Rusza proces twórcy Amber Gold. Gdański sąd zmienia się w twierdzę

Gdański sąd zmienia się w twierdzę
Gdański sąd zmienia się w twierdzę
TVN 24 Pomorze
TVN 24 PomorzeW gdańskim sądzie rusza proces Amber Gold

Zamknięcie bocznych wejść, wzmożona kontrola osobista, imienne karty wstępu dla dziennikarzy i publiczności czy sala rozpraw naszpikowana kamerami – to tylko niektóre ze środków bezpieczeństwa przed rozpoczęciem procesu ws. afery Amber Gold.

Rozpoczęcie procesu planowane jest w poniedziałek, 21 marca, o godzinie 9.00. Ale już od rana można spodziewać się tłumów.

- Proces ma zacząć się punktualnie, wówczas drzwi na salę są zamykane i już nie ma możliwości przemieszczania się. Dlatego trzeba pamiętać o kartach wstępu, które wydaje sąd – zapowiada Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przed wejściem do sali będzie obowiązywała kontrola osobista, a umożliwi je tylko wydana wcześniej przepustka. Sąd przygotował ich 80 dla publiczności i 20 dla przedstawicieli mediów.

Proces relacjonować będzie 5 stacji telewizyjnych.

Kalendarium Amber Gold Krystiana Konieczna | TVN 24

Proces będzie się toczył w największej sali gdańskiego sądu. Ze względów porządkowych będzie mogła wejść do niej ograniczona liczba osób.

- Na salę rozpraw będą mogły wejść tylko te osoby, które posiadają karty wstępu i ci, którzy będą mieli wezwania, czyli strony i ewentualnie świadkowie, na późniejszych rozprawach – mówi Adamski.

Sala, w której będzie toczył się proces Amber Goldtvn24

Zamkną boczne wejścia

Zmiany dotyczą jednak całego gmachu sądu. Interesanci będą mogli wchodzić tylko przez główną bramę, od strony ulicy Nowe Ogrody. Boczne wejście - od ulicy Strzeleckiej - zostanie zamknięte we wszystkich dniach rozpraw, zaplanowanych na marzec i kwiecień.

- Będzie prowadzona kontrola osób i bagażu podręcznego, zarówno przy wejściu do sądu, jak i przy wejściu na salę – informuje rzecznik gdańskiej „okręgówki”.

Przesłuchają najpierw oskarżonych

Pierwszego dnia sędzia Lidia Jedynak, przewodnicząca składu sędziowskiego zaplanowała posiedzenie na cały dzień. Chce rozpocząć przesłuchanie oskarżonych, które będzie kontynuować w kolejnych terminach.

- Rozprawy mają się odbywać 2 - 3 razy w tygodniu. Na razie wyznaczono terminy na marzec i kwiecień. Na pierwszych będą odbierane dane od oskarżonych. Będą mogli udzielić wyjaśnień, mogą też odmówić ich składania, wtedy sędzia decyduje o odczytaniu wyjaśnień, które złożyli w trakcie śledztwa – mówi Adamski.

12 187 oszukanych przez Amber GoldKrystiana Konieczna | TVN 24

Adamski podkreśla, że sprawa Amber Gold na pewno jest szczególna, ze względu na ilość materiału dowodowego - ponad 15 tys. tomów akt, na których sędzia będzie pracował podczas procesu. Drugą ważną sprawą jest liczba pokrzywdzonych – to ponad 18 tys. osób. - Jest duże zainteresowanie mediów i innych osób – przekonuje.​

Akta Amber Gold
Akta Amber Gold
Rok po wybuchu afery Amber Gold
Rok po wybuchu afery Amber Goldtvn24

Autor: Wioleta Stolarska / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości