Już nie obywatele Ukrainy dominują wśród cudzoziemców, którzy dostają zezwolenia na pracę w Polsce. W czołówce są teraz mieszkańcy krajów Azji. Jednak w 2023 roku wydano w sumie cudzoziemcom spoza UE mniej pozwoleń na pracę niż w 2022 roku. Spośród tych, którzy u nas już pracują, coraz więcej płaci składki do ZUS.

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Źródło:
Konkret24

Bez stworzenia dobrego, bezpiecznego świata, który odpowie na wyzwanie, jakie stoi dzisiaj przed młodzieżą XXI wieku, dobre funkcjonowanie naszego kraju stoi pod znakiem zapytania - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. W środę uczestniczyła w konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania". Pojawili się na niej też między innymi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, a także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Źródło:
PAP, TVN24

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"